Доступність посилання

ТОП новини

Акредитація волонтерів: ризики й небезпеки


Французський волонтер Тоні Марсело та Андре розкладають гуманітарну допомогу для дітей Красногорівки, травень 2018 року

Ініціатива Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України запровадити акредитацію для волонтерів, які відвідують зону проведення Операції об’єднаних сил, спричинила дискусії серед самих волонтерів та в середовищі небайдужих українців.

Частина волонтерської спільноти виступає проти прийняття такого документу – частина визнає необхідність такого регулювання, але пропонують долучити до підготовки інструкції самих волонтерів і представників військово-цивільного співробітництва як тих, хто знає особливості волонтерської діяльності.

Проект інструкції стосовно акредитації волонтерів передбачає наступне: волонтер для виїзду у зону проведення ООС повинен отримати картку (акредитацію). Для отримання картки волонтер має передати військовим (до Генерального штабу ЗСУ) свої особисті дані: номер паспорта; місце проживання згідно з пропискою та фактичне; особистий номер телефону та адресу електронної пошти. Також необхідно вказати назву й дату реєстрації «своєї» волонтерської організації. Копії цих документів і свою фотографію волонтер передає в департамент цивільно-військового співробітництва.

Туди ж волонтер має передати маршрут, заздалегідь погоджений з цим же департаментом. Крім того, під час перебування в зоні ООС волонтерам пропонують заборонити користуватись засобами мобільного зв’язку, фото і відеоапаратурою.

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет освятив та передав для українських військових на Донбасі великодні крашанки та паски. Київ, 12 квітня 2017 року
Глава УПЦ Київського патріархату Філарет освятив та передав для українських військових на Донбасі великодні крашанки та паски. Київ, 12 квітня 2017 року

Також запропоновано створити реєстр волонтерів і ввести облік майна, яке вони постачають війську. У випадку, якщо волонтер незаконно передає супротивнику інформацію про розташування підрозділів ЗСУ або недостойно поводить себе у зоні ООС, він може бути позбавлений акредитації.

Як повідомив Олексій Ноздрачьов в інтерв’ю для газети «Голос України», інструкція, проект якої обговорюють військові та волонтери, необхідна для того, щоб «ввести волонтерську діяльність у правове поле» і щоб створити механізм «захисту волонтерів у вигляді «служби» підтримки в Донецькій та Луганській областях.

Волонтери: акредитація може ускладнити роботу

Волонтери ж вважають: у запропонованому варіанті інструкція ускладнює їхню роботу, а також несе загрозу їхній особистій безпеці.

Речник волонтерської спільноти «ІнформНапалм» (InformNapalm) Михайло Макарук каже, що внаслідок низького рівня безпеки в українському війську особисті дані волонтерів можуть опинитися в руках супротивника.

Михайло Макарук
Михайло Макарук

«Секретність» у нашій армії перебуває в стані «нижче дна», а відтак ці списки відразу з’являться у певних російських структурах

«Ми впритул працюємо з секретністю у нашому війську. Можу упевнено сказати, що «секретність» у нашій армії перебуває в стані «нижче дна», а відтак ці списки відразу з’являться у певних російських структурах і на волонтерів почнеться чергове полювання», – пояснив Макарук.

Координатор Білоцерківської волонтерської групи Юрій Москаленко пропонує розробити систему перепусток для волонтерів, залежно від сфери їхньої діяльності на сході України. На думку Москаленка, свої перепустки мають отримати волонтери, які працюють з дитячими будинками та прифронтовими госпіталями; ті, хто їздить до батальйонів і бригад; свої перепустки повинні мати ті з волонтерів, хто працює «в окопах» тощо.

Керівник громадської організації «Всеукраїнське об`єднання «Патріот» і член Ради волонтерів при Міністерстві оборони Ганна Майборода наголосила, що обурення волонтерської спільноти викликає непрозорість, з якою розроблені інструкцію з акредитації. Водночас Майборода заявила, що волонтери виступають проти спроб посварити їх з військовими, яким вони надають допомогу. За її словами, «військові й волонтери спільно боронять Україну».

Ганна Майборода
Ганна Майборода

Військові та волонтери незабаром напрацюють «тимчасовий порядок співпраці» – Гай

Офіцер запасу, засновник волонтерської організації допомоги військовим і переселенцям «Мир і Ко», член Ради волонтерів при Міноборони Мирослав Гай виступає за впорядкування роботи волонтерів у зоні бойових дій. При цьому участь самі волонтери повинні брати участь у розробці відповідних інструкцій – тим більше, що НАТО «висуває до нас пряму вимогу щодо громадського контролю над Міністерством оборони», зауважує Гай.

Мирослав Гай
Мирослав Гай

Волонтери звернулись до Президента України зі своїми застереженнями і пропозиціями. І вже 17 серпня представники Ради волонтерів при Міноборони озвучили свою позицію щодо акредитації на зустрічі з представниками президентської Адміністрації. Як повідомив на своїй сторінці у ФБ Мирослав Гай, волонтери та військові напрацюють «тимчасовий порядок» співпраці волонтерів та армійських підрозділів «з урахуванням побажань як військових, так і громадянського суспільства. Домовились усе робити відкрито й повідомити про кінцеві результати суспільство і президента», пообіцяв Гай.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG