Доступність посилання

ТОП новини

Президент і Кабмін знову сваряться. Тепер – через нафтогін


Нафтопровід «Одеса – Броди»

У Секретаріаті Президента звинуватили уряд у зриві підписання угод з реалізації проекту «Одеса – Броди». А Прем’єр-міністр заявила, що не допустить махінацій і зловживань навколо нафтогону.

Вже практично завершена підготовка проектів двох угод про постачання на підприємства «Галичина» і «Нафтохімік Прикарпаття» понад 5 мільйонів тонн каспійської нафти і 3 мільйонів тонн транзиту через Україну. Про це повідомив уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

За його словами, ці угоди мали підписати на нараді у Президента. Але Прем’єр-міністр заборонила представникам уряду і державних компаній підписувати будь-які документи з транспортування нафти нафтогоном «Одеса-Броди» до окремого рішення уряду.

Юлія Тимошенко заявила, що Секретаріат Президента намагається здійснити чергову оборудку навколо нафтогону. Вона пояснила, що укладаються угоди з офшорними підприємствами, які не відповідають міжнародним проектам. Прем’єр назвала все, що відбувається навколо нафтогону «Одеса-Броди», «Росукренергом-3».

«Шило на мило»

Позицію уряду пояснив радник Прем’єра з енергетичних питань Олександр Гудима.

«Це називається «шило на мило». Замість росіян нашим нафтогоном опанувала б сумнівна з точки зору моральності структура. Саме групі «Приват» Коломойського мали віддати під управління нафтопровід «Одеса-Броди», от які угоди намагався Секретаріат змусити підписати без жодних рішень уряду. А там йдеться про серйозні речі, що уряд мав профінансувати закупівлю технологічної каспійської нафти. Уряд не можна втягувати по дзвінку Балоги чи іншого в сумнівні операції», – наголосив Олександр Гудима.

«Приватна компанія не повинна домінувати над державною»

Нічого поганого не бачить у тому, що частково нафтогін перейде в приватні руки, президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

«Орендується не об’єкт, орендується частина потужності. І якщо орендується частина потужності з високою гарантією щодо завантаження, передоплатами, то чому б ні? Більшою частиною нафтопроводами, газопроводами користуються приватні компанії. Єдине, що це мають бути умови, які на користь, а не на шкоду державі. Якщо вони при цьому беруть в управління трубу або займають всю її потужність і від свого імені будуть вести переговори, тут є певні ризики. Тут є невиконання Європейської енергетичної хартії і так далі», – зазначив президент Київського міжнародного енергетичного клубу.

Труба до аверсу не готова?

Нафтогін «Одеса – Броди» до аверсу не готовий, немає ні достатньої кількості нафти, ні відповідних угод, – вважає експерт з енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін.

«Це досить сирі такі наміри, які намагаються провести деякі керівники крупних компаній. Причому вони мають намір це зробити за участю офшорних компаній. Тобто, жодним чином не можна буде прослідкувати, куди, хто, чого постачав, скільки це коштувало і куди пішли гроші. Щодо політики в транспортуванні нафти, безумовно, це питання виконавчої влади. Уряд розробляє політику в цій сфері. Мені досить дивне втручання Секретаріату Президента. Це не його питання», – каже експерт.

Будівництво нафтогону «Одеса – Броди» завершили в 2001 році. Труба мала транспортувати каспійську нафту до Європи в обхід Росії. На даний момент російську нафту транспортують в інший бік.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG