Доступність посилання

ТОП новини

Афганістан: держсекретар США залишив Кабул без домовленості між головними афганськими суперниками


Майк Помпео
Майк Помпео

Державний секретар США Майк Помпео завершив 23 березня терміновий одноденний візит до Афганістану, за результатами якого так і не було оголошено про очікувану домовленість між головними афганськими суперниками, кожен із яких вважає себе президентом.

У столиці країни Кабулі Помпео провів окремі переговори з президентом Ашрафом Гані, переобраним на другий термін, і його суперником на виборах Абдуллою Абдуллою, який називає насправді обраним себе. Потім вони також провели зустріч утрьох.

Як повідомило з Кабула агентство «Асошієйтед прес», Помпео дав Гані й Абдуллі час до 24 березня, щоб вони досягли компромісу між собою щодо офіційних результатів президентських виборів в Афганістані. Але наразі ознак такого компромісу немає.

За оголошеними 18 лютого після тривалих зволікань офіційними результатами президентських виборів в Афганістані, які відбулися ще 28 вересня 2019 року, переміг і був переобраний на другий термін президент Ашраф Гані, який отримав 50,64 відсотка голосів виборців у першому турі. Його перемога була визнана світовою спільнотою.

Майк Помпео (л) і Ашраф Гані (п), Кабул, 23 березня 2020 року
Майк Помпео (л) і Ашраф Гані (п), Кабул, 23 березня 2020 року

Друге місце з 39,52 відсотками голосів, за офіційними даними, посів Абдулла Абдулла, який обіймав посаду «урядового директора» – організатора роботи уряду і радника президента. Він відмовився визнати результати виборів, твердячи про масові фальсифікації, і заявив, що планує сформувати свій власний уряд (в Афганістані президент є одночасно головою уряду).

Майк Помпео (л) і Абдулла Абдулла (п), Кабул, 23 березня 2020 року
Майк Помпео (л) і Абдулла Абдулла (п), Кабул, 23 березня 2020 року

9 березня обидва провели в Кабулі, в сусідніх урядових будівлях, церемонії своєї інавгурації.

Абдулла, який свого часу був міністром закордонних справ в афганському уряді «Північного альянсу», що протистояв урядові талібів у 1996–2001 роках, невдало брав участь у трьох останніх президентських виборах і щоразу не бажав визнати поразки.

У попередніх, 2014 року, він вийшов у другий тур виборів попереду Гані, але оголошений результат другого туру був 55 відсотків за Гані і 45 за Абдуллу. Останній і тоді не визнавав поразки. Як компроміс, для нього створили позаконституційну посаду «урядового директора»: він головував на засіданнях коаліційного уряду Афганістану, керівником якого є сам президент (посади прем’єр-міністра в Афганістані немає), і був чільним президентським радником.

Тим часом Помпео з Афганістану прибув до Катару, в столиці якого Досі він зустрічається з представниками противладного ісламістського афганського руху «Талібан», у намаганні довести до виконання угоду про мир в Афганістані.

Цю угоду з талібами, що має на меті завершити війну в Афганістані, підписали США 29 лютого за згодою влади Афганістану – таліби дотепер відмовлялися від прямих переговорів із владою в Кабулі, і США виступали як посередник. За умовами угоди, які передбачають виведення з Афганістану іноземних військ, якщо сторони дотримаються своїх зобов’язань, таліби зобов’язалися піти на такі прямі переговори.

Попереднього дня, 22 березня, перші такі прямі переговори відбулися щодо можливості обміну утримуваними особами між сторонами. Переговори відбувалися через скайп-зв’язок за сприяння США й Катару.

Але перспектива повноцінних і всеосяжних мирних переговорів тепер опинилася під загрозою через небезпеку двовладдя в Кабулі.

XS
SM
MD
LG