Доступність посилання

ТОП новини

«Сенс насправді тільки в одній поправці… всі інші – маскування»: чи підтримають кримчани поправки до Конституції Росії?


Ілюстративне фото

До Конституції Росії запропоновані 216 поправок. Крим у них не згадується. Умовно поправки можна поділити на 3 блоки – політичний (у ньому йдеться про «обнулення» президентських термінів Путіна, соціальний і блок «російські цінності»).

Конституцію Росії час переписувати. Майже пів року про це кримчанам втокмачують ЗМІ, підконтрольні Кремлю. На інформаційну кампанію і на обладнання приміщень для голосування тільки Севастополю російська влада виділила 40 мільйонів рублів – це понад 15 мільйонів гривень.

Cевастополь, 1 червня 2020
Cевастополь, 1 червня 2020

Які саме поправки внесуть до Конституції Росії?

Серед опитаних нами кримчан на вулиці не всі знали, про що йдеться.

«…Мені якось ці поправки… це, очевидно, для себе там роблять».

Багато пунктів: пенсійна, як завжди, екологія наша, тварини
кримчанка

«…Багато пунктів: пенсійна, як завжди, екологія наша, тварини».

«Ні, не чула, ви знаєте, щодо цього мій чоловік переважно слухає, завжди про це читає, він це все знає».

«Хочу, щоб країна залишалася такою, як ми її зараз отримали. Розумієте, щоб ми пишалися країною, щоб ми дякували Богу, що ми живемо у цій Богом даній для нас країні… Щоб наші збройні сили нас оберігали».

«…Поправка про пріоритет національного законодавства над іноземним, про захист російської мови, всі на пам’ять так можу не пригадати».

Схожа ситуація і в Росії. Коментувати поправки до Конституції в Росії дозволили тільки представникам влади, переконує російський філософ і соціолог Ігор Чубайс.

Ігор Чубайс – директор Центру вивчення Росії
Ігор Чубайс – директор Центру вивчення Росії

Він розповідає, як проходила інформаційна кампанія в Росії: «Він (росіянин), дивлячись одним оком у телеекран, міг бачити, що тепер усе буде добре, тому що тепер ми про освіту будемо думати. Потім, іще через деякий час, з’являлося ще одне обличчя, яке пояснювало, що тепер ми думатимемо більше про охорону здоров’я. Якісь безперечні речі, які нічого не пояснювали, нічого не відкривали, нічого не доповнювали. Просто повторювали, що тепер у нас два на два – чотири, щоб ніхто не сумнівався».

Команда Михайла Ходорковського проаналізувала усі 216 поправок до Конституції Росії. І з них виділила тільки одну, каже російський опозиціонер: «Сенс насправді тільки в одній поправці – це те, що Путін дозволив собі залишатися при владі до 2036 року, все інше – маскування».

Михайло Ходорковський – російський опозиціонер
Михайло Ходорковський – російський опозиціонер

Рейтинг Путіна істотно впав – за даними «Левада-центру», від 63% у березні до 59% у квітні. Це історичний мінімум – найгірший показник підтримки Путіна, відколи він прийшов до влади у 2000 році.

Люди в це вірили: ось у нас цар-батюшка, якому на все можна поскаржитися, він усе вирішить
Михайло Ходорковський

На рейтинг Путіна вплинула коронавірусна пандемія, вважає Михайло Ходорковський: «Люди в це вірили: ось у нас цар-батюшка, якому на все можна поскаржитися, він усе вирішить. Приходить епідемія, і Володимир Путін каже: ви знаєте, я тут ні до чого, у вас у регіонах є своя влада, ось вона нехай як-небудь це «розрулює». Народ, звичайно, отетерів. …І рейтинг падає. Хоча, на превеликий жаль, ми бачимо, що це розуміння, усвідомлення приходить не так швидко».

Ми опитали кримчан, як вони ставляться до того, що Путін, теоретично, зможе правити Росією довше, ніж Сталін Радянським Союзом – до 2036-го, і на той час Путіну буде 84 роки.

Володимир Путін і Йосип Сталін
Володимир Путін і Йосип Сталін

«Негативно. Тому що засиджуються. Ви не помітили тенденцію, що з кожним роком стає все гірше й гірше».

«Ну, напевно це неправильно. Потрібно, щоб була можливість якусь іншу людину спробувати на цій посаді».

«Це людина, яка піклується, береже нас. І ми пишаємося ним. Слава Богу, що у нас є такий президент. Багато років, скільки зможе, нехай нами не те що керує, а підказує і веде нас правильним шляхом».

…Влада повинна змінюватися. Інакше буде застій

«Різко негативно ставлюся, тому що влада повинна змінюватися. Інакше буде застій».

«Я за те щоб Путін був президентом. Чому? Ну, не знаю, просто він і все. Більше нікого не бачу на цій посаді».

«Обнулення» президентських термінів Путіна підтримувати не варто, тому що президент Росії не контролює ситуацію всередині своєї країни. Це ще одна думка з Криму.

…Чи контролює президент повністю ситуації в країні?

«…Коли одночасно були пожежі і у Сибіру горіло, пів Сибіру, затопило там десь в Іркутську, одночасно, були і протести в Москві, як би до них не ставитися, це інше питання. Якщо ставити себе на його місце, то у мене ніби 3 проблеми. І за таких обставин він не займається жодною, а він займається тим, що занурюється в батискафі. Не знаю, що він там шукав, рубль шукав? У мене питання, чи контролює президент повністю ситуацію в країні?»

Володимир Путін у батискафі в Чорному морі неподалік Севастополя, 2015 рік
Володимир Путін у батискафі в Чорному морі неподалік Севастополя, 2015 рік

Поправки, які російські ЗМІ обговорюють найбільше

У політичному блоці – про «обнулення» президентських термінів.

Сьогодні можна скасувати обмеження президентських термінів. Тим більше, що в інших країна, в тому числі і у наших сусідів, така практика існує
Володимир Путін, президент Росії

Ось як це пояснював росіянам сам Путін: «Сьогодні можна скасувати обмеження президентських термінів. Тим більше, що в інших країнах, в тому числі і у наших сусідів, така практика існує. Ніяких обмежень за кількістю термінів голови держави немає. …У тих же Штатах поправка, яка б обмежувала терміни двома, вперше з’явилася в 1947 році, і лише в 1951 році її ратифікували. Штати, 51-й рік, – не так уже й давно».

Також до Конституції Росії хочуть додати пункт, що експрезиденти Росії – недоторканні.

Іще одна поправка – важлива для окупованого Криму. За рішенням Конституційного суду Росії, Кремль зможе нехтувати міжнародними нормами і постановами.

У блоці з умовною назвою «російські цінності» з’явилось слово «Бог».

Ігор Чубайс – директор Центру вивчення Росії
Ігор Чубайс – директор Центру вивчення Росії

Віра в Бога – це цінність, яку росіяни мають берегти. Хоча в тій самій Конституції написано, що Росія – світська держава, каже Ігор Чубайс: «Яка віра в Бога, якщо церква підконтрольна державі і говорить те, що потрібно владі? Яка віра в Бога? Коли ви говорите про поправки і цінності, які запроваджує влада, – це все ви говорите про муляж. Тому немає сенсу це обговорювати, це балачки, демагогія, це гра у цінності – вона нічим не підкріплена».

За новою Конституцією, під захистом держави Росія – інститут шлюбу, але тільки як союз чоловіка і жінки.

Володимир Путін
Володимир Путін

Так і буде надалі, обіцяв Путін у лютому: «Що стосується «батька №1 і батька №2», я вже публічно якось говорив: поки я президент, у нас не буде «батька №1 і батька №2», у нас буде тато і мама».

Проти цих і багатьох інших поправок у Росії протестують: вночі пишуть графіті на стінах і виходять на одиничні пікети. Але ще до голосування у крамницях в Росії з’явилося видання з текстом Конституції Росії 2020 року з усіма запропонованими поправками.

Речник Путіна Дмитро Пєсков пояснив це так: «Потрібно публікувати те, за що люди будуть голосувати».

  • Зображення 16x9

    Дмитро Євчин

    Починав роботу спортивним кореспондентом у 2006 році. Після 2014-го став журналістом-міжнародником. Від 2018-го працюю у редакції телевізійного проєкту Крим.Реалії, зараз – ведучий телепроєкту. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG