Чимало молодих людей приїздить на навчання до Німеччини, отримавши стипендію від Німецької служби академічного обміну, дехто вирушає за знаннями, розраховуючи на власне фінансування. Сприяють студентському обміну також партнерства між українськими й німецькими вищими навчальним закладами.
Магдебург – Донецьк
Деякі університети, однак, вирішили піти далі звичайного обміну й заснували спільні факультети. Серед піонерів такої співпраці були альма-матер у східнонімецькому Магдебурзі та східноукраїнському Донецьку.
«Наші професори з електротехнічного факультету вирішили скористатися ще старими зв’язками й 1992 року при Донецькому технічному університеті заснували німецько-український факультет», – згадує Уве Ґенецке, керівник відділу міжнародних зв‘язків університету імені Отто фон Ґюрікке. Ідея полягала в тому, щоб українські студенти могли безпосередньо в Донецьку отримати диплом німецького зразка. Для цього, пояснив Ґенецке, експерти з двох університетів розробили спеціальні навчальні плани, а викладачі пройшли відповідну підготовку.
На таку співпрацю звернули увагу й німецькі фірми. Компанія Siemens, яка зараз активно працює на українському ринку, підтримала проект – звичайно, не без власної користі. «Випускники українсько-німецького факультету – ідеальні працівники для компанії, оскільки вони знають особливості як українського, так і німецького ринку»,– вважає Ґенецке. Адже студенти вчаться не тільки в Донецьку – частину навчання вони проводять у Німеччині, проходять практику на німецьких підприємствах.
Дипломи визнають в обох країнах
Дипломи, які отримують випускники українсько-німецького факультету, визнаються без обмежень в обох країнах. Молоді фахівці з українсько-німецьким свідоцтвом про вищу освіту в кишені можуть бути впевненими, щоб без роботи не залишаться. В Україні зараз працює понад тисячу німецьких фірм, і чимало з них скаржаться на ту саму проблему, що й у себе вдома: брак висококваліфікованих фахівців.
Тим часом університет імені Отто фон Ґюрікке не став обмежуватися співпрацею тільки з Донецьком. Подібні проекти почали реалізовувати також разом із Київським національним технічним університетом та університетом в Одесі. Нещодавно Магдебург домовився про розширення співпраці в галузі вищої освіти ще й із Запоріжжям.
(Берлін – Прага – Київ)