Доступність посилання

ТОП новини

Єврокомісія уважно стежить за угодою “Газпрому” з алжирською компанією “Сонатрак".


Наталія Вікуліна Брюссель, 9 серпня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Найбільші поставники блакитного палива до Європи – Росія та Алжир – домовилися співпрацювати у газовій сфері. За підписаною угодою між “Газпромом” та алжирською компанією “Сонатрак" уважно стежить Європейська комісія, однак чекає на деталі, щоб оцінити, як ця угода може вплинути на європейський ринок. Так відреагував Брюссель на занепокоєння Італії, яка заявила, що альянс між російською та алжирською компаніями може підвищити ціни на газ у Європі.


Після газових проблем між Росією та Україною в січні цього року Європа стурбована тим, що Москва може використовувати блакитне паливо як інструмент політичного тиску. Газові суперечки між Москвою та Києвом спричинили перебої в постачанні газу до кількох європейських країн, включно з Італією, яка була вимушена вдатися до надзвичайних заходів і скоротити споживання електроенергії. Нині Рим б’є на сполох: італійський міністр енергетики П’єрлуїджі Берсані відправив листа Комісару ЄС з енергетики Андрісу Пієбалгсу, де пише, що будь-яка угода між російським газовим монополістом і алжирською державною компанію “Сонатрак" підвищить залежність Європи від невеликої кількості концернів, а це може збільшити ціни на газ. Єврокомісія листа отримала і прочитала, а відповідати на нього збирається впродовж днів, або й тижнів. Тим часом у Брюсселі стежитимуть за ситуацією. Говорить один із речників Єврокомісії Стефаан Де Рінк:

“У нашій енергетичній стратегії ми дуже уважно відстежуємо події на міжнародних ринках. Ми також дивитимемось, що відбувається навколо комерційної угоди між “Газпромом” і “Сонатраком”.

Щодо газу з Росії, Єврокомісія зацікавлена тримати руку на пульсі з кількох причин. Окрім січневих газових проблем між Москвою та Києвом, європейці стривожені також іншою ситуацією, коли в квітні “Газпром” заявив, що шукатиме нові ринки збуту, якщо уряди країн ЄС не дозволятимуть перехід енергетичних компаній у руки російського газового монополіста. Між тим “Газпром” є дуже важливим бізнес-партнером для Європи: компанія задовольняє одну чверть європейських потреб у блакитному паливі.

У Брюсселі поки що вирішили зачекати з висновками щодо газової співпраці між Москвою та Алжиром. У Єврокомісії хочуть дізнатися більше подробиць. Говорить речник Де Рінк:

“Сьогодні ми не знаємо деталей цієї угоди. У нашій енергетичній політиці ми, звичайно, підтримуємо регулярні контакти зі владою Алжиру, а також зі владою Росії. Нині ми обговорюємо Меморандум про взаєморозуміння з Алжиром стосовно стратегічної співпраці в галузі енергетики. Єврокомісія також прагне поновити співпрацю з Росією щодо енергетики, ми попросили в Ради міністрів на це мандат. Тож завдяки нашим двостороннім відносинам з цією владою ми завжди можемо дбати про те, аби отримати більше деталей щодо угоди”.

Він вважає, що, оскільки подробиці газового альянсу між російською та алжирською компанією невідомі, Брюссель не може оцінювати угоду з точки зору конкуренції – тобто, Єврокомісія нині не спроможна сказати, чи створить проблеми на ринку союз між газовиками Росії та Алжиру.

Матеріали по темі: Італійці стурбовані газовими планами Росії та Алжиру.
XS
SM
MD
LG