Доступність посилання

ТОП новини

Росія позбувається невгодних у Криму: багато хто ‒ в групі ризику


Ілюстраційне фото

За час російської анексії Криму українські правозахисники нарахували майже 2,5 тисячі випадків, коли людей незаконно виганяли з півострова. Зібрану інформацію вже передали до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Правозахисники підкреслюють, що йдеться, серед іншого, про українських громадян, яких Росія вважає іноземцями на півострові.

Прокуратура Автономної Республіки Крим зазначала раніше, що спільно з українськими правозахисними організаціями до Міжнародного кримінального суду надіслала докази вчинення Росією воєнних злочинів у Криму. Це випадки, коли російська влада виганяла людей, перевозила засуджених, порушувала права власності й примушувала громадян України у Криму служити в Збройних силах Росії.

Юрист українського Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний стверджує, що в групі ризику в Криму перебувають усі, хто не оформив російський паспорт після 2014 року.

Віталій Набухотний
Віталій Набухотний
Крим продовжує залишати населення, нелояльне до окупаційної влади
Віталій Набухотний

​«Ми займалися моніторингом окупаційних судів, і, за нашими відомостями, з червня 2014 року до травня 2018 року ми нарахували щонайменше 2425 осіб. Це стосується не тільки громадян України, які в Криму вважаються іноземцями, але також громадян інших держав і осіб без громадянства. Росіяни переважно висилають тих, хто проживає в Криму, на їхню думку, незаконно на підставі їхніх міграційних законів. Це громадяни України, які відмовилися від російського паспорта, це ті, хто прибув до Криму після початку окупації, а також люди, які проживали на півострові з реєстрацією на материковій частині України. Кількість таких громадян величезна, вони постійно потрапляють до судів з адміністративними правопорушеннями, на підставі яких їх висилають. Крим продовжує залишати населення, нелояльне до окупаційної влади», – каже юрист.

Віталій Набухотний зазначає, що тільки за офіційними повідомленнями на материковій частині України перебувають 46 тисяч внутрішньо переміщених осіб із Криму.

Росія зацікавлена в зміні демографічного стану півострова
Віталій Набухотний

«З іншого боку, Крим продовжують заселяти люди з Росії ‒ це й трудова міграція, це й офіційні заохочення начебто вільної економічної зони. Ми бачимо, що Росія зацікавлена в зміні демографічного стану півострова, щоб всі незгодні покинули Крим, а заселили б його військові або звичайні цивільні. Через енну кількість років усі б перестали називати Крим окупованим і визнали б його російським, тому що громадян України і проукраїнського населення фактично не залишиться», – каже Віталій Набухотний.

Кореспондент російської служби Радіо Свобода Антон Наумлюк розповідає, що російська влада змушує кримчан залишати півострів.

Антон Наумлюк
Антон Наумлюк
Силовики порушують власні закони, але вимагають неухильного їхнього дотримання від інших
Антон Наумлюк

«Заводять адміністративне провадження, а потім на вибір у суді пропонують: або ви їдете за свій кошт і добровільно, або ми вас зараз перевозимо в Ростовську область, у пункт для депортації. Там ви кілька місяців будете сидіти, а потім за кошти держави відішлемо вас на батьківщину. Зрозуміло, що люди обирають перший шлях і їдуть самостійно. У Криму є правила гри, які встановила російська держава, і якщо немає потреби, їх не порушують. Якщо вона є, влада, силовики цілком спокійно порушують власні закони, але вимагають неухильного їх дотримання від інших. Використовуються будь-які можливості: якщо можна безкровно, без порушення якоїсь справи таким чином вислати небажану людину, то це робиться», – каже журналіст.

Правозахисник із Євпаторії Костянтин Сізарєв пережив розлуку з сім’єю через незаконне виселення.

Костянтин Сізарєв
Костянтин Сізарєв
Старшому синові, молодшому і дружині дали громадянство російське, а другому й третьому не дали
Костянтин Сізарєв

«У нас громадська організація, зареєстрована в 1999 році. Коли прийшли росіяни, вони змусили всіх перереєструватися, але ми відмовилися, залишилися українською юридичною особою. Тому 16 жовтня 2016 року нам заборонили працювати в Євпаторії і в Криму без судового рішення ‒ просто приїхала поліція в цивільному одязі, усіх розігнала. Мене відвезли у відділок і склали протокол, що я незаконно перебуваю в Євпаторії. Причому я тут народився, у мене четверо дітей, дружина. Старшому синові, молодшому і дружині дали громадянство російське, а другому й третьому не дали. 20 січня 2017 року, оскільки я не виїхав добровільно, взяли в суді під варту, посадили в машину й без речей, без документів, без окулярів, без ліків вивезли через Керченську протоку в Краснодарський край, у табір. Через 27 днів перевезли під Харків, на 5 років заборонили в’їзд до Криму», – розповідає правозахисник.

Віталій Набухотний робить висновок, що на такі правопорушення можна скаржитися до Європейського суду з прав людини, який нещодавно присудив 10 мільйонів євро на користь приблизно 1,5 тисячі громадян Грузії, примусово депортованих з Росії у 2006 році. Головний мінус ‒ це тривалість розгляду таких справ.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG