Доступність посилання

ТОП новини

«Нафтогаз» і «Газпром» домовляться на 10 років наперед


Українська і російська газові компанії мають укласти контракти на постачання газу до України і на його транзит уже найближчими тижнями, заявила Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Ціна ж газу визначиться пізніше.

Доручення укласти ці два комерційні довгострокові контракти з урахуванням положень українсько-російського міжурядового меморандуму дали в четвер голови урядів двох країн, обговоривши кожен пункт цих контрактів на переговорах у четвер під Москвою, сказала Прем’єр на прес-конференції в п’ятницю в Києві.

Ці контракти, додала вона, мають бути підписані принаймні на 10 років.

Тимошенко нагадала, що меморандум передбачає поетапний перехід на ринкову ціну газу для України і ринкову ставку транзиту газу до Європи територією України і до України територіями Росії, Туркменистану, Узбекистану й Казахстану упродовж трьох років.

За її словами, з Росією домовлено, що обидві величини зростатимуть пропорційно.

При цьому Прем’єр додала, що сторони знайшли таку формулу розрахунку за транзит, яка не тільки не збільшить, а ще й зменшить ціну газу для України. На її думку, цього можна буде досягти на окремих переговорах про ціну так званого технологічного газу, який використовують для забезпечення транзиту.

Водночас Тимошенко сказала, що ціна газу для України на наступний рік стане відома лише після того, як російський «Газпром» укладе свої угоди з «центрально- й середньоазійськими країнами» – Туркменистаном, Узбекистаном і Казахстаном. Саме газ, закуплений у цих країнах, «Газпром» переважно й постачає Україні.

Вона висловила сподівання, що Росія укладе ці угоди протягом місяця.

Юлія Тимошенко і Володимир Путін. 2 жовтня 2008 р.
Міжурядовий українсько-російський меморандум про співпрацю в газовій сфері, який передбачає поетапний перехід на ринкову ціну газу для України і ринкову ставку транзиту, а також відмову від посередників у торгівлі газом із початку наступного року, підписали за результатами переговорів у четвер під Москвою керівники урядів України і Росії.

Водночас про конкретну ціну на газ для України вони не домовлялися.

Підписаний меморандум має стати основою для розробки майбутніх стратегічних довгострокових контрактів між «Нафтогазом України» і російським «Газпромом» про забезпечення України природним газом і транзиту газу з Росії територією України.

Перспективи й зобов’язання

Як повідомила Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, меморандум передбачає перехід на «формульний підхід» визначення ціни на газ і на економічно обґрунтовані і взаємовигідні, чи, за словами Прем’єра, «нормальні ринкові ціни» упродовж трьох років.

Так само за цей термін сторони мають перейти й на ринкові тарифи на транзит газу до Європи.

У меморандумі його сторони також «вітають» встановлення з 1 січня 2009 року прямих двосторонніх довгострокових відносин між «Нафтогазом» і «Газпромом», які стосуватимуться постачання газу в обсягах, що забезпечують баланс газу для споживачів України».

Тимошенко уточнила, що це означає: «Газпром» постачатиме газ «Нафтогазові» без посередників, і «Нафтогаз» стане єдиним імпортером газу до України.

Сторони також домовилися, що «Нафтогаз» і «Газпром» спільно експортуватимуть вільні обсяги природного газу з українських підземних газосховищ, не потрібні на внутрішньому українському ринку.

Тимошенко додала, що меморандум містить повні зобов’язання української сторони забезпечити безперебійний транзит російського газу до Європи на довгострокових засадах.

При цьому, як повідомляє «Агентство газової інформації» (АГІ) російського «Інтерфаксу» з посиланням на джерело, знайоме з текстом меморандуму, перехід на прямі відносини «Нафтогазу» і «Газпрому» обумовлений тим, що Україна погасить усі свої заборгованості за всіма попередніми поставками.

Ціна ще не відома

Текст меморандуму не містить згадок про конкретні ціни.

Голова правління «Нафтогазу України» Олег Дубина тим часом заявляє, що домовленість про поетапний, за три роки, перехід на ринкові ціни дозволяє йому сподіватися: ціна газу для України на 2009 рік не вийде поза межі 250–300 доларів за тисячу кубометрів.

Він висловив сподівання, що переходу на прямі відносини «Нафтогазу» й «Газпрому», який «вітається» в меморандумі, дійсно вдасться досягти з 1 січня 2009 року.

Нинішнього, 2008 року, газ Україні постачається по 179,5 доларів за тисячу кубометрів. 2007 року ця ціна становила 130 доларів, 2006-го – 90.

Як повідомив у середу, напередодні приїзду Юлії Тимошенко до Росії, голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, «європейська» ринкова ціна російського газу цього дня перевищила 500 доларів за тисячу кубометрів.

Ставка транзиту газу з Росії до Європи територією України становить 1,7 долара за тисячу кубометрів на 100 кілометрів; раніше вона була 1,6 долара. Така ж сама нині й ставка транзиту газу, який надходить до України, територіями Росії, Туркменистану, Узбекистану й Казахстану.

Нині монопольним імпортером газу до України є зареєстрована в Швейцарії компанія «РосУкрЕнерго», спільне підприємство «Газпрому» і двох приватних українських підприємців – вона купує газ у дочірньої компанії «Газпрому», «Газпром експорту», і продає його «Нафтогазові України». До весни цього року в ланцюжку був іще один посередник, спільне підприємство «РосУкрЕнерго» і «Нафтогазу», компанія «Укргаз-Енерго».

На внутрішньому українському ринку, крім «Нафтогазу», є ще один гравець – 100-відсоткова дочірня компанія «Газпрому», «Газпром збут Україна». Вона купує в «Нафтогазу» і продає деяким промисловим споживачам 7,5 мільярдів кубометрів газу на рік із загальної кількості поставок, яка має 2008 року становити 55 мільярдів кубометрів. За даними АГІ, ця компанія продовжить працювати на українському ринку на тих самих умовах.

(Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG