Доступність посилання

ТОП новини

Очільниця Мінветеранів заявила про готовність взяти на поруки ветеранку Котеленець


Юлія Лапутіна каже, що «захист захисників і захисниць України – це беззаперечний, базовий принцип європейської держави»
Юлія Лапутіна каже, що «захист захисників і захисниць України – це беззаперечний, базовий принцип європейської держави»

Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна заявила про готовність взяти на поруки колишню учасницю добровольчого українського корпусу «Правий сектор» і Української добровольчої армії, ветеранку Вікторію Котеленець (позивний «Фортуна»), яку затримали в Києві 19 січня.

«Я готова особисто взяти на поруки Вікторію Котеленець», – цитує Лапутіну очолюване нею відомство.

«Міністерство вважає, що ті, хто боронив і боронить Україну, у свою чергу потребує захисту, ефективної правової підтримки і допомоги. На жаль, з початком російської збройної агресії кількість випадків, коли захисники потрапляють у гострі ситуації і потребують адвокації, весь час зростає. Водночас, у державі вочевидь не вистачає системних правових механізмів, орієнтованих на категорію осіб, які захистили Україну і мають у серці підвищене почуття справедливості і гідності», – повідомили у Мінветеранів.

Сама Лапутіна каже, що стосовно захисників територіальної цілісності, «крім суспільного тиску і застосування такого гуманного запобіжного заходу як поручительство у суді, інші дієві механізми у державі до цього часу, на жаль, не запроваджені».

«Саме тому ми наголошуємо на надзвичайній актуальності нашої ініціативи щодо створення інституту Ветеранського омбудсмена. Захист захисників і захисниць України – це беззаперечний, базовий принцип європейської держави», – наголосила Лапутіна.

У Мінветеранів нагадали, що 3 грудня 2020 року міжвідомча комісія ухвалила рішення про надання Вікторії Котеленець статусу учасника бойових дій. При отриманні посвідчення УБД Котеленець була затримана правоохоронцями в офісній будівлі, де серед інших відомств, у тому числі, розташовуються і кабінети Мінветеранів. Це затримання відбулося 19 січня. Жінку заарештували на 60 діб.

22 січня в Одесі на акції підтримки Вікторії Котеленець активістка Ярослава Вітко повідомила, що «Котеленець інкримінують участь у створенні незаконних збройних формувань і жорстоке поводження із полоненими». За її словами, Котеленець буцімто сплутали із жінкою, яка воювала на боці угруповання «ДНР». У правоохоронних органах цю версію публічно не коментували.

За даними онлайн-спільноти на підтримку Котеленець у фейсбуці, 3 лютого Київський апеляційний суд продовжить розгляд скарги на запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для ветеранки.

«Правий сектор»

«Правий сектор» означує себе як національно-визвольний рух і українську військово-політичну силу, що ставить собі за мету побудову національної держави українців. Зараз рух складається з трьох сегментів: Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», політичної партії «Правий сектор» і організації «Права молодь».

Рух оформився під час Революції гідності (сам «ПС» вважає датою свого заснування 28 листопада 2013 року) як спілка правих організацій і окремих активістів, ініціатором вважають організацію «Тризуб» імені Степана Бандери. У липні 2014 року, на початку російської агресії на Донбасі, створене воєнізоване формування «Добровольчий український корпус «Правий сектор» (ДУК ПС), яке попрямувало на фронт.

11 листопада 2015 лідер організації Дмитро Ярош заявив про складення з себе повноважень провідника, а у грудні 2015-го залишив лави організації і заявив про створення нового громадсько-політичного руху.

Того ж року частина ДУК «Правий сектор» перейшла на контракт до ЗСУ. Втім, як повідомляв тоді прес-секретар «Правого сектору» Артем Скоропадський, ішлось про перехід у ЗСУ лише деяких бійців з «кількох тисяч», які, за його словами, воювали в ДУК. Перехід усього корпусу, за його словами, можливий тільки після прийняття закону про присутність добровольчих формувань серед регулярних військ «за прикладом Союзу оборони Естонії».

У липні 2018 року відбулася зустріч Сергія Наєва (на той час командувача операції Об’єднаних сил) із командиром ДУК ПС Андрієм Стемпіцьким. Тоді Наєв виступив проти присутності добровольців на передовій: «​Що стосується людей, які раніше їздили для виконання незрозумілих завдань у зону бойових дій, які не мають законного права мати зброю: тепер люди, які не входять до складу жодної силової структури, офіційно, згідно з нормами закону, позбавлені права перебувати в зоні бойових дій».

XS
SM
MD
LG