Доступність посилання

ТОП новини

Український адмірал приступив до керування Блексіфором


Під час урочистої церемонії передачі командування Блексіфором. 6 серпня 2008 рік.

Севастополь – Від 6 серпня український адмірал командує Блексіфором. Церемонія передачі командування Спільною Чорноморською групою військово-морського співробітництва від Туреччини до України пройшла у Севастополі. У ній взяли участь командувачі усіх флотів причорноморських країн. Символ військової влади на Чорному морі – справжню бойову шаблю отримав контр-адмірал Віктор Носенко.

Чергова активація Блексіфору розпочалася в Севастополі у понеділок і триватиме тиждень. На Північній стороні Севастопольської бухти пришвартувалися фрегат «Смели» (Болгарія), великий десантний корабель «Азов» (Російська Федерація), корвет «Контр-адмірал Еустаціу Себастіан» (Румунія), фрегат «Оруч Реїс III» (Туреччина) та корабель управління «Славутич» (Україна). Саме «Славутич» протягом року буде флагманським кораблем угруповання.

Спільна Чорноморська військово-морська група Блексіфор була створена 2 квітня 2001 року. Угоду про це у Стамбулі підписали представники урядів усіх причорноморських країн – Болгарії, Грузії, Росії, Румунії, Туреччини та України.

Головні завдання угруповання – проведення гуманітарних операцій, операцій з пошуку і рятування, розмінування, захисту природного довкілля, а також візити доброї волі.

Двічі на рік в одному з портів Чорного моря проходить активація, тобто збір кораблів Блексіфору – по одному від кожного з флотів. Щороку міняється його командування, яке передається за алфавітним порядком назви країн.

Від візитів доброї волі до бойових операцій

Тепер до серпня 2009 року Спільною Чорноморською групою військово-морського співробітництва Блексіфор (таку тепер назву має угруповання) командуватиме представник ВМС України контр-адмірал Віктор Носенко, а обов’язки начальника штабу з’єднання – капітан 1 рангу Георгій Русев (ВМС Болгарії).

Від часу створення Блексіфору український адмірал командує ним вдруге. Віктор Носенко, який обіймає посаду заступника командувача українського флоту з бойової підготовки, каже, що відповідальність на нього покладається велика, як і відкриваються великі перспективи. Адже, першим українським командиром угруповання був Ігор Тенюх, тоді – контр-адмірал і командир ескадри різнорідних кораблів ВМС України, а нині – віце-адмірал і командувач українського флоту. А крім того, зараз реально розглядається питання про зміну місії Блексіфору з гуманітарної на бойову.

Уже кілька років обговорюється, і це обговорення перебуває у завершальній стадії, питання про проведення на Чорному морі антитерористичної операції «Чорноморська гармонія» за зразком «Активних зусиль» – антитерористичної операції НАТО в Середземному морі. Для цього Блексіфор має отримати інший статус та завдання і буде переведений під оперативне командування Північноатлантичного союзу.

Коли це станеться, поки що не відомо, але адмірали у Севастополі жваво обговорювали цю недалеку, на їхній погляд, перспективу. Про високу вірогідність такого розвитку Блексіфору, як свідчать севастопольські військові джерела, говорить і зацікавленість у ньому Росії, яка досі з обережністю ставилася до всіх проектів, якими вона не керує.

У найближчі вихідні кораблі з’єднання Блексіфор будуть відкриті для відвідин севастопольцями та гостями міста. А з початку наступного тижня судна вийдуть в море. У перервах між спільними тренуваннями і навчаннями вони зайдуть в російський та грузинський порти – Новоросійськ і Батумі.

Наступна активація Блексіфору знову відбудеться під українським командуванням і в українському Севастополі орієнтовно у квітні наступного року. Але тоді вже візити доброї волі кораблі здійснюватимуть у західному напрямку – до портів Румунії, Болгарії і Туреччини.

(Севастополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG