Доступність посилання

ТОП новини

«Вантажівки за графіком». Які наслідки обмеження в’їзду вантажівок до Києва?


Кожного дня на київські вулиці виїжджає понад 1 мільйон автомобілів. Чверть із них — це вантажівки, які спричиняють затори і ускладнюють, зокрема, рух громадського транспорту, вважають у київській міській держадміністрації. Заборона діє на вантажний автотранспорт загальною масою більше 4,5 тонн. За словами Івана Шпильового, начальника головного управління транспорту, нині на території Київської області облаштовано 430 майданчиків, пристосованих для стоянки вантажівок. Однак проблеми залишаються. Є питання з вантажами, які швидко псуються, з небезпечними вантажами. «Вивчаємо, допрацьовуємо. В Києві проблема та, що водії думають, що можна якось проскочити. Але насправді є місця, куди вони можуть спокійно проїхати, стояти і проїжджати через Київ тоді, коли це дозволено», —стверджує пан Шпильовий.

На узбіччі дороги…

Непродуманим називає рішення столичної влади голова Асоціації українських автомобільних перевізників Віталій Рева. Перевізники зазнають збитків, а для водіїв не створені елементарні зручності (це стосується і побуту, і харчування). Їм доводиться стояти по 8 годин, А це не передбачено жодними нормативними документами чи угодами, зазначає пан Рева. «Йде частина продуктів, які швидко псуються, йдуть молочні продукти, овочі, фрукти з південних регіонів. Треба відпрацювати технологію відправки вантажів у місто. Тому що деякі вантажі можуть бути вивезені з цих майданчиків, які побудують, автомобілями меншої вантажопідйомності, але ж митниця, інші служби – вони ж вночі не працюють».

Кілометрові черги вантажівок на узбіччі при в’їзді до Києва вже два дні поспіль спостерігає Олександр, який мешкає біля Києва і щодня їздить до столиці на роботу. Він розповідає, що перед в’їздом на трасу, яка веде до Києва, стоять патрульні машини й не пропускають великі автомобілі. «Стоять всі на спеці – водії, експедитори… Колони вантажівок стоять. Нікого не пропускають. Прорватися їм там неможливо».

Менші міста – ті самі проблеми

У Львові вже місяць вантажівкам не можна в’їжджати до центру міста. Не так давно поставили дорожні знаки, які попереджають водіїв про те, що заборонено в’їзд у центральну частину міста у денний час габаритних машин.
У Рівному ж подібна заборона існує вже півроку. Депутати Рівненської міськради, які ухвалили це рішення, вважали, що у такий спосіб доведеться менше витрачати коштів на ремонт автошляхів.

Насправді ж з того часу, як навколо міста збудували об'їзні шляхи до Києва, Львова, шум вантажівок за вікнами не особливо порушив спокій рівнян. Адже вантажівки їдуть виключно поза містом. Окрім того, згідно з депутатським рішенням, представники підприємств, фірм та організацій будуть змушені перевозити вантажі у межах міста вантажівками загальною вагою не більше 10 тонн.
Не всі депутати вважають, що заборона в'їзду вантажівок є найкращим способом зберегти автошляхи. Депутат Віталій Шабунін пропонує встановити спеціальний податок на в'їзд, бо вважає, що багатьом підприємцям вигідніше заплатити певний податок за користування автошляхами, аніж купувати чи наймати нові вантажівки. А ще проблема в якості самих шляхів. Кілька років тому неподалік Рівного на шляху до Луцька дві вантажівки "вгрузли" колесами в асфальт – їх довелося витягувати спеціальними засобами.

Згідно з рішенням депутатів, водії, які ігноруватимуть заборону, будуть платити штрафи. У рішенні зазначено також, що відділення Державтоінспекції забезпечує щодобовий контроль за рухом великогабаритного транспорту.

Італійський досвід

У великих містах Італії рух вантажного транспорту обмежений. Комуна кожного району встановлює маршрут і розклад, коли вантажівки можуть курсувати житловими кварталами. Так, існує спеціальний нічний і ранковий графік для автомобілів, котрі доставляють продукти у крамниці центральних районів. Довкола міст існують стоянки важкого транспорту. Там же перевантажують товар у малі фургони, які можуть рухатися містом у будь-який час. Рух важкого транспорту вагою понад 7,5 тонн обмежений і на автошляхах Італії у неділю та святкові дні. Це час, коли мешканці міст масово вирушають у дорогу. Кореспондентка Радіо Свобода у Римі Наталя Кудрик розповідає, що, аби полегшити автомобільний потік, водіям з вантажівками заборонено з’являтися на трасах. «До центральної частини Рима неможливо потрапити не тільки на вантажівці, але й на легковому авто. Біля Колізею і древніх храмів Римської імперії їздять машини зі спеціальним дозволом місцевої влади».

Комплексного рішення проблеми поки нема

Саме лише обмеження руху вантажівок проблеми не вирішує, вважає Петро Главацький, заступник директора депертаменту автотранспорту Мінтрансу. На його думку, потрібне комплексне вирішення проблеми. Адже треба перевести роботу складів, внутрішніх митниць на нічний час.

Отже, рішення Київської влади є і його виконують, однак воно не розв’язує всіх проблем, а створює нові. Зменшення кількості вантажівок у Києві, з одного боку, полегшило рух на дорогах, але з іншого — породило іншу серйозну проблему: скупчення габаритних машин на узбіччях автошляхів.


Чи допоможе обмеження в’їзду вантажівок до міста покращити рух на дорогах?
Олена, продавець
Олена, продавець: Думаю, це не допоможе, бо дуже багато приватного транспорту.
Володимир, водій
Володимир, водій: Має допомогти, але й дороги лагодити треба, розширяти їх.
Наталя, економіст
Наталя, економіст: Допоможе, але це має бути не єдиним заходом. Адже вантажівки мають у певний термін вкладатися, це теж треба враховувати.
Андрій, художник
Андрій, художник: Допоможе. Треба для вантажівок якісь інші шляхи шукати.
Галина, пенсіонерка
Галина, пенсіонерка: Ой, сподіваюся, допоможе. Бо такі затори на дорогах!
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG