Доступність посилання

ТОП новини

Рецепти виходу з кризи ніби є. Але чи потрібні вони владі?


Юлія Жмакіна

Політична криза в Україні настільки глибока, що розводять руками і Рада старійшин, і високочолі члени громадсько-політичного об’єднання «Український форум». Сьогодні вони на відкритому засіданні у Києві аналізували причини колапсу влади і намагалися віднайти антикризову формулу. Їхня головна рекомендація – вже цьому парламентові змінити виборче законодавство, чим відродити народовладдя. Бо зараз влада – це закритий політичний клуб. Щоправда, на думку першого Президента України Леоніда Кравчука, нікому їхні поради і думки не потрібні.


Діагноз нинішній владі учасники «Українського форуму» ставили різко і безкомпромісно: головна відповідальність за кризу лежить на голові державі. Але і невинних нема, каже перший Президент України, глава Ради старійшин Леонід Кравчук.

«Ми надто серйозно ставимося до влади. Шукаємо глибокі причини політичної кризи. А тут, на мою думку, все тривіально: непрофесіоналізм, амбіції і просто базарна склока під ширмою гласності і демократії. Справа в тому, що йде війна влади з владою. Усі гілки влади вступили у конфлікт. Причому конфлікт всередині влади став ще гострішим, ніж між коаліцією і опозицією. Країна не може більше бути у стані перманентної боротьби на всіх щаблях влади: постійних конфліктах, звинуваченнях. Це призводить до повної деградації влади і загалом і політичної еліти. Хіба можна і далі миритися із політичною порнографією?! Інакше це просто назвати не можна», – каже Кравчук.

Публічні сварки – головний закид на адресу Віктора Ющенка і Юлії Тимошенко. А закладене у законах двовладдя лише підігріває їхні амбіції. Так само, як і мета – президентські вибори-2010.

А от комуніст Георгій Крючков, секретар громадсько-політичного об’єднання «Український форум», як справжній марксист ставить базис вище за надбудову і говорить, що головне – не особистісний конфлікт між Тимошенко і Ющенком, а недоділене державне майно.

«Я б поставив на перший план незавершеність процесу первісного накопичення капіталу, який переходить у фазу боротьби за переділ вже захопленої власності. А звідси боротьба за ще неприватизовані дуже важливі об’єкти, а також за землю», – вважає комуніст.

Наслідки політичної кризи очевидні: це деградація інститутів влади, це інфляція і високі ризики для інвесторів, це слабкість і поразки України у міжнародній політиці.

Форум пропонує рятуватись від кризи поверненням до мажоритарки

Найперший рецепт від «Українського форуму», як подолати кризу, – повернутися до народовладдя через зміну до виборчого законодавства. Хоча нинішній парламент навряд чи піде на це, каже Володимир Семиноженко, колишній віце-прем’єр міністр.

«Треба не спонтанно оголосити нові вибори, а підготуватися до зміни законодавства. Вибирати тільки через мажоритарні округи на рівні регіональному, включно з Верховною Радою. Нехай висувати через політичні партії, але тільки щоб люди бачили, кого вони обирають. В Україні треба відновити реальне народовладдя», – вважає він.

Чи стануть нові вибори панацеєю від кризи? Не факт. Як, власне, і зміни у Конституції. На думку народного депутата Михайла Сироти, «змінювати Основний Закон треба не на майданній риториці, а академічно і спокійно».

Відкрите засідання «Українського форуму» пройшло у високій інтелектуальній напрузі. Та марно це все, переконаний перший Президент України Леонід Кравчук, – порад нинішня влада не почує, вважає він.

«Запропонувати ми можемо вихід. Але влада цього не хоче. Влада хоче тільки одного – влади. Чи дослухаються лідери до нашого голосу, до наших думок і тривог? Переконаний – ні!» – каже Кравчук.

А як не дослухаються, то, кажуть експерти, перший ешелон українського політикуму неминуче полишить сцену. Київські вибори показали, що довіра людей не є ані безмежною, ані довічною.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG