Доступність посилання

ТОП новини

Європа прощається з Джорджем Бушем і очікує нового президента США


Прага – Президент США Джордж Буш розпочав сьогодні тижневе турне Європою, що є фактично його останньою зовнішньополітичною поїздкою країнами «старого континенту» у ролі президента.

Джордж Буш з дружиною Лаурою
Очікується, що у вівторок Буш братиме участь у саміті ЄС-США в словенському місті Брдо. Потім він матиме двосторонні зустрічі в Німеччині, Італії, Ватикані, Франції та Великій Британії. Як вважають, найбільша увага американського президента буде зосереджена на іранській ядерній проблемі, а також на проблемі глобального потепління і напружених ситуаціях у Сербії та Грузії.

Іще минулого тижня радник президента США з питань національної безпеки Стівен Гадлі відзначив у Вашингтоні, що головна увага президента Буша у цьому турне Європою буде зосереджена на вирішенні проблеми Ірану.

Хоча він тут же додав, що не варто очікувати якогось прориву у цьому питанні під час турне Буша у Європі. Радник наголосив, що під час переговорів із європейськими партнерами значна увага буде приділена так званому «широкому порядку денному», тобто загальним питанням співпраці ЄС та США.

Із Іраном і Косовом швидкого поступу не очікують

Тед Карпентер, експерт із проблем оборони і зовнішньої політики та віце-президент неурядового Інститут Като у Вашингтоні, каже: європейці підтримують пропозицію США щодо суворіших санкцій щодо Ірану, але якщо це не буде прелюдією до можливих воєнних дій. Тим часом, на думку Карпентера, в адміністрації Буша все ще не виключать воєнних акцій проти Ірану, якщо санкції не дадуть результату.

Цей експерт переконаний, що Іран і надалі буде продовжувати свою ядерну програму, і тут єдиним прийнятним шляхом для США та ЄС був би так званий «північнокорейський варіант» – припинення збагачення урану і світова компенсаційна програма для ядерної енергетики Ірану.

Тед Карпентер вважає, що й із проблемою Косова не все так просто, як обіцяли на Заході. Бо очікуваного широкого визнання самопроголошеної незалежності не сталося. Багато країн бояться подібних прецедентів в Іспанії, Грузії, де є сильні сепаратистські рухи.

ЄС не посвариться з Росією через Грузію, а США можуть

Американський експерт вважає, що ЄС буде надавати певну підтримку Грузії в її конфлікті з Росією, але уникатиме крайніх форм конфронтації з Москвою, тоді, як у США виглядає так, що республіканці готові до гострішої дипломатичної полеміки з Москвою у цьому питанні.

«Цю проблему в ЄС не вважають такою вже й достатньою для конфронтації з Росією. Як не дивно, у США і президент Буш, а ще більше сенатор МакКейн та його команда, вірогідно, готові розглядати це як першочергову проблему, навіть на межі сильного дипломатичного протистояння з Росією», – каже Карпентер.

Отож експерти сумніваються, що хоча б якась з наявних у світі і в Європі гострих проблем могла б бути розв’язана в результаті тижневого турне Джорджа Буша європейськими країнами.

Багато хто зауважує, що нинішньому главі Білого дому залишилося вісім місяців до прощання з офісом, а це й тримають у голові чимало європейських лідерів і вже придивляються до можливих спадкоємців Буша.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG