Доступність посилання

ТОП новини

Порошенко подав до парламенту зміни до Конституції щодо сходу України


Президент України Петро Порошенко подав до Верховної Ради проект конституційних змін щодо децентралізації, у яких ідеться і про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Теза про закріплення особливостей здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу була перенесена з перехідних положень закону про внесення змін до Конституції до перехідних положень Конституції, тобто в тіло Основного закону.

За даними інтернет-видання «Українська правда», Порошенко вирішив представити ці поправки до Конституції після зустрічі з помічницею держсекретаря США у справах Європи та Євразії Вікторії Нуланд 15 липня.

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд вважає це свідченням бажання країн, які гарантували Україні територіальну цілісність за Будапештським меморандумом, «позбутися цієї вкрай незручної теми».

«У ці години і хвилини здійснюється шалений тиск на народних депутатів з боку міжнародної спільноти для того, щоб «ДНР» і «ЛНР» отримали особливий статус в нашій Конституції. Аргументують необхідністю «продемонструвати виконання Мінських домовленостей», – написала заступник голови Верховної Ради у Facebook удень 15 липня.

Увечері 15 липня Оксана Сироїд мала зустріч із помічницею держсекретаря США Вікторією Нуланд, повідомив у Twitter посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, розмістивши фотографію з цієї зустрічі. Посол не вказав, чи змінилася після зустрічі думка українського політика.

Сполучені Штати, лідери Франції та Німеччини і раніше закликали Порошенка та Україну в цілому ухвалити конституційні зміни, що реалізують положення мінських угод щодо самоврядування на Донбасі.

Росія неодноразово заявляла про небажання Києва виконувати положення мінських угод щодо «особливого статусу» окремих частин Донецької та Луганської областей. Москва називала це перешкодою для встановлення міцного миру в понівеченій війною східній Україні, де підтримувані Росією сепаратисти ведуть бойові дії проти урядових сил.

Порошенко представив конституційні зміни щодо децентралізації ще 1 липня, і тоді вони теж не передбачали особливого статусу для Донбасу.

Зокрема, перший заступник голови адміністрації президента Віталій Ковальчук пояснював: «У перехідних положеннях лише згадано, що порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначається законом. Такою була пропозиція Венеційської комісії. Нагадаю, що цей закон – про особливості самоврядування – вже діє, і ніяких нових особливостей проект Конституції не передбачає».

При цьому, додав він, щоб унеможливити прояви сепаратизму і гарантувати дотримання Конституції, у проекті передбачається надати президентові право в невідкладному порядку зупиняти рішення місцевих органів влади, які становлять загрозу суверенітетові, національній безпеці та територіальній цілісності України.

А перший заступник голови адміністрації президента Віталій Ковальчук пояснив із приводу поширеної в Росії і на Заході фрази про «особливий статус», що проект змін до Конституції не передбачає ніякого особливого статусу для окремих територій на Донбасі. «У поданій на розгляд президентові версії в перехідних положеннях лише згадано, що порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначається законом. Такою була пропозиція Венеційської комісії. Нагадаю, що цей закон – про особливості самоврядування – вже діє, і ніяких нових особливостей проект Конституції не передбачає», – наголосив Ковальчук.

При цьому, додав він, щоб унеможливити прояви сепаратизму і гарантувати дотримання Конституції, у проекті передбачається надати президентові право в невідкладному порядку зупиняти рішення місцевих органів влади, які становлять загрозу суверенітетові, національній безпеці та територіальній цілісності України.

На цю ж тему:

16.07.2015
Децентралізація влади: в чому вона полягатиме

Чи не стануть обрані в 2015 році представники місцевих еліт гальмом для конституційної реформи, яка позбавляє їх влади і жене на нові вибори? далі
XS
SM
MD
LG