Доступність посилання

ТОП новини

СОТівські переговори про сільгосппродукцію результатів не дали


Брюссель – Черговий тур переговорів країн-членів Світової організації торгівлі про лібералізацію міжнародної комерції закінчився у вівторок нічим. Повний провал та колективне розчарування – саме так характеризують результати торговельного діалогу, котрий розпочався ще в 2001 році у столиці Катару, Досі. До глухого кута учасників зустрічі завело питання про зниження митних зборів на сільськогосподарські продукти, що походять зі слаборозвинених країн. Представники Сполучених Штатів відмовилися йти на компроміс, побоюючись за інтереси своїх вітчизняних фермерів.

За підрахунками Світової організації торгівлі, угода про зниження митних тарифів допомогла б заощаджувати 130 мільярдів доларів щороку. Наразі фермери слаборозвинених країн Азії, Африки чи Латинської Америки змушені роками чекати нагоди проникнути на ринки багатих держав. Саме лібералізація світової торгівлі шляхом зниження митних тарифів мала б їм допомогти. Проте з одного боку США, а з іншого – Індія, Китай та Індонезія не змогли дійти згоди. Тому тривалий цикл дискусій та переговорів не дав жодних результатів.

«Гадаю, більше немає сенсу топтатися на місці. Ця зустріч зазнала фіаско. Члени Світової організації торгівлі виявилися просто неспроможними усунути наявні розбіжності», – заявив у вівторок генеральний директор СОТ Паскаль Ламі.

«Ні» дешевому рису

Зароджену на тлі світової продовольчої кризи ідею лібералізації міжнародної торгівлі почали обговорювати ще 7 років тому у місті Досі – столиці Катару. У 2003 році дискусії вже заходили в глухий кут. Остаточного рішення очікували давно і тільки тепер, за словами учасників, всі сторони були дуже близькі до досягнення мети.

Та небажання йти на компроміс висловили представники Сполучених Штатів, вбачаючи в ньому небезпеку для інтересів вітчизняних фермерів. Вони вважають, що в разі лібералізації американський ринок може раптово заполонити дешевша імпортна продукція. Наприклад, недорогий рис із Індії чи Китаю.

«Колективний провал»

Міжнародна доброчинна організація «Оксфам-Солідарність» шкодує з приводу втраченої можливості для покращення торгівлі зі слаборозвиненими країнами.

Речниця доброчинної організації «Оксфам-Солідарність» Міріам Ґістелінґ зазначає: «Країни, що розвиваються, протягом тривалого часу страждають через міжнародні правила торгівлі. Ці переговори мали важливу мету: реформувати та усунути деякі викривлення у світовій торгівлі. Це мало б відкрити нові торговельні можливості слаборозвиненим країнам і особливо їхнім фермерам. Тож той факт, що угоди знову не досягнуто, означає, що їм ще довго доведеться чекати на прихід цих реформ».

Пітер Мендельсон, комісар Євросоюзу з питань торгівлі, також висловив жаль, називаючи результат переговорів, що проходили у женевському офісі СОТ, «колективним провалом».

«Мусимо зібрати уламки докупи» – Ламі

Коли продовжаться переговори з цього питання, поки що не відомо навіть лідерам СОТ.

«Нам треба зачекати, доки спадуть емоції. Очевидно, що наразі важко щось говорити про майбутнє. Членам СОТ треба зважено поміркувати, яким чином зібрати докупи всі уламки», – пояснює генеральний директор СОТ Паскаль Ламі.

Тим часом, з огляду на невдачу женевських переговорів, експерти все частіше висловлюються про необхідність реформ всередині самої Світової організації торгівлі.

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG