Доступність посилання

ТОП новини

Кілька чеських діячів відвідали Крим. Тепер їдуть словаки


Під час святкування дня флоту Росії в Севастополі, яке відвідали чехи, 29 липня 2018 року
Під час святкування дня флоту Росії в Севастополі, яке відвідали чехи, 29 липня 2018 року

Група чеських політиків і активістів, які не приховують своїх проросійських поглядів, відвідала Крим, порушивши українські закони і зневаживши застереження. Тепер на півострів вирушають словаки.

Групу чеських діячів у Криму очолили євродепутат-комуніст Яромір Коглічек, донедавна заступник голови чеської компартії Йозеф Скала, а також чеський сенатор Ярослав Доубрава – теж у минулому комуніст, нині він представляє у верхній палаті парламенту Чехії популістський регіональний рух «Північні чехи».

Із північночеського Устецького краю походять і Доубрава й Коглічек, і ще дехто з групи – наприклад, активістка Єлена Вічанова. Як пишуть чеські ЗМІ, вона відома, зокрема, тим, що виступає на захист радянської окупації Чехословаччини 1968 року.

Також серед членів групи називають Яна Рихетського, журналіста суперечливого приватного інтернет-видання Parlamentní listy, що не має ніякого стосунку до парламенту і не раз було звинувачене в поширенні проросійської пропаганди і порушенні принципів журналістики. Доубрава і Рихетський уже відвідували Крим після окупації півострова Росією, так само, як і нині, з порушенням українського законодавства – через територію Росії. Від 2015 року їм заборонений в’їзд до України – Доубраві, зокрема, за те, що в листопаді 2014 року він зіграв роль «іноземного спостерігача» в окупованому Луганську на псевдовиборах, які влаштували тоді підтримувані Росією сепаратисти всупереч мінським домовленостям. Доубрава і Коглічек перед цим так само незаконно з погляду українського права відвідували Крим у квітні 2018 року.

Як пишуть підконтрольні Росії кримські ЗМІ, нині у Криму Яромір Коглічек заявив, що за результатами свого візиту має намір написати про нього детальний звіт і оприлюднити його на власному сайті. Який буде зміст звіту, можна здогадатися з його наступних процитованих слів: «Щоб прості чехи могли знати про те, що тут живуть чудові люди, що життя їхнє змінюється у кращий бік».

У перебігу поїздки він кілька разів наголошував на тому, як, за його словами, стало краще у Криму за російської окупації, і як депутат Європарламенту заявляв, що виступає проти санкцій Європейського союзу проти Росії.

Йозеф Скала, за повідомленням сайту «Новий Севастополь», поскаржився, що влада Чехії «перебуває в полоні русофобських настроїв», а Єлена Вічанова закликала Росію «більше популяризувати себе і благодатний Крим».

Іще деякі подробиці візиту наводить керівник аналітичного центру «Європейські цінності» у Празі і голова програми боротьби з інформаційною війною Кремля проти західних демократій Kremlin Watch Якуб Янда: за його даними, чеські прибульці домовлялися в перебігу поїздки про організацію туризму з Чехії на окуповану російською армією територію і взяли участь у «дні флоту» Росії – «тобто буквально святкували разом із російськими окупаційними силами», додає він.

При цьому Янда звернув увагу, що «група чеських колаборантів» відвідинами Криму «порушила санкційний режим Чехії і її союзників».

Візит приватний і не офіційний, але…

«Делегація чеських політиків і громадських діячів прибула з візитом до Криму, щоб встановити взаємно вигідну співпрацю» – так повідомило про приїзд групи чехів представництво МЗС Росії у Криму.

Але в Чехії відмежовуються від того, щоб вважати цю приватну поїздку групи її громадян за якийсь «візит», у перебігу якого можна домовлятися про будь-що офіційним чином.

Скажімо, в парламенті Чехії, де цього разу ще окремо не коментували кримських відвідин депутата Сенату, при попередніх таких відвідинах щоразу наголошували, що йдеться саме про приватну діяльність осіб, які є депутатами, і що такі поїздки вони здійснюють як приватні особи, а не як депутати парламенту.

Чехія як демократична держава не може забороняти своїм громадянам відвідувати будь-яку територію. Але Міністерство закордонних справ Чехії вже давно не рекомендує чехам відвідувати Крим і Донбас і попереджає про особливі правила таких відвідин окупованих територій – тільки через визначені пункти пропуску і на підставі спеціальних дозволів.

І навіть голова чеської компартії Войтєх Філіп, критикуючи Україну за «недемократичну» погрозу санкціями незаконним візитерам до Криму, при цьому додав, що поїздка представника його партії в Європарламенті Яроміра Коглічека на півострів не є офіційним партійним візитом.

Російська влада Криму і підконтрольні Москві ЗМІ тим часом намагаються створити враження протилежного. Групу чехів весь час називають «делегацією», голова російської влади Криму Сергій Аксьонов, за повідомленнями, запропонував прибулим чехам «розвивати економічні відносини між Чехією і Кримом» і «вивчити інвестиційний потенціал півострова».

А сказані в Сімферополі слова комуністичного діяча Йозефа Скали, що на береги Чорного моря «за соціалізму приїздили сотні тисяч чехів» і що й тепер «треба знайти розумний спосіб, як фактично обходити санкції в цьому питанні», російське агентство «РІА «Новості» подало під заголовком: «У Чехії запропонували відкрити канали відвідин Криму для громадян країни».

Україна критикує

Посольство України в Чехії висловило рішучий протест у зв’язку з поїздкою чеських політиків. «Йдеться про черговий рецидив порушення українського законодавства з боку згаданих політиків, які, попри неодноразові попередження, продовжують грубо ігнорувати не лише українські закони, але й міжнародне право», – мовиться в заяві.

«Щоб хоч якось відбілити свої злочини, Росія хаотично шукає по всьому світу політиків зі зниженим порогом політичної гігієни, які готові брати участь у пропагандистських вояжах на окупований півострів. На жаль, кілька таких політиків знайшлося і в Чехії», – заявили в посольстві.

«Апелювати до їхньої совісті, очевидно, безперспективно. Однак Україна залишає за собою право застосувати до іноземних громадян, які грубо і систематично порушують правила в’їзду на окуповані території, увесь спектр санкцій, передбачений українським законодавством», – попередила українська сторона.

Після чехів до Криму зібралися словаки

Нинішня поїзда групи чехів до Криму відбувається на тлі заяв зі Словаччини про те, що кілька депутатів словацького парламенту теж збираються відвідати півострів на початку серпня. Організатор поїздки, депутат Петер Марчек при тому заявив, що Крим «споконвіку належить Росії» і що на півострові не порушуються права людини – вони, за його словами, порушуються на материковій Україні.

Марчек уточнив, що учасники поїздки їдуть як приватні особи, у свій вільний час. Та його плани різко розкритикував посол України у Словаччині Юрій Мушка, нагадавши, що учасники планованої поїздки – до Криму через Москву – порушать українські закони і, найімовірніше, отримають заборону на в’їзд до України. У відповідь голова словацького парламенту Андрей Данко розкритикував «нахабство», за його словами, українського посла – він заявив, що громадянам демократичної Словаччини «ніякий посол не буде вказувати, їхати їм туди чи ні». За словами спікера, українські закони не стосуються громадян Словаччини.

Днями, після проголошення «Кримської декларації» у США, Словаччина знову підтвердила, що підтримує територіальну цілісність і незалежність України, а також підтверджує незмінність своєї позиції щодо належності Криму.

А посол Росії у Словаччині Дмитро Ковальков похвалив Андрея Данка за його різку відповідь українському послові – і, як повідомляє словацька преса, назвав у фейсбучному дописі Юрія Мушку «д***лом».

І прокоментував лексику, увічнену головою російського МЗС Сергієм Лавровим, сайтові Aktuality.sk таким чином: це не офіційна позиція посольства, а його власний погляд, і він не має за що вибачатися перед українським послом.

  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG