Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 22:04

Президент США звинуватив колишнього директора ФБР у кривосвідченні щодо тиску на розслідування


Дональд Трамп під час прес-конференції в Білому домі, Вашингтон, 9 червня 2017 року

Президент США Дональд Трамп звинуватив колишнього директора Федерального бюро розслідувань Джеймза Комі у кривосвідченні в комітеті Сенату щодо змісту приватних зустрічей між ними й заявив, що готовий дати про це власні свідчення.

Виступаючи на прес-конференції у Вашингтоні після зустрічі з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом, який прибув із візитом, американський керівник заявив, що з його боку не було «ніякої змови, ніякого перешкоджання» – маючи на увазі звинувачення, що його помічники, зокрема, перший радник із національної безпеки в його адміністрації Майкл Флінн, змовлялися з Росією про підтримку в передвиборчий час і що він намагався перешкодити розслідуванню в цій справі.

За словами Трампа, частина того, що говорив на слуханні в Сенаті Комі, «просто неправда». На запитання, чи готовий він сам свідчити під присягою з його версією щодо змісту розмов із Комі, Трамп відповів: «На сто відсотків».

Трамп також заперечив слова Комі, що у приватних розмовах казав йому припинити розслідування щодо Флінна і що просив його про лояльність.

Раніше у п’ятницю Трамп назвав свідчення Комі перед комітетом Сенату з питань розвідки про зміст розмов між ними «брехнею» і розкриттям секретної інформації.

У четвер свідчення колишнього керівника ФБР також заперечував особистий юрист президента США Майкл Касовіц.

Раніше в четвер Комі на слуханні в комітеті з питань розвідки Сенату у справі розслідування даних про втручання Росії у президентські вибори 2016 року і звинувачень про зв’язки з Росією членів команди Трампа заявив, серед іншого, що сприйняв як вказівку прохання президента Трампа припинити розслідування щодо Флінна. Як повідомив Комі, Трамп тоді казав йому «я сподіваюся» на зупинення слідства, і на запитання, як колишній чільник ФБР сприйняв ці слова, він пояснив: «Я сприйняв це так, що він хоче, щоб я це зробив». Комі підтвердив, що прямого наказу з боку Трампа не було, але ці слова він зрозумів як «вказівку».

Колишній керівник ФБР також повідомив, що попросив одного зі своїх друзів передати до засобів інформації зміст службових записок, які він писав про ті розмови з президентом. Як сказав Комі, він вирішив писати ці записки з детальним висвітленням зустрічей із Трампом, які не є секретними документами, бо «щиро непокоївся, що він (президент – ред.) може брехати про них».

Крім того, Комі заявив, що не має ніяких сумнівів, що Росія намагалася втрутитися у президентські вибори. Також, сказав Комі, він не має ніяких сумнівів, що влада Росії стоїть за зламуваннями комп’ютерних мереж керівництва Демократичної партії і витоками викрадених даних під час президентської кампанії. Іще раз він відкинув будь-які сумніви, говорячи про те, що влада Росії стоїть і за кібервтручанням у реєстри виборців кількох штатів і що російська влада добре знала про ці втручання. При цьому Комі висловив упевненість, що ці втручання не вплинули на підрахунок голосів.

Напередодні цього виступу, в середу, комітет оприлюднив письмові свідчення Комі, в якому колишній керівник ФБР, звільнений із посади президентом, посвідчив: Трамп під час приватного обіду з Комі 27 січня цього року прямо запитав його, чи той хоче й далі лишатися директором ФБР, і сказав йому: «Мені потрібна лояльність. Я чекаю на лояльність». За документом, Комі відповів, що хоче завершити до кінця свій 10-річний термін на посаді і з політичного погляду не стоїть ні на чиєму боці. Комі також сказав, що Трамп отримає його чесність, але не обіцяв припинити розслідування.

Крім того, на зустрічі в Білому домі 14 лютого Трамп чинив тиск на Комі у справі кримінального розслідування контактів першого в нинішній адміністрації радника з національної безпеки Флінна з російськими посадовцями. Як процитував Комі слова Трампа, той висловив сподівання, що чільник ФБР знайде спосіб «відпустити» Флінна, бо той «добрий хлопець». «Я зрозумів це як запит президента припинити всі розслідування щодо Флінна у зв’язку з його неправдивими заявами про його розмови з послом Росії у грудні», – додав Комі у своєму письмовому свідченні.

Ці заяви принаймні частково підтвердили низку повідомлень у засобах інформації останніх тижнів, у яких ішлося про те, що Трамп намагався втрутитися в розслідування ФБР у справі Флінна. Трамп уже не раз заперечував усі звинувачення у втручанні в розслідування ФБР.

Флінн був змушений до відставки 13 лютого вже через 24 дні після призначення на посаду радника з національної безпеки після викриття, що він приховав від посадовців Білого дому свої контакти з російськими посадовцями, включно з послом Росії у США.

9 травня президент США звільнив Комі, який наглядав за кримінальним розслідуванням ФБР у справі контактів членів команди Трампа з офіційними представниками Росії, з посади директора бюро. Це рішення збурило політичний Вашингтон і стало ще одним кроком, що затьмарив президентство Трампа.

Нині справи про контакти членів команди Трампа з російськими посадовцями і про природу цих контактів, а також про дані всіх розвідувальних служб США про втручання Росії у президентські вибори у США 2016 року, розслідують, крім ФБР, комітет у справах розвідки Сенату і ще принаймні один комітет Палати представників Конгресу США. Окремі аспекти цих справ розслідує ще кілька конгресових комітетів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG