Доступність посилання

ТОП новини

Напруження між Росією та Німеччиною. Поляки про УПА. Нафтопровід «Сарматія» стає реальністю (європейська преса)


Василь Зілгалов Прага, 15 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Європейська преса багато пише про ускладнення стосунків між Росією та Німеччиною, що й відображається під час візиту президента Росії Владіміра Путіна до Вісбадену і його зустрічі тут з канцлером Анґелою Меркель. Польські газети неоднозначно реагують на офіційне відзначення в Україні 65-річчя створення Української повстанської армії. Преса також звертає увагу на ініціативу учасників Вільнюського самміту, Литви, Азербайджану, Грузії, України і Польщі щодо створення Спільного підприємства «Сарматія» для майбутнього, альтернативного Росії, перекачування нафти з Азербайджану і Казахстану до Європи.

Впливова лондонська «Файненшел Таймс» друкує статтю про переговори між президентом Росії Владіміром Путіним і канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Газета відзначає критицизм глави Кремля щодо зростання протекціонізму з боку ЄС стосовно економічних зв’язків з Росією. На переговорах у німецькому Вісбадені, як пише «Файненшел Таймс», йшлося про невдоволення Росії введенням ЄС обмежень на дії монополістів на європейських ринках в секторі енергетики, які явно спрямовані проти планів російського «Ґазпрому» купити низку газорозподільчих компаній в Європі. Російська влада вкрай незадоволена закликами в ЄС щодо обмеження російських державних інвестицій в країнах спільноти.

Цар Путін?

Разом з тим «Файненшел Таймс» містить у номері за понеділок думки експертів про можливі наслідки збереження владних повноважень Владміра Путіна в Росії. На думку американця Майкла Горвіца, як його цитує лондонський часопис, «після зміцнення влади Путін спробує повернути Росії хоча б частину її колишніх імперських володінь і першою ціллю стане Грузія, а слідом за нею – Україна. По-справжньому ключове питання, як цитує «Файненшел Таймс» Майкла Горвіца, полягає у тому, чи буде Захід готовий і спроможний захистити ці країни».

Польська газета «Наш Дзєннік» пише, що «вихваляння бандитського формування, яке несе відповідальність за масові убивства поляків на Волині, відбувається при повній підтримці української влади з «помаранчевої коаліції»... У такій ситуації слова про прагнення до польсько-українського примирення видаються недоречними», – наголошує це видання. А інша польська газета, ««Жечпосполіта», наводить слова керівника польської організації в Луцьку Валентина Ваколюка, який стверджує: «Я завжди кажу українцям, що УПА була поривом українського народу до незалежності і нічого дивного, що вона боролася з радянськими, німецьким і навіть польськими військами. Але коли вони почали вирізати цивільне населення, це вже злочини. І, повинен визнати, українці починають це розуміти».

Альтернатива російській нафті

Турецька газета «Тюркіш Дейлі Ньюс» пише у понеділок про наміри п’яти учасників Вільнюського саміту: Литви, Азербайджану, Грузії, України і Польщі — створити консорціум «Сарматія» для розробки проекту постачання каспійської нафти до Польщі і країн Балтії. Цей консорціум базуватиметься на нафтопроводі Одеса-Броди - Полоцьк - Гданськ». Тобто, пише турецька газета, минулого тижня п’ять країн домовилися у Вільнюсі про альтернативу російській нафті. «Тюркіш Дейлі Ньюс» відзначає, що у Вільнюському саміті брав участь міністр енергетики Казахстану Сауат Минбаєв.

Газета також наголошує, що згадані п’ять країн домовилися зустрітися у 2008 році в Києві для повного техніко-економічного обґрунтування проекту «Сарматія», включно з точним маршрутом і фінансуванням. Учасники Вільнюського саміту, як інформує «Тюркіш Дейлі Ньюс», домовилися також про ймовірний початок перекачування каспійської нафти до ЄС згаданим маршрутом до 2011 року. Турецька газета також пише про відмову Росії брати участь у цьому саміті і про можливий «величезний політичний вплив» цього енергетичного проекту.

Матеріали до теми:

• Владімір Путін та Анґела Меркель: до стратегічного партнерства крізь терні незгод • ЄС змінює підхід до Путіна і Росії • Чи стане нафтопровід Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ новим шляхом транзиту нафти в Європу? Вільнюський енергетичний саміт • Французько-російські відносини. Спокійні й раціональні чи повчально менторські? (Огляд російської преси) • Дипломатичне менью на французько-російських переговорах
XS
SM
MD
LG