Доступність посилання

ТОП новини

Поляки сподіваються, що атомна енергетика в близькій перспективі допоможе Польщі стати енергетично незалежною країною


Єва Поштар Варшава, 28 травня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Польщі, яка 20 років тому після аварії на Чорнобильській АЕС припинила будівництво своєї першої атомної електростанції, сьогодні не уникнути атомної енергетики, вважають фахівці з польського атомного науково-дослідницького центру «Сьвєрк». Чи варто тепер полякам робити ставку на атомну енергетику? Чи збудує-таки Польща власну атомну електростанцію і де знайде у разі потреби кваліфіковані кадри?

Так мала виглядати у 80-тих роках перша польська атомна електростанція "Жарновіец", біля Гданська. Макет.
Після аварії на ЧАЕС польська атомна електростанція "Жарновіец" так і залишилась недобудованою. Зараз 60% поляків підтримує ідею атомної енергетики.
Польща вже у 2020 році могла б почати будівництво своєї першої атомної електростанції. Але до цього часу країна повинна вирішити, як забезпечити галузь кваліфікованими кадрами і де брати уран — пальне для реакторів.

Питання кадрів вирішуватиметься вже цього тижня. З ініціативи Варшавського політехнічного інституту до Варшави приїжджає делегація від науково-дослідного центру, що діє при болгарській атомній електростанції «Козлодуй». Спільно з урядовцями науковці мають з’ясувати, чи можливо, щоб болгарські спеціалісти проводили навчання польських студентів, майбутніх фахівців із атомної енергетики.

Поступово вирішується й друге питання — де брати уран? Як повідомила минулого тижня польська газета „Puls Biznesu”, австралійська гірнича компанія “Wildhorse Energy” зацікавлена добувати уран зі власних польських родовищ. Також, за даними цієї ж газети, існує і європейський інвестиційний банк Goldman Sachs, який готовий вкласти 15 мільйонів доларів у проект видобутку польського урану.

Супротивники атомної енергії не переконують прихильників

Однак цей проект має і своїх опонентів, які вважають, що користь від польських родовищ урану для атомної енергетики може бути сумнівною, оскільки старі шахти на південному заході Польщі раніше закрили через економічну неефективність.

Натомість Єжи Козелл, один із директорів польського атомного науково-дослідного центру «Сьвєрк», вважає, що сучасні технології спроможні зробити цей видобуток економічно доцільним.

Сьогоднішні способи видобутку урану, каже він, більш ефективні, ніж це було кілька десятків років тому, і нині у світі добувають уран зі значно вбогіших родовищ, ніж польські.

«Польщі не уникнути атомної енергетики! Вважаю, що не має значення, чи це станеться вже тепер, як, на щастя, хоче керівництво держави, чи, може, пізніше, через необмірковані, безвідповідальні антиядерні протести», — вважає фахівець.

Вартість електроенергії, отриманої від атомних електростанцій, сьогодні обходиться найдешевше в порівнянні з усіма іншими джерелами енергії. А дедалі більші ціни на російський газ спонукають польського прем’єра Ярослава Качинського заявляти, що Польща не має іншого виходу, крім сказати «так» атомній енергетиці.

Тим часом — співпраця з Балтією. А може, і з Україною

А допоки Польща не має своєї власної атомної станції, польське керівництво бачить реальний шанс розвитку національної атомної енергетики у співробітництві з країнами Балтії. У цьому напрямку вже зробили перший крок: прем’єр-міністри Литви, Латвії, Естонії та Польщі підписали попередній договір про спільну розбудову литовської атомної електростанції «Іґналіна».

Проект передбачає, що після закриття старої в Литві будуватиметься нова атомна електростанція, розповідає представник польського міністерства економіки Лех Малецький. Ця нова атомна електростанція «Іґналіна-2» матиме два атомні реактори третього покоління. Перший реактор має увійти в дію 2015 року. Вартість проекту коливається від 2 з половиною до 4 мільярдів євро.

Також Лех Малецький сказав Радіо Свобода, що існують перспективи для співробітництва в галузі енергетики між ЄС та Україною. Зокрема, з ініціативи Євросоюзу сьогодні вивчають питання економічної доцільності поєднання електроенергетичних мереж ЄС та України. Україні це дозволить продавати електроенергію до Західної Європи.

Матеріали до теми:

• Польща зміцнює свою енергетичну безпеку • Польща та Росія змагаються за українську трубу • Єврокомісія оприлюднила нову енергетичну стратегію
XS
SM
MD
LG