Доступність посилання

ТОП новини

Пересічним сербам не до Косова


Ірина Халупа 10 грудня закінчився термін міжнародних переговорів про статус Косова. Не знайдено ані згоди, ані компромісу. Сербія та Росія, як були проти незалежності Косова, так і залишилися на цих позиціях. Незалежність Косова — це питання часу. У цьому погоджуються як Косовські жителі, так і політики регіону, де албанці становлять 90% населення. Кореспонденти Радіо Свобода цими днями спілкувалися з жителями Сербії та Косова і вивчали їхні настрої.

Косово -- багатотисячний мітинг етнічних албанців з вимогою незалежності Косова, Приштина, 10 грудня 2007 р.
(epa)
«Чого мені боятися? Це ж не ми вирішуємо. Звичайно це недобре, якщо вони проголосять незалежність, але що ж ми як громадяни можемо зробити?» — запитує Радко. Професійний бухгалтер, він працює в приватній аудиторській компанії в Белграді. Такі погляди переважають у сербській столиці, де людей більше турбує високе безробіття, маленькі зарплати та соціальна нестабільність у державі, ніж проблема косовської незалежності.

Не лише пересічні серби махнули рукою на це питання. Аналітики також вважають, що незалежність Косова — це не найпекучіша проблема країни. Редактор Балканської розслідувальної мережі Олександр Власович каже, що більшість сербів у Косові навіть ніколи не були. Хоча Косово є глибоким символом у сербській міфології, воно не має безпосереднього стосунку до їхнього життя. Проблему Косова педалюють політики і медіа, каже він.

За Косово серби не будуть воювати

Для більшості людей 10 грудня — це просто дата в календарі. Нічого особливого в цей день не сталося у Сербії. У Приштині натомість відбулася демонстрація албанців за незалежність. Аналітики стверджують, що в Сербії більшість людей відчувають, що вони не вплинуть на ситуацію, отож вони нічого з цього приводу робити не збираються.

Соціологічні опитування показують, що 95% сербів не готові воювати за Косово. Їх більше цікавлять власні економічні та соціальні проблеми. Проте сербський уряд може зробити багато, щоб напруга в цьому питанні зростала, каже Власович, запровадивши проти Косова ембарго на певні товари та санкції.

За неофіційними даними, половина косовського населення безробітна. Кілька разів на день в анклаві зникає електроенергія. Косовари не мають закордонних паспортів, вони практично не можуть виїхати закордон. Без незалежності Косово — це тюрма, каже Дритан, студент Приштинського університету. Але він ніколи не погодиться на вигідне життя, якщо це означатиме відмовитися від незалежності.

Незалежність принесе свої проблеми

Аналітик Косовського інституту політики та розвитку Іллір Дуґоді каже, що, проголосивши незалежність, Косово зіштовхнеться з політичними та економічними проблемами. Навіть нині Косово вже має певну де факто незалежність. За допомогою міжнародної громадськості політичні проблеми будуть вирішені з часом. Щодо економіки, то, ймовірно, спочатку все стане гірше, каже він.

Дуґоді стверджує, що косовська економіка не залежить від Сербії. Так, Косово – це бідна країна, каже він, але косовари однозначно хочуть самі вирішувати свою долю, хочуть самі собою керувати. «Хоча ми бідні, але косовський бюджет на 100% виходить з наших власних внутрішніх доходів».

Дуґолі вірить, що його співвітчизники готові економічно жертвувати заради незалежності, адже вони вже заплатили високу ціну за свою свободу. А економічно Косово може стати на ноги завдяки його вугільним резервам, які є серед найбільших у Європі.

Матеріали до теми:

• Європейська преса про угоду між Путіним та Медвєдєвим, про незалежність Косова та візит лівійського лідера до Франції • Більшість країн ЄС за «скоординоване» проголошення незалежності Косова • Завершені переговори про майбутній статус Косова • Міжнародні посередники не знайшли «універсального» рішення щодо Косова • Що буде з Косово? (Огляд сербської преси) • Вибори в Косово: голосували лише 40 відсотків виборців • Більшість громадян Сербії за вступ до ЄС, але не за рахунок незалежності Косова • Настав час сербам та ЄС визначитися щодо Косова
XS
SM
MD
LG