Доступність посилання

ТОП новини

Новий законопроект про податок на нерухомість громадян: закручування гайок чи європейська практика?


Сергій Собуцький Слухати: Київ, 6 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – В українському парламенті зареєстрували проект закону «Про податок на нерухоме майно громадян». Він передбачає щорічний податок в один відсоток від загальної вартості нерухомості, яка є у власності громадян. Автори проекту переконані, що введення такого податку унеможливить спекуляції з нерухомістю. Експерти ж мають іншу думку з цього приводу.


Податок на нерухомість пропонуєть ввести з 2009 року. За цей час податківці мають інвентаризувати майно та створити єдиний реєстр нерухомості громадян. Вони також повинні оцінити платоспроможність населення з тим, щоб визначити оптимальну ставку такого податку. Передбачається також неоподатковуваний мінімум у розмірі 70 тисяч доларів від вартості всіх об’єктів нерухомості громадян. Таким чином, податок на нерухомість платитимуть лише заможні люди, запевняють податківці.

Поспішність у такій справі лише шкодить

За словами першого віце-прем’єр-міністра Миколи Азарова, новий податок не торкнеться 90 відсотків населення України. У той же час, у податковій адміністрації не вдоволені поспішністю, з якою закронопроект подали до парламенту. Розробляв його ще народний депутат, а нині міністр внутрішніх справ Василь Цушко. На думку директора департаменту Державної податкової адміністрації Віктора Косарчука, податок на нерухомість має входити до Податкового кодексу, над яким наразі працює ДПАУ, і не варто його поспіхом розглядати: «Тут є дуже багато запитань. Треба, щоб такий законопроект, власне, всі такі важливі законопроекти, які стосуються життя, діяльності багатьох наших співгромадян, вони мають проходити громадські слухання. От у нас виноситься і допрацьовується і буде винесений до 1 квітня на розгляд парламенту Податковий кодекс».

А де оцінювачі майна?

Тим часом експерти б’ють на сполох. На їхню думку, вводити податок на нерухомість передчасно, допоки в Україні не буде налагоджена діяльність оцінювачів майна. За словами експерта Центру дослідження «CASE–Україна» Володимира Дубровського, поки що в Україні нема кому реально оцінити нерухомість. Оцінка Бюро технічної інвентаризації часто на порядок нижча, ніж реальна вартість житла, податківці теж не можуть оцінювати майно, бо не є фахівцями у цій сфері. До того ж вони виступають в ролі зацікавленої сторони. Реально оцінити нерухомість зможуть, на переконання Володимира Дубровського, лише спеціалісти-оцінювачі, яких спочатку треба навчити, потім ліцензувати їхню діяльність і лише потім допустити до роботи: «Якщо тільки це зробити за прозорими принципами, цей податок буде ефективним. Якщо це зробити за принципом, що приходить якийсь чиновник і оцінює нерухомість, це буде надзвичайно важко в плані адміністрування і корупційно. В багатьох країнах вже зіткнулися з подібними проблемами».

Податківці: наближаємось до Європи

Тим часом, у податковій адміністрації стверджують: податок на нерухомість наблизить законодавство України до європейського, де такий податок – звична річ. Ставка податку на нерухомість, за словами податківців, може коригуватися щороку, виходячи з реальних можливостей бюджету. У 2006 році податок на нерухомість був введений як експеримент у Луганській та Івано-Франківській областях і, за словами податківців, виправдав себе.

Матеріали до теми:

• Найдорожчі міста Європи: Київ уже майже серед них. • Український ринок нерухомості: затишшя перед новим сплеском?

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG