Доступність посилання

ТОП новини

Контрабанда і бізнес-розбірки: як «ДНР» і «ЛНР» заробляють один на одному


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Угруповання «ДНР» і «ЛНР» вирішили створити єдиний «митний» простір – протокол про наміри урочисто підписали ватажки Захарченко та Пасічник. Але чи зможуть бойовики відмовитися від митних постів всередині непідконтрольної території? Адже раніше між угрупованнями Донбасу йшли справжні торгові війни. Що стоїть за гучними заявами? І які товари сусідів по окупації користуються попитом в Донецьку і Луганську – з’ясовували журналісти проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії.

Десятки кілограмів добірної червоної ікри викидають на смітник, поливають хлоркою, чавлять бульдозерами – все як у Росії. Так в угрупованні «ЛНР» показово борються з контрабандою. Але тепер все може змінитися.

Лідери бойовиків домовилися відмовитися від так званих «внутрішніх митних пунктів». Коли – невідомо. «В майбутньому – прибрати наші митні кордони. Ну і – договір про співпрацю наших залізниць», – заявив ватажок угруповання «ДНР» Олександр Захарченко.

Митні пости всередині окупованої території – на півдорозі між Донецьком і Луганськом. Дерев’яні вагончики, де перевіряють паспорти і ведуть огляд, стоять вже не перший рік.

«У нас теж раніше одна митниця була. В принципі, якщо їдете, нічого не перевозите – відкрили багажник і поїхали далі. Зараз – сам стань, запишись. Це добре, що черги немає, а коли черга…», – розповідає житель Донецької області.

Між Донецьком і Луганськом вже не перший рік стоять дерев’яні вагончики, де перевіряють паспорти і ведуть огляд автомобілів
Між Донецьком і Луганськом вже не перший рік стоять дерев’яні вагончики, де перевіряють паспорти і ведуть огляд автомобілів

Це спростить життя чиновникам, але ніяк не позначиться на простих людях
Сергій Гармаш

Після гучних заяв бойовиків на внутрішніх кордонах поки нічого не змінилося.

«Це спростить життя чиновникам, бюрократам, скажімо так. Але ніяк не позначиться на простих людях, які як платили мито за провезення через митницю «ДНР» і «ЛНР» товарів, так і будуть платити», – каже президент Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу Сергій Гармаш.

Сергій Гармаш
Сергій Гармаш

Чи користуються в Донецьку попитом товари від сусідів по окупації?

«Молоко у них буває тут гарне, мені подобається, і масло – «Луганськхолод»!» – розповідає донеччанка.

«Ви знаєте, нашу ковбасу я купила, мені не сподобалася. А Луганська ковбаса була краще», – каже інша жителька Донецька.

Якщо в Донецьку луганських товарів не багато, то в Луганську донецьких – повно. Не тільки ковбаса і молочна продукція, а й цукерки. Є навіть взуття – виробництва Макіївки. І меблі – «Made in» Донецьк.

Диван виробництва «ДНР»
Диван виробництва «ДНР»

Чи може донецька продукція зовсім витіснити луганську?

«Донецьку? Намагаємося взагалі підтримувати нашого виробника – «Луганську народну республіку», – каже луганчанка.

«Підтримувати свого виробника» намагався колишній ватажок угруповання «ЛНР» Ігор Плотницький. І вимагав від своїх чиновників посилювати побори з донецьких бізнесменів, які завозили товар в Луганськ.

«Розумієте, свині – це не сигарети, вони хоча б хрюкають, коли їх везуть!» – казав він.

Ігор Плотницький
Ігор Плотницький

​Але після листопадового «перевороту» до влади в окупованому Луганську прийшов новий ватажок – Леонід Пасічник. І заговорив про потепління відносин з донецькими партнерами.

«Це зближення наших республік, ділити нам безумовно нічого», – зазначив Пасічник.

«Вони є менш політичними фігурами, а більше – кримінальними постатями. У будь-якому випадку, це може свідчити або про перерозподіл сфер впливу між кримінальними угрупованнями, або про те, що якісь фігури залишаються не при справах», – зауважив політолог Тарас Жовтенко.

Тарас Жовтенко
Тарас Жовтенко

«Взагалі, об’єднатися треба. Щоб була одна держава. І Захарченко був президентом нашим – в Луганську і Донецьку. Ось тоді буде повний порядок!» – каже жителька Донецька.

Бізнес-розбірки угруповань «ЛНР» та «ДНР» простих людей в Донецьку і Луганську хвилюють мало. А от прибрати кордони, хоча б із сусідами по окупації, місцеві не проти.

«Абсурд якийсь між двома республіками робити митницю», – каже жителька Донецька.

Жителька Донецька
Жителька Донецька

«А навіщо нам ще між ними митниця потрібна? Навіщо, скажіть?» – запитує донеччанин.

Але «митний» абсурд триває, незважаючи на публічні запевнення лідерів бойовиків. У грудні, вже після луганського «перевороту», Захарченко видав «наказ» про заборону ввезення підакцизних товарів з підконтрольної угрупованню «ЛНР» території. У «документі» йдеться про те, що відповідати на будь-які торгові обмеження і заборони луганських «митників» дзеркальними заборонами.

«Наказ» Захарченка
«Наказ» Захарченка

Можливо, заяви бойовиків прибрати митниці – просто передвиборчий блеф?

Вибори у них призначені на осінь цього року. І їм потрібно дати людям якусь перспективу
Сергій Гармаш

«Вибори у них призначені на осінь цього року. І їм потрібно дати людям якусь перспективу. Бо якщо раніше люди вірили в «Новоросію», потім думали, що їх заберуть до Росії. Зараз люди вже нічого не думають. Вони не вірять в те, що «республіки» зможуть самостійно існувати, вони не вірять, що їх забере Росія. І ось їм дали нову перспективу, що «республіки» об’єднаються і кудись це буде йти», – пояснює Сергій Гармаш.

Зняти внутрішні митниці угруповання «ЛНР» і «ДНР» обіцяли і раніше. Але кожен раз бізнес-інтереси брали гору над політичними.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Андрій Діхтяренко

    Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
    Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
    Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG