Доступність посилання

ТОП новини

Незалежна профспілка гірників Донбасу застерегла від виборів на Донбасі під окупацією


Микола Волинко, архівне фото
Микола Волинко, архівне фото

Незалежна профспілка гірників Донбасу застерегла від проведення місцевих виборів на Донбасі під окупацією до визволення цих територій.

Як мовиться в заяві голови профспілки Миколи Волинка, будь-які вибори без гарантій безпеки учасників виборчого процесу, доступу до них українських партій, гарантій голосування для півтора мільйона вимушених переселенців, відновлення повного контролю над проведенням виборів із боку ЦВК України «призведуть до банальної фальсифікації виборчого процесу і остаточної, тепер уже «узаконеної» терористичної «влади» окупантів на частині Донбасу».

У заяві також мовиться, що можливе запровадження особливостей місцевого самоврядування в окремих нині окупованих районах Донецької й Луганської областей, яке часто називають «особливим статусом», «дозволить учорашнім регіоналам, що два роки тому покликали до регіону «російський світ» і ведуть сьогодні таємні переговори і з Банковою, і зі своїми кремлівськими кураторами, повернути до своєї феодальної вотчини весь Донбас».

«НПГД закликає всі патріотичні сили не допустити реінкарнації злочинного клану на Донбасі і попереджає нинішню українську владу, що буде протидіяти всіма доступними методами, аж до силового спротиву, будь-яким її таємним оборудкам із ворогами України», – мовиться в заяві, оприлюдненій через недавню заяву президента Петра Порошенка про можливість проведення місцевих виборів на окупованих частинах Донбасу вже цього року.

Петро Порошенко 14 травня не виключив можливості, що місцеві вибори на окупованій частині Донбасу можуть відбутися вже нинішнього року, але лише в разі виконання всіх необхідних умов мінських домовленостей. Як сказав президент, політичні процеси там «можуть відбутись лише тоді, коли на лінії зіткнення будуть стояти міжнародні моніторингові озброєні місії ОБСЄ для забезпечення стовідсоткового режиму припинення вогню, коли відведена, відповідно до мінських угод, важка техніка буде перебувати під охороною цієї місії, коли контроль над неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону буде передано спочатку до поліцейської місії ОБСЄ, а на другому етапі – до українських прикордонників».

На черговій зустрічі міністрів закордонних справ у «нормандському форматі» (Україна, Німеччина, Франція та Росія) щодо врегулювання ситуації на Донбасі минулого тижня не вдалося досягти ніякого поступу з питань політичного врегулювання, в першу чергу щодо місцевих виборів на окупованій частині Донбасу. Як повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, причиною цього стала позиція Росії, «небажання і неготовність Росії погодитися з принципами виборів на підставі українського законодавства і стандартів ОБСЄ», зокрема, таких принципів, як, наприклад, доступ українських засобів інформації до висвітлення передвиборчих подій на окупованих територіях чи участь у цих виборах українських політичних партій.

Відповідно до кількох пакетів домовленостей, досягнених на переговорах у білоруському Мінську у 2014–2015 роках і відомих разом як мінські домовленості, на нині окупованих територіях частини Донбасу місцеві вибори мають відбутися тільки за українським законодавством, із дотриманням стандартів ОБСЄ і під спостереженням ОБСЄ.

Сепаратисти і Росія, яка підтримує їх, вимагають, щоб Україна ухвалила для цих виборів окремий закон, що був би також узгоджений із ватажками збройних сепаратистських угруповань, які Київ визнав терористичними.

Західні союзники України теж вимагають від Києва якнайшвидшого проведення цих виборів.

Київ наголошує, що ці вибори будуть можливі тільки після того, як Москва й підтримувані нею сепаратисти в частині Донбасу виконають свої зобов’язання за мінськими домовленостями, серед яких припинення вогню, виведення з території України іноземних військ, найманців і озброєнь, звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних осіб чи встановлення контролю ОБСЄ над українсько-російським кордоном.

Крім того, влада України вже багато разів звертала увагу, що передбачені мінськими домовленостями особливості місцевого самоврядування нині окупованих територій не означають ніякого «особливого статусу» для них.

XS
SM
MD
LG