Доступність посилання

ТОП новини

Криза у Партія регіонів


Віктор Янукович у сесійній залі Верховної Ради, 2 вересня 2008 р.

Київ – Партія регіонів, котра серед інших політичних сил вирізнялася своєю показовою монолітністю, переживає серйозну кризу. Політрада Партії регіонів виключила секретаря Ради національної безпеки і оборони Раїсу Богатирьову зі складу партії. Приводом для цього стала її публічна суперечка з лідером партії Віктором Януковичем. Під час візиту до США вона заявила про те, що заява Януковича про необхідність визнання незалежності Південної Осетії й Абхазії є його особистою точкою зору, а не позицією Партії регіонів.

Раїса Богатирьова останнім часом не обіймала жодних керівних посад у партії, проте була чи не найвпливовішою серед регіоналів. Її вважали виразником інтересів великого донецького бізнесу, який власне і благословив її минулоріч на співпрацю з Президентом. Партійне керівництво тоді проковтнуло образу.

У даній ситуації не все зводиться до розбіжностей у поглядах на зовнішньополітичний курс України. Богатирьова ще в 2005 році заявила, що виборчий список Партії регіонів може очолити інший лідер. Щоправда тоді вона майже одразу мусила дезавуювати свою заяву. В подальшому її незадоволені лідерські амбіції призвели до того, що вона, не погодивши своє рішення з партійним керівництвом, стала секретарем Ради національної безпеки і оборони.

Речник фракції партії регіонів народний депутат Михайло Чечетов зауважив: «Партія регіонів не рекомендувала на роботу у раду нацбезпеки Раїсу Богатирьову. Але вона зробила свій вибір... Але коли Раїса Василівна залишилась в партії і почала робити заяви, гучні заяви, які суперечать принциповим положенням Партії регіонів! Ну вибачте. Ми нічого не маємо проти Раїси Богатирьової, але політично Раїса Богатирьова розійшлася з Партією регіонів».

Показово, що вигнавши Богатирьову, Політрада партії прийняла значно виваженіше рішення щодо російсько-грузинського конфлікту, ніж його виголосив Януквич.

Янукович став безальтернативним?

Попервах у Партії регіонів було два публічні лідери, яких партійна верхівка розглядала як альтернативу Януковичу. А саме – нині вже покійний Євген Кушнарьов та Раїса Богатирьова. Обидвоє вони в різний час очолювали партійну фракцію у Верховній Раді.

Утім, Кушнарьов загинув внаслідок нещасного випадку на полюванні. А тепер і амбітну Раїсу Богатирьову позбавлено партійного квитка. Відтак Віктор Янукович значно посилив своє становище як безальтернативного лідера Партії регіонів. Проте його електоральні позиції внаслідок суперечок і спроб партійних ватажків порозумітися з Президентом, зазнали втрат.

Політолог Кость Бондаренко зазначає: «Ситуація в Партії регіонів продовжує бути стабільно кризовою. А виключення Раїси Богатирьовою – це не загострення кризи, а підведення певного етапу. Таким чином, група Януковича вирішила продемонструвати групі Ахметова своє першородство і свої права на бренд Партії регіонів».

Багато регіоналів вважає, що це треба було зробити давно. Проте впливові партійці, виразником інтересів яких виступала Раїса Богатирьова, не змирилися з поразкою. Зокрема, один із впливових депутатів-регіоналів Борис Колесніков вважає виключення Раїси Богатирьової неадекватною мірою дисциплінарного стягнення, і буде думати про її повернення в партію.

Тож, суперечки тривають і можуть негативно позначитися на участі кандидата від Партії регіонів у виборчій президентській кампанії, що стартує вже наступного року.

(Київ – Прага)

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG