Доступність посилання

ТОП новини

Крим став полігоном відточування російської системи тотального стеження нарівні з Москвою ‒ експерт


Камери відеоспостереження в Москві, ілюстративне фото

Коронавірусна пандемія створює нові ризики для російської влади в Криму. Кремль непокоїться, що нові обмеження, викликані епідемією, можуть створити додатковий привід для невдоволення населення, і намагається ввести тотальний контроль за всім, що відбувається на півострові. Таку думку в інтерв’ю Крим.Реалії висловив IT-фахівець із Сан-Франциско, член «Форуму вільної Росії» Майкл Таланов.

«Зараз, на тлі карантину, не просто не можна виходити на мітинги, а в принципі не можна виходити на вулицю, тобто вихід із дому, по суті, прирівняний до виходу на мітинги. Зрозуміло, що в умовах епідемії карантин виправданий. Але проблема в тому, що російська влада боїться: нові обмеження і заборони в умовах економічної кризи можуть викликати протестну реакцію, і люди всупереч усім розпорядженням вийдуть на вулиці. Ще більше Кремль боїться того, що такий «бунт» стане наслідком діяльності зовнішніх провокаторів, наприклад, українських спецслужб або кримських татар», ‒ пояснює підприємець.

За словами Майкла Таланова, для запобігання такій ситуації російська влада в Криму впроваджує на півострові ту ж систему, яка сьогодні існує в Москві. Йдеться про систему розпізнавання облич на вуличних відеокамерах, яка автоматично накладається на бази фотографій у соціальних мережах, що дозволяє повністю ідентифікувати людину і електронно стежити за нею. Як пояснював IT-експерт, в усіх цивілізованих країнах такий метод використовується на певних об’єктах, наприклад, в аеропортах, і обмежується тільки цим об’єктом, тоді як у Росії в ролі «спецоб’єкта» виступає вся столиця.

«Саме зараз у Росії витрачаються мільярди рублів на встановлення тотальної електронної системи спостереження в Криму. По суті, півострів став полігоном для відпрацювання цієї системи нарівні з Москвою. Через те, що російські паспорти видавалися кримчанам порівняно недавно, немає сумнівів у тому, що в російській базі даних є відомості й фотографії практично усіх жителів півострова. Таким чином, будь-які потенційні «диверсанти» будуть відразу помічені, і влада зможе швидко визначити, що це «нові» люди, яких немає в її базі», ‒ пояснює американський експерт.

Майкл Таланов впевнений: Кремль боїться провокацій у Криму.

Невідомість ‒ це завжди страх, а якщо диктатор відчуває страх, він починає посилено «закручувати гайки»
Майкл Таланов

«Крим ‒ це їхня «сліпа зона», особливо зараз, на тлі коронавірусу. Вулиці порожні, на них можна їздити з будь-якою швидкістю. А якщо такий проїжджий почне хуліганити? Словом, шанс на можливу провокацію досить високий, а наслідки потенційної провокації в нових умовах зовсім інші, ніж були до карантину. Передбачити ці наслідки важко, бо ніколи раніше ми не опинялися в таких умовах. Невідомість ‒ це завжди страх, а якщо диктатор відчуває страх, він починає посилено «закручувати гайки». Навіть Путін у глибині душі розуміє, що питання Криму в очах світової спільноти досі не вирішене, і він боїться, що цим можуть скористатися. Але спроба виявити потенційних диверсантів і провокаторів призводить і до тотального стеження за мешканцями півострова», ‒ розмірковує Таланов.

Майкл Таланов
Майкл Таланов

Тим часом Москва нарощує протистояння зі світовими цифровими велетнями. У березні набуло чинності рішення російського суду, яке зобов’язує компанію Facebook виплатити штраф у 4 мільйони рублів за відмову корпорації надати «Роскомнаглядові» відомості про російських користувачів. Прокремлівські ЗМІ говорять про те, що американські IT-компанії прагнуть «вбити» російський бізнес, а завдання держави ‒ перешкодити їм. Паралельно в Москві йде обговорення можливості ухвалення «цифрового кодексу».

Майкл Таланов впевнений: ілюзія протистояння з Заходом створюється штучно, щоб виправдати в очах росіян введення так званого «суверенного інтернету».

Москва вчергове створює ілюзію «обложеної фортеці»
Майкл Таланов

«Насправді компаніям Google, Facebook або іншим байдуже про Росію. Вони не бачать цю країну на радарах свого бізнесу і сприймають її лише як джерело проблем, і ніщо більше. Ніяких агресивних стратегій, спрямованих проти Росії, вони не розробляють, поводяться порядно на всіх ринках. Москва вчергове створює ілюзію «обложеної фортеці» і використовує образ зовнішнього ворога, щоб виправдати впровадження суверенного інтернету. Саме тому Кремль інвестує величезні гроші в «Яндекс», і колишній голова президентської адміністрації Олександр Волошин увійшов до ради директорів цієї компанії не випадково», ‒ пояснює експерт.

За словами Майкла Таланова, так званий «суверенний інтернет» несе в собі безліч небезпек для користувачів. Окрім того, що російська влада читатиме і прослуховуватиме всі комунікації на території Росії (а фактично і в Криму), бо має доступ до інтернет-з’єднань, вона матиме можливість підміняти інтернет-трафік.

Росію без перебільшення можна назвати цифровою в’язницею
Майкл Таланов

«Наприклад, ви натискаєте на адреси сторінок Facebook або Gmail, проте вам випадає трафік, який не згенерований у Facebook або Google. Простіше кажучи, якщо ви живете в Росії, навіть головну сторінку на Facebook ви вже бачите спотвореною. Facebook надсилає зі своїх серверів одну інформацію, але в Росії вона проходить фільтрацію «Роскомнаглядом», і ви отримуєте вже результат цієї підміни. Відбувається спотворення вихідного коду: наприклад, надісланий вам електронний лист може бути видалений «Роскомнаглядом», і ви навіть не дізнаєтеся про це. Якщо ми додамо до цього систему тотального стеження, ми побачимо, що Росію без перебільшення можна назвати цифровою в’язницею», ‒ пояснює Таланов.

За словами американського експерта, для самих росіян, а також для кримчан такі експерименти означають тотальну ізоляцію від технологій цивілізованого світу і позбавлення можливості працювати й заробляти в міжнародних компаніях. Через те, що весь інтернет-трафік у Росії скомпрометований, американські й європейські IT-компанії уникатимуть співпраці з Москвою, каже він. Ситуація ж у Криму ускладнюється тим, що там діють санкції, відповідно до яких кримчани не можуть користуватися міжнародними інтернет-послугами і навіть навчатися.

«До речі, саме зараз, під час епідемії, сотні американських компаній безплатно відкрили доступ до навчальних курсів із інформаційних технологій. Але в ситуації, що склалася, їх не можна надавати у Криму навіть безплатно», ‒ каже Майкл Таланов.

«Суверенний інтернет вб’є IT-індустрію Росії, направивши її розвиток тільки на «Яндекс» і Mail.ru. Як тільки це буде зроблено, можна не сумніватися, що США внесуть поновлення у свої правила роботи з Росією, ввівши обмеження на конкретні компанії, які, хоча і формально є міжнародними, насправді афілійовані з Москвою. Робота з такими компаніями нестиме величезний ризик. «Яндекс» і Mail.ru повністю контролюються Кремлем, одна ‒ за допомогою Алішера Усманова, а інша ‒ через Олександра Волошина. Усім зрозуміло, що ні Усманов, ні Волошин не визначають політику корпорацій, а тільки впроваджують її. Визначається ця політика у Кремлі, і її суть ‒ у тотальному знищенні будь-яких прав людини. Жодна західна компанія не погодиться працювати в ситуації, коли держава відстежує й підміняє інтернет-трафік. Це буде дуже серйозним ударом по російській економіці, особливо зараз, коли основне джерело прибутку російського бюджету ‒ нафта ‒ стрімко дешевшає», ‒ упевнений Майкл Таланов.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG