Доступність посилання

ТОП новини

США для України – стратегічний союзник чи ситуативний партнер?


Президент України Петро Порошенко і президент США Дональд Трамп (праворуч). Нью-Йорк, 21 вересня 2017 року

Посол України у США Валерій Чалий заявив, що відносини між двома країнами вперше вийшли на рівень стратегічного партнерства. Чи дійсно це так? Що розповів дипломат, та як ситуацію оцінюють експерти.

«Україна вперше за всі роки взаємодії зі Сполученими Штатами Америки виходить на рівень стратегічного партнерства», – заявив на прес-конференції в Києві надзвичайний і повноважний посол України в США Валерій Чалий. Дипломат особливо відзначив співпрацю у сфері безпеки та оборони.

Валерій Чалий
Валерій Чалий

Обидві країни розробляють проекти як у сфері військової співпраці, так і суто економічні: в Україну може зайти великий американський інвестор для спільного виробництва літаків, продовжується співпраця у космічній галузі. США, за словами дипломата, вивчають можливості для виробництва в Україні малих ядерних реакторів.

«Я думаю, ми перебуваємо десь у топ-10 уваги США серед пріоритетів у зовнішній політиці», – сказав Чалий, назвавши серед причин як агресію з боку Росії, так і самостійну роль України.

Стратегічне партнерство

«Дійсно, зараз той унікальний період відносин, коли по багатьох напрямках співпадають інтереси двох країн, – зазначає в інтерв’ю Радіо Свобода співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник. – Насамперед це стосується ключової проблеми для України – це російська зовнішня загроза. Сполучені Штати є природним партнером для України».

Олексій Мельник
Олексій Мельник

Про стратегічне партнерство України та США почали говорити ще за президентства Леоніда Кучми, нагадує директор Інституту світової політики Євген Магда. «Тоді була спроба запустити комісію Кучма-Гор. Але «касетний скандал» і низка негативних для України подій завадили цьому. Думаю, що сьогодні ми відчуваємо підтримку Сполучених Штатів», – каже він.

Натомість, на думку директора Центру дослідження міжнародних відносин Миколи Капітоненка, навіть тоді відносини України та США не можна було називати стратегічним партнерством. А тепер розвитку відносин заважає розчарування: «Україна за всі роки незалежності не стала передбачуваним і послідовним партнером для американців».

Зброя для армії

До України посилилася довіра, переконував на прес-конференції посол України в США Валерій Чалий. І от результат – цього року Київ отримав летальну зброю, очікує на військову допомогу і наступного року.

Пряма допомога – порядка 620 мільйонів доларів, це одна з найбільших рівнів допомоги, яку США надають
Валерій Чалий

«Сьогодні Україна за рівнем допомоги фінансової прямої, без віддач назад, це пряма допомога – порядка 620 мільйонів доларів, це одна з найбільших рівнів допомоги, яку США надають. Кожен рік ми збільшуємо допомогу по лінії Пентагону, і в цьому році 200 мільйонів, в наступному році – 250 мільйонів. Загалом маємо 620 мільйонів», – повідомив Чалий.

Бюджет на 2019 рік, уже підписаний президентом США Дональдом Трампом, дозволяє виділити Україні 250 мільйонів доларів. Ця сума включає в себе також 50 мільйонів доларів на оборонну летальну зброю.

Ця допомога надається кілька років поспіль, і тим самим демонструє Росії, демонструє світу, що за Україною стоять США
Олексій Мельник

«Насамперед, це дуже важливо», – каже експерт Олексій Мельник. На його думку, по-перше, 250 мільйонів доларів – суттєва сума для українського оборонного бюджету. А по-друге, важливий сам факт цієї допомоги.«Ця допомога надається кілька років поспіль, і тим самим демонструє Росії, демонструє світу, що за Україною стоять Сполучені Штати Америки», – наголошує Мельник.

Із ним погоджується Євген Магда, на думку якого продаж оборонної летальної зброї «фактично знімає неоголошене ембарго Заходу на постачання Україні летальної зброї».

Водночас експерт-міжнародник Микола Капітоненко називає зазначені в американському бюджеті суми військової допомоги для України «мізерними»:

Микола Капітоненко
Микола Капітоненко

«Це мізерні суми у порівнянні з тим, як витрачають Сполучені Штати фонди на допомогу іншим країнам і в яких обсягах вони постачають зброю своїм дійсно стратегічним союзникам. Тим більше, що у нас немає жодних оформлених договорів, жодних гарантій безпеки із Сполученими Штатами».

Увага на вибори

Сполучені Штати не будуть підтримувати конкретного кандидата на президентських виборах в Україні у 2019 році, заявляє Валерій Чалий. Утім, дипломат припускає, що американці можуть «солідаризуватися з тими, хто збереже євроатлантичний курс».

Фактично, це єдине питання, в якому усі опитані Радіо Свобода експерти погоджуються один з одним.

«Для американців не суттєво, яким є прізвище українського президента. Для них важливо, щоб Україна була демократичною, правовою, передбачуваною і бажано економічно стабільною державою», – зазначає Микола Капітоненко.

Євген Магда
Євген Магда

«Трамп не буде викликати до Вашингтона кандидатів для того, щоб показати, що він їм надає підтримку. Так само зрозуміло, що низка кандидатів буде намагатися організувати свій візит за океан. Але Сполучені Штати завжди офіційно говорять про цінності, а не про персоналії. І думаю, що ця практика триватиме і надалі», – упевнений Євген Магда.

Разом з тим, як стверджує посол України в США, Сполучені Штати допомагатимуть Україні захиститися від втручання у вибори. Київ та Вашингтон, за словами дипломата, вже працюють над кількома напрямками, в яких Сполучені Штати можуть допомогти Україні убезпечитися від кібератак та забезпечити проведення демократичних виборів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG