Доступність посилання

ТОП новини

«Плодитися і розмножуватися». Як заохотити українських жінок народжувати?


Демографи відзначають поступове зростання темпів народжуваності в Україні. У столиці за перше півріччя поточного року народилося на 20 немовлят більше, ніж померло людей. А рекордсменами стали Донецька і Дніпропетровська області. Попри оптимістичні показники, зазначають експерти, українське суспільство все одно невпинно скорочується. Як заохотити українських жінок народжувати? Які виникають перепони цьому?

Кожній другій родині – троє дітей!

Якщо половина українських родин буде мати трьох дітей, тоді популяції українців ніщо не загрожуватиме, каже соціолог Ірина Прибуткова. Компенсувати чисельність населення, яку втрачає Україна, може також приплив мігрантів. Але не повністю. «Чисельність населення 37 мільйонів була в Україні на початку 50-их років, і ніхто не казав, що нація вимирає. Бо була відповідна народжуваність».

Заохочувати українок народжувати дітей, необхідно двома чинниками, каже Елла Ламах, директор департаменту сім’ї та гендерної політики Міністерства сім’ї та молоді. З одного боку, це забезпечення матеріальних умов, а з іншого - пропаганда великої родини через соціальну рекламу. Цікаво, що Інститут демографії Академії наук робив дослідження по дітонародженню. Фахівці виявили, що народжуваність зросла ще до того, як призначили більшу грошову допомогу.

А директор Інституту демографії й соціальних досліджень Національної Академії Наук України Елла ЛІібанова, ґрунтуючись на результатах їхнього дослідження, стверджує, що 50% респондентів зазначили, що зволікають з народженням дитини, поки не розв’яжуть насамперед житлові проблеми. Головна ознака демографічної кризи, на її думку, це не стільки скорочення кількості населення, скільки зменшення тривалості життя. «Якщо для нас першочерговим є відновлення 52 мільйонів населення, то ми маємо розуміти, що єдине джерело для цього – імміграційна політика. Інших можливостей забезпечити 52 мільйони в Україні сьогодні не існує».

Перевищення народжуваності над смертністю

За офіційною статистикою, Закарпаття - єдиний регіон України, де протягом кількох років спостерігається стабільне співвідношення (1:1) кількості померлих і кількості народжених. А з третього кварталу минулого року в цій області почали фіксувати перевищення народжуваності над смертністю.

28-річна мешканка Ужгорода Валерія Іваниця днями народила свого первістка. Сьогодні з хлопчиком, якого планують назвати Вадимом, її виписують з пологового відділення Ужгородської міської лікарні. Перед будинком, куди злітаються лелеки, ще п’ять щасливих родин. Усі переконують, що народження дітей планували, і навіть є такі, котрі хочуть мати великі родини. «Певна річ, ніякі гроші на моє бажання народжувати не вплинули. Я схотіла народити дитину – й народила, і ще й другу планую», - розповідає Валерія.

У Закарпатській області останніми роками справді спостерігається бум народжуваності. Майже немає таких родин, котрі хочуть зупинитися на одній дитині, більшість планує двох, а то й трьох малят. У решті областей України поки що триває тенденція до перевищення смертності над народжуваністю у середньому співвідношенні 1,6 до 1.

В Індії, яка наразі є однією з країн, що продукує мігрантів, спостерігається тенденція до зменшення кількості дітей в сім’ях. 50% населення Індії - це молоді люди, каже Мрідула Гош, голова правління Східно-Європейського інституту розвитку. На її батьківщині вже кілька років діє програма з регулювання народжуваності. «У сільських небагатих родинах вважається, що більше дітей – це більше робочої сили, більша допомога. Але 50% населення становлять люди до 25 років. Їм треба дати навчання, роботу. Це дуже складно. Тому в нас безробіття».

Жінки охоче народжують, коли поруч хороший коханий чоловік, жартома ділиться своїми спостереженнями письменник і видавець Дмитро Капранов. Ба, більше, впевнений він, чоловік має спонукати свою дружину давати світові нове життя. «Чоловік має демонструвати дітям, як жити. Якщо він щось творить, то йому потрібні діти, щоб продовжити його справу. В українських чоловіків, загалом в українців, останні 100 років все забирали і у нас втрачений інстинкт, що треба щось робити. Адже для чого робити, якщо все одно все заберуть. Потрібен час, щоб чоловіки відчули себе чоловіками».

Фінансові виплати субвенції жодним чином не впливають на бажання українців мати дітей. Важливішими є житлові умови та зростання добробуту в родині.


Як заохотити українських жінок більше народжувати? Що стає перепоною на цьому шляху?
Катерина, підприємець: Умови, в яких вони перебувають, економічні та житлові умови.
Володимир, військовослужбовець: Немає впевненості в завтрашньому дні. Тому більшість просто боїться народжувати.
Марія, доцент-економіст: Жінки вже народжують більше. Ця тенденція ще буде розвиватися. Молодим людям нічого не стоїть на перешкоді, якщо вони цілеспрямовані.
Василь Задорожний, науковець: Є такий соціологічний закон: чим бідніші люди, тим вони багатодітніші. Але в нас він чомусь не працює.
Ірина, пенсіонерка: Екологія, надійне плече чоловіка і достаток. Зараз достойних чоловіків мало.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG