Доступність посилання

ТОП новини

Корабель ВМС США «Патфайндер» у Севастополі бере участь у пошуку затонулого судна


Океанографічне судно Центру морських перевезень ВМС США «Патфайндер» у порту Севастополя біля корабля ВМС України «Костянтин Ольшанський». 4 вересня 2008 р.

Севастополь – У Чорному морі розпочинається спільний українсько-американський проект з пошуку затонулого у Другу Світову війну корабля-шпиталя «Армения». Для участі у проекті до Севастополя прибуло океанографічне дослідницьке судно ВМС США «Патфайндер». У перекладі українською – «Слідопит». Однак російські мас-медіа вже назвали його шпигунським кораблем.

За повідомленням відділу з питань взаємодії зі ЗМІ та зв’язків з громадськістю Державної прикордонної служби України, океанографічне судно Центру морських перевезень ВМС США «Патфайндер» зайшло до порту Севастополя з неофіційним візитом і перебуватиме там із 4 по 6 та з 15 по 17 вересня. Судно пришвартувалося на Куриному причалі Північної сторони Севастопольської бухти поруч із кораблями ВМС України «Костянтин Ольшанський» і «Придніпров’я».

Прикордонники повідомили, що виконали необхідні формальності з оформлення американського судна. З 6 по 15 вересня воно братиме участь у спільному історико-культурному проекті з пошуку санітарного транспортного судна радянського флоту «Армения», потопленого 1941 року у районі мису Аю-Даг та Ай-Тодорського маяка. Дозвіл на проведення пошукових робіт надало Міністерство культури і туризму України і Державна служба з питань національної культурної спадщини 10 квітня нинішнього року. Після направлення 30 липня Посольством США відповідної ноти МЗС України і проходження процедури погодження із зацікавленими органами 11 серпня Кабінет Міністрів України надав офіційний дозвіл на захід судна в український порт для поповнення запасів води і продовольства.

Знайти найбільшу братську могилу Чорного моря

Перероблений під час війни під санітарне судно, двопалубний товарно-пасажирський теплохід «Армения» затонув 7 листопада 1941 року, ставши однією з найбільших братських могил Другої Світової війни. Одразу після того, як корабель вийшов з Ялтинського порту, його атакував німецький літак-торпедоносець «Хейнкель-111». За кілька хвилин «Армения» пішла під воду. На борту судна, яке перевозило поранених із чотирьох військових шпиталів Ялти і Севастополя, перебувало близько 7 тисяч пасажирів, а врятувалися лише вісім осіб.

Найімовірніше, судно лежить на глибині 470 метрів неподалік Ай-Тодорського маяка, вважає голова Департаменту морської спадщини України Інституту археології Національної академії наук Сергій Воронов. Однак точне місце не відоме, бо радист «Армении» і німецький льотчик вказали різні, хоча й близькі, координати катастрофи. Сергій Воронов каже, що вчені сподіваються знайти на кораблі списки пасажирів і таким чином зберегти для історії і нащадків їхні імена.

Допомагали у пошуку теплохода «Армения» учені з Росії та Німеччини, а також російська ФСБ. Тепер до експедиції долучається американське дослідницьке судно.

Проте низка російських мас-медіа звинуватила «Патфайндер» у намірах шпигувати за кораблями Чорноморського флоту Росії. А проросійські сили Севастополя заявили, що не дозволять американським морякам вийти у місто.

Для чого шпигувати зблизька?

Російська агенція «Новий регіон» з посиланням на неназваних аналітиків назвала офіційне пояснення прибуття американського корабля «дуже прозорою ширмою». Мовляв, взаємодіючи зі штабним кораблем флоту ВМС США «Маунт Вітні», який днями увійшов до акваторії Чорного моря, «Патфайндер» може вести розвідку поблизу місць базування Чорноморського флоту Росії.

Технічні можливості цього корабля, на думку російських ЗМІ, дозволяють не тільки проводити наукові дослідження, але й з використанням свердлової установки розмістити поблизу підводних кабельних ліній зв’язку Чорноморського флоту спеціальні технічні засоби прослуховування чи перешкоджання. А наявність на кораблі гідроакустичних станцій, у тому числі буксирної антенної системи, дозволяє йому вести гідроакустичну розвідку російських кораблів на дуже великій відстані.

Українські ж військові експерти підтверджують, що «Патфайндер» справді може вести розвідку, але для цього йому не треба заходити в українські територіальні води. Маючи таке обладнання, він може робити це і в нейтральних водах. До того ж, хоча це судно і входить до складу ВМС США, воно не є бойовим кораблем і на нього не поширюються обмеження з перебування військових кораблів флотів непричорноморських країн у Чорному морі. Тож «Патфайндер» може перебувати в цьому регіоні необмежений час.

Натовці йдуть, росіяни залишаються

У четвер американський фрегат «Тейлор», який два тижні перебував у західній акваторії Чорного моря, повернувся до Середземномор’я. Днями Чорне море покинуть ще кілька військових кораблів країн-членів НАТО, які брали участь у військових навчаннях біля румунського узбережжя і яких росіяни підозрювали у намірах підтримати Грузію.

Водночас флагман Чорноморського флоту Росії ракетний крейсер «Москва» разом із посиленим угрупованням російських військових кораблів продовжують перебувати в грузинських територіальних водах поблизу Сухумі і в самому сухумському порту, де, за даними абхазьких джерел, уже облаштовується тимчасова російська військово-морська база.

(Севастополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG