Доступність посилання

ТОП новини

Нацбанк відправить долар у плавання?


Київ – Курс долара змінюватиметься як погода, але у межах, встановлених Нацбанком, заявив сьогодні голова правління НБУ Володимир Стельмах. Якої ж фінансової погоди слід очікувати найближчим часом і як її коливання вплинуть на економіку країни та на курс долара в обмінниках і комерційних банках?

Дев’ятий день офіційний курс долара в Україні тримається на рівні 4 гривні 85 копійок. Проте ситуації, як це було, починаючи з 2005 року, а саме незмінності офіційного курсу, не буде, обіцяє голова правління Національного банку Володимир Стельмах.

За його словами Стельмаха, визначальним чинником у встановленні Нацбанком нового курсу гривні була боротьба з інфляцією. На його думку, зміцнення національної валюти дозволить зменшити інфляцію на 3%.

Сьогоднішній курс долара Володимир Стельмах називає найоптимальнішим за нинішньої економічної ситуації. Однак, за його словами, він не є остаточним і змінюватиметься відповідно до ринкової кон’юнктури.

«Життя щоденно змінюється. Навіть погода вчора була дощова, а сьогодні сонячна, тиск міняється. Тому, безумовно, з дня в день коливання курсу може бути. Але наскільки великим воно може бути – оце питання», – каже голова правління Нацбанку.

Натомість Президент не вірить, що зниженням курсу долара можна «вилікувати» інфляцію. Віктор Ющенко закликає керівника НБУ до незалежної монетарної політики.

«Я хотів би звернутися до голови НБУ, щоби ви не піддавалися тим тискам, демагогіям, які вчинили навколо НБУ. Пам’ятайте: найдорожче, що є у Нацбанку, – це довіра нації, а найунікальніша місія – це тримати стабільно гроші. Я хотів би, щоб ви відмежувалися від тих порадників, які діють перш за все в політичних, а не державних інтересах. Не може лікуватися монетарними інструментами інфляція, яка має бюджетний характер», – заявив Ющенко.

Чому 4,85?

Наразі політику Національного банку важко назвати стабільною, вважає директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин.

Раніше нас переконували, що прив’язка гривні до долара є і залишатиметься й надалі, потім було сказано, що гривня має бути ревальвована, але рішення щодо цього постійно відкладалося, каже він.

«Певним чином це вносило і панічні настрої. Що буде відбуватися? Чи буде банк дійсно підтримувати національну одиницю у якомусь коридорі і втручатися з інтервенціями, якщо буде порушуватися цей коридор? Чи нічого зовсім не буде робити, а населення саме має піклуватися про збереження своїх заощаджень? Ми не знаємо, чому у 2005 році курс був змінений із 5,25 до 5,05. Жодного пояснення тоді дано не було. Так само і зараз ми не знаємо, чому відбувся такий стрибок, кидок, і чому саме 4,85, а не 4,75 чи 4, 95?» – непокоїться Юрчишин.

Нацбанк відмовляється від фіксованого курсу?

Сьогоднішня заява Володимира Стельмаха свідчить: Національний банк де-факто відмовляється від фіксованого обмінного курсу, хоча де-юре поки що він і залишається таким, вважає фінансист Ігор Шпак.

«Усе менше і менше буде доларових зарплат в Україні, будуть гривневі зарплати, і українці вже не будуть тримати під подушками 80% своїх заощаджень із портретом Франкліна, а поступово зроблять так, що 80% заощаджень будуть у національній валюті», – сподівається фахівець.

А як же на нинішню політику Нацбанку зреагують обмінники та комерційні банки? На думку експертів, щоб мінімізувати ризики, вони збільшуватимуть розрив між курсами купівлі та продажу валюти.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG