Доступність посилання

ТОП новини

Київ засудив рішення Росії не видавати Сенцова і Кольченка як «російських громадян»


Олег Сенцов (л) і Олександр Кольченко (п) під час суду в Росії, 2015 рік
Олег Сенцов (л) і Олександр Кольченко (п) під час суду в Росії, 2015 рік

Міністерство закордонних справ України засудило рішення Росії не передавати Україні її незаконно, як мовиться в заяві, засуджених громадян Олега Сенцова і Олександра Кольченка на тій підставі, що Росія вважає їх своїми громадянами.

Як наголосили в МЗС, обидва не зверталися за отриманням російського громадянства, а посилання Росії на те, що вони автоматично набули його внаслідок незаконної анексії українського Криму, прямо суперечать нормам міжнародного права і є відтак нечинними.

У Києві нагадали, що дії російської сторони щодо поширення громадянства Росії на громадян України, які живуть на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного гуманітарного права та зобов’язань Росії як держави-окупанта, які випливають зі статті 45 Гаазької конвенції 1907 року та статті 47 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року.

Відтак МЗС вкотре наголошує, що громадяни України, які живуть на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя і які добровільно не подавали клопотання про набуття іноземного громадянства, є виключно громадянами України і не можуть визнаватися ні громадянами Росії, ні особами з множинним громадянством.

«Міністерство закордонних справ України вимагає від російської сторони припинити незаконні дії щодо примусового визнання Олега Сенцова та Олександра Кольченка російськими громадянами, а також забезпечити їхнє безумовне звільнення та повернення в Україну», – мовиться в заяві.

Раніше у п’ятницю в Міністерстві юстиції України повідомили, що з Росії надійшли відмови в передачі Києву засуджених у Росії українців, кримчан Олега Сенцова і Олександра Кольченка, відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року на тій підставі, що вони нібито є громадянами Росії, і відтак їхня передача неможлива, і наявність у них також українського громадянства не впливає на це.

25 серпня 2015 року Північнокавказький окружний військовий суд Росії засудив Олега Сенцова, українського кінорежисера з Сімферополя, до 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Спільником Сенцова російські слідчі назвали кримського активіста Олександра Кольченка, якого засудили до 10 років колонії суворого режиму. Олександр Кольченко, як і Олег Сенцов, своєї провини не визнають. Правозахисні організації вважають звинувачення необґрунтованими і політично мотивованим.

Сенцов і Кольченко до арешту жили у Криму. Після незаконної анексії півострова Росією їх стали автоматично вважати російськими громадянами. Однак російські паспорти вони не отримали і просили вважати їх тільки українськими громадянами. Але через перебування за ґратами вони не подали заяви про пряму відмову від нав’язуваного їм громадянства Росії, якої вимагала російська влада для того, щоб не вважати їх своїми громадянами.

XS
SM
MD
LG