(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Жваву реакцію викликали також призначення радником Глави держави Олександра Зінченка та, звісно, призначення Віталія Гайдука секретарем РНБОУ.
Про що свідчать ці зміни? Обговоримо це з нашими гостями.
Почнемо саме з ліквідації інституту позаштатних радників.
Пане Телешун, Ви опинилися серед звільнених радників внаслідок цих змін. Як Ви прокоментуєте рішення Президента? Сергій Телешун: Нормально прокоментував хоча б тому, що років з 1,5 тому, коли розроблялася стратегія якраз після того, як Зінченко пішов. Це в процесі. До речі, коли Зінченко працював, то почалася реформа СП. Ми тоді розробляли і говорили про те (особливо підтвердженням моїх слів є “Україна молода”, можливо подивитися, щодо реорганізації), що позаштатні радники виконують одну функцію: або це знакові політичні фігури, тоді їм непотрібна позаштатна радність, або це, так би мовити (ми так назвали), “блатні” політики, яким потрібен, так би мовити, “формальний дах” або неформальні стосунки з першою особою.
Ми рекомендували таким чином залишити штатних радників, які очолювали б ті чи інші структури і несли політико-юридичну відповідальність за прийняті рішення, і мали б фахову відповідальність за конкретні напрями.
Дуже коротко зверну ще на одне увагу. Справа в тому, що тоді багато питань було, чи можна займатися політикою у вигляді хобі. Я казав, що у вигляді хобі політикою займатися не можна. Це або є професія, або тоді, якщо ми сприймаємо, як хобі, то, на жаль, результати ...
Сьогодні це перше питання я вважаю за позитивне. З 35 радників фактично ніхто не був визначений. І питання про те, що будуть усунуті “любі друзі”... Я так підрахував, що там 4 особи, які належали до категорії “любих друзів”. Всі інші: щось на зразок Кличка, Вакарчука, Гришка і багатьох інших – це були просто ті чи інші фахівці (це вже питання в тому, чи визначати їх фахівцями), які займалися тими чи іншими питаннями. З них можна казати про 10 осіб, які так чи інакше мали доступ до Президента. Інша велика складова, яка займалася своїми фаховими питаннями, з ними консультувався СП, РНБО або Президент особисто. І все.
Щодо того, що буде замість, то я про це (не буду приховувати) говорив з колегами з СП сьогоднішнього, що у Президента існує ще більша кількість рад (до речі, це існувало і в період Кучми, і в період Кравчука) громадськості. Це щось на зразок також хобі.
Я знову побоююся (у нас з цього приводу добре жартував Райкін і казав: “А пагаваріть?”), що ради можуть виконати функцію не стільки знакових громадських організацій, а як супроводження тієї чи іншої ідеї.
Як на мене, то тут також варіант, розумієте, між громадськістю і хобі, перепрошую. Якщо громадськість, то тоді потрібно дещо ширше робити цю структуру. І тут є небезпека, що вони будуть не функціональними. З іншого боку, якщо чітко визначити положення рад і функціональні зобов’язання тих, хто бере участь, то це, можливо, було б інше.
До речі, після того, як була реорганізація позаштатних радників, то зразу, і це по всіх інформагенціях пішло, про те, так би мовити, положення і склад громадських рад.
Але, зверніть увагу (і це, до речі, дуже добре), прислухалися до цієї позиції і не поспішили з громадськими радами, так би мовити, зразу проголошувати, хто до них входить і їхні функції.
Знову повторюю: ще раз потрібно чітко визначити функціональні структури, а не створювати ще раз...
Андрій Єрмолаєв: Я думаю, що мій колега компетентно і зі знанням справи дав відповідь на запитання про радників.
Я зверну увагу на інше. Думаю, що сьогодні Президент вперше, можливо, за 2 роки своєї каденції зайнявся формуванням, власне, своєї команди.
Я відповідаю за кожне слово, тому що, згадаймо, 2 роки тому після перемоги було дуже багато особистих зобов’язань стосовно тих, хто стояв на Майдані, які розраховували на політичну кар’єру. Це все було конфліктно, суперечливо і дуже, як на мене, важко, навіть сумно для Президента.
Зверніть увагу. Президент починає діяти прагматично і, певною мірою, навіть цинічно. Це, якщо хочете, спроба нової, більш системної гри. Усі ці люди амбітні, водночас залежні в майбутньому від просування, яке буде їм забезпечувати Президент.
Крім того, ми бачимо, що є чітке ролювання. Якщо Секретаріат зараз буде виконувати, скоріш за все, функцію сервісу для Президента і певного ньюсмейкерства від імені Президента (там дуже багато говорунів), то в РНБО, судячи з призначення пана Гайдука, буде формуватись креативне ядро, яке буде працювати на випередження з парламентською системою і з Кабінетом Міністрів.
Тобто, це виглядає досить раціонально, а головне – Президент, скоріше за все, будує собі нову політичну перспективу, абсолютно свідомо.
- Одне з найважливіших за останній час призначень: Віталій Гайдук – секретар РНБО. Чи стало це призначення несподіванкою для вас, панове?
Андрій Єрмолаєв: Я зроблю припущення, що, дійсно, в центрі уваги було кілька персон, і всі ці персони були елементом для вибору різних стратегій.
Що стосується, наприклад, Тимошенко, то не виключено, що це призначення означало б згоду Президента на сценарій політичної війни. Тоді логічна опозиція “НУ”, формування потужної контркоманди навколо Президента, “НУ” повертає собі статус колективного лідера, опозиція Тимошенко працює в режимі контрфігури з урядом.
Тим не менше обрано варіант, який свідчить, по-перше, про те, що Президент має намір припинити війну. Це “фігура миру” і з точки зору походження – це фігура крупного капіталу, і з точки зору іміджу – це все-таки представник східних еліт, і з точки зору особистісного іміджу – він вважається людиною з високим IQ, людиною креативного мислення і прибічником великих економічних проектів, а не “мєлкотравчатого” лібералізму, як іноді кажуть.
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)