Доступність посилання

ТОП новини

Заступник голови СБУ Демчина придбав спортивний Range Rover під час слідства про незаконне збагачення – «Схеми»


Перший заступник голови Служби безпеки України – начальник головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Павло Демчина, перебуваючи під слідством НАБУ, придбав позашляховик Range Rover Sport вартістю понад 30 тисяч доларів. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA: Перший») «Вартовий корупції» в СБУ».

Так, згідно з даними офіційного реєстру МВС, у 2018 році Павло Демчина став власником Range Rover Sport 2013 року випуску за понад 30 тисяч доларів. Наразі Національне антикорупційне бюро України розслідує можливе незаконне збагачення першого заступника голови Служби безпеки. У НАБУ відкрили провадження у березні 2017 року після того, як журналісти проекту «Слідство.Інфо» показали автопарк та будинок під Києвом, які належать матері дітей Павла Демчини Ользі Воловчук, і виявили, що офіційних доходів їй для цього не вистачило б.

У межах розслідування НАБУ в судовому реєстрі з’явилася інформація щодо офіційних доходів Демчини та Воловчук.

З 1998 по 2016 рік Ольга заробила всього 164 тисячі гривень. Павло Демчина за весь час державної служби з 2009 до 2016 одержав близько 1 мільйона 150 тисяч гривень.

Це означає, що офіційні доходи навряд чи дозволили б йому або Воловчук придбати елітне майно та коштовні автівки, йдеться у розслідуванні «Схем».

Сам Павло Демчина у коментарі «Схемам» заявив, що мав гроші на позашляховик Range Rover.

«У мене задекларована була достатня сума для того, щоб придбати цей п'ятирічний автомобіль», – заявив перший заступник голови СБУ.

На питання журналістів, скільки він заробив у період з 2016 по 2018 роки, адже декларації співробітників СБУ є засекреченими, Демчина був не готовим відповісти.

«Я вам зараз не готовий сказати, скільки я заробив. Мені треба піднімати довідки з наших фінансових підрозділів. (...) Близько 60 тисяч (на місяць – ред.)», – сказав Демчина.

Тобто щоб купити таке авто, перший заступник голови СБУ мав віддати приблизно всю свою річну зарплату. І не мати при цьому грошей не тільки, щоб його заправляти, а й взагалі – на будь-які інші елементарні побутові витрати, йдеться у розслідуванні.

Із 2017 року СБУ засекретило електронні декларації про майно та доходи всіх, хто працює у цьому відомстві, включно із керівництвом.

Водночас, як стверджує юристка громадської організації «Центр протидії корупції» Олена Щербан, «усе керівництво СБУ – центрального апарату, голова, заступники – це публічні люди, які апріорі не можуть бути секретними співробітниками» і «зобов’язані показувати свої статки і спосіб життя суспільству».

У ЗМІ 40-річного генерал-майора Демчину називають наближеним до соратника президента Ігоря Кононенка і «смотрящим» за СБУ від партії влади.

У СБУ Павло Демчина на посаді першого заступника голови відомстві курує цілий напрямок роботи спецслужби. Він очолює управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю у цьому відомстві – так зване управління «К». Цей підрозділ неодноразово згадувався у ЗМІ – коли силовики блокували експорт українського горіха в Європу та чинили перешкоди у роботі трейдерів скрапленого газу, йдеться у розслідуванні «Павло Демчина. Вартовий корупції» в СБУ».

У межах цього розслідування журналісти «Схем» також виявили, що родичі Павла Демчини, які проживають на Рівненщині, заселилися в маєтки, вартість яких неспівмірна з їхніми скромними доходами.

XS
SM
MD
LG