Доступність посилання

ТОП новини

Як вплине конфлікт в Південній Осетії на українсько-російські стосунки?


Київ – Залучення кораблів Чорноморського флоту Росії до участі в воєнному конфлікті в Південній Осетії є недружнім кроком стосовно до України, заявив на прес-конференції голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко. Він не виключає, що Грузія в результаті конфлікту з Росією остаточно втратила Південну Осетію і Абхазію.

Анатолій Гриценко переконаний, що Україна і надалі підтримуватиме територіальну цілісність Грузії. Він зазначив, що Росія програла в стратегічному плані, оскільки агресією проти Грузії підірвала свій міжнародний авторитет.

За його словами, Москва погіршила відносини також із Києвом.

«Що стосується залучення сил і засобів Чорноморського флоту, який базується на нашій території, до участі в цьому конфлікті, я вважаю, що це недружній акт стосовно України. Це спроба втягнути Україну в конфлікт і, можливо, дестабілізувати ситуацію в Україні і Криму. Це також неприпустимо. Я думаю, що ми повинні зробити тверезий висновок, що міждержавні відносини між Україною і Росією ніколи не будуть братерськими. Вони повинні бути прагматичними, взаємовигідними, і вони повинні бути рівноправними», – зазначив Анатолій Гриценко.

Щоправда директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський вважає, що саме Україна псує стосунки з Росією. На його думку, заяву МЗС щодо Чорноморського флоту по суті можна розцінювати як підготовку до оголошення Росії війни.

«Реакція української сторони перейшла певну межу. Я думаю, що ця заява демонструє ступінь ворожості до Російської Федерації і готовності піти на супер жорсткі кроки проти позиції Російської Федерації в цьому конфлікті. Це дуже необдумані і небезпечні кроки, які можна розцінювати як наближення до риторики початку заяв про можливість війни між Україною і Росією», – зауважив Михайло Погребінський.

Щоправда він зазначає, що згодом МЗС почав виправдовуватися, мовляв, Україна не має засобів, щоб не допустити повернення Чорноморського флоту до України.

Можна не пустити в Севастополь окремі кораблі?

А вже Анатолій Гриценко, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, заявив, що такі засоби є: «Це можна зробити. Але чи буде політична воля це зробити? Я пропонував би проміжний шлях. З’ясувати, чи залучалися до ведення вогню кораблі, які залишили базу в Севастополі, і якщо так, то тоді вимагати в політичному і дипломатичному плані, через громадськість, щоб цей корабель, якщо такий був, був виведений із бойового складу Чорноморського флоту, який базується в Севастополі. Хай забирають його на Кавказ».

Попередник Анатолія Гриценка на посаді міністра оборони України, нині також член з комітету з питань оборони і держбезпеки Олександр Кузьмук вважає необґрунтованими подібні заяви Києва.

«Повинна бути чесна позиція України. Не в угоду своїм тимчасовим, не союзникам, а, скоріш за все, приятелям. Повинна бути оцінка ситуації, виходячи з національних інтересів України. А після цього повинні бути обґрунтовані політичні заяви, а не такі, як сьогодні заявляє від імені України наш МЗС», – каже він.

Тим часом, за повідомленням інформагентств, Чорноморський флот Російської Федерації заблокував кілька українських суден в грузинському порту Поті.

(Прага – Київ)

XS
SM
MD
LG