Доступність посилання

ТОП новини

Ісландці глузують із прем’єр-міністра Великої Британії


Прем’єр-міністр Великої Британії Ґордон Браун
Прем’єр-міністр Великої Британії Ґордон Браун

Лондон – Світова фінансова криза є великою проблемою для більшості країн. Уряди вдаються до всіх можливих заходів для порятунку своїх держав. Часом трапляються казуси. Зокрема, позаминулого тижня прем’єр-міністр Великої Британії Ґордон Браун оголосив, що заморожує британські активи провідного ісландського банку Landsbanki. Це стало реакцією на фінансовий колапс Ісландії, внаслідок чого Рейк’явік відмовився гарантувати британські вклади. Іронія полягала у тому, що для замороження активів банку Браун застосував британське антитерористичне законодавство. У мирній невеличкій Ісландії, що навіть не має регулярної армії, це викликало не лише народне обурення, але й хвилю чорного гумору.

В Ісландії обурені застосуванням британським прем’єр-міністром проти їхньої мирної країни антитерористичного законодавства. Річ у тім, що багато британських місцевих органів влади, включно з лондонськими, тримали свої кошти в ісландських банках, які уряд цієї країни відмовився повертати через кризу. Британський прем’єр Ґордон Браун виступив із заявою у відповідь на відмову ісландського уряду гарантувати британські вклади.

«Те, що відбулося, є абсолютно неприйнятним. Я зв’язався із прем’єр-міністром Ісландії. Я сказав, що це просто незаконна дія. Ми заморожуємо там, де це можливо, активи ісландських підприємств у Великій Британії. Ми вживаємо подальших заходів проти ісландської влади. Ми робимо все можливе, щоб повернути гроші. Ми ведемо розмови з місцевими органами влади, щоб спробувати допомогти. Та головним чином це є проблема зареєстрованого ісландського державного фінансового органу, що не виправдав надій не лише ісландського народу, а й завдав шкоди британським людям», – наголосив Ґордон Браун.

Обценьки, снігова кулька, дитячий пістолетик...

Не маючи інших законних засобів для замороження ісландських активів, британський уряд знайшов зачіпку, яка дозволяє це робити – антитерористичний закон. Прості ісландці сприйняли це як образу. Зокрема, фотограф Торкел Торкелсон вважає, що застосовувати антитерористичний закони проти Ісландії, це все одно, що застосовувати їх проти Ватикану.Різниця лише в тому, що у Ватикані є трохи більше зброї, ніж в Ісландії. Він запросив людей прийти зі «зброєю» до його студії у Рейк’явіку, щоб продемонструвати, яку терористичну небезпеку становить його країна.

Головний офіс банку Landsbanki у Рейк'явіку
Відгук на запрошення був досить численний. Пенсіонер Гульда Едельві позувала для світлини з обценьками. Серед найбільш неконвенційної зброї були снігова кулька і дитячий пістолетик, що збирається з кубиків. А рішучий ветеринар прийшов зі знаряддям для кастрації. Співорганізатор цієї дивної виставки Геба Софія Бйорнсдоттір сказала, що ідеєю такого заходу було допомогти людям знайти вихід гнівові. Вона каже, щоб заспокоїтися стосовно того, що сталося, потрібний час, ісландці почуваються, наче дістали від Британії ніж у спину.

В Ісландії вважають, що ухвала британського уряду заморозити активи банку Landsbanki прискорила фінансове падіння їхньої країни, а також викликала банкрутство найбільшого ісландського банку Kaupthing, який інакше пережив би кризу.

У вітрині одної із крамниць Рейк’явіка її розгніваний власник виставив табличку: «Браун і Дарлінґ (британський міністр фінансів), вас тут не обслужать у кредит». А група молодих ісландців відкрила інтернет-сторінку, на якій зображено світлини людей, котрі тримають плакати з написом «Ми не терористи». За перші 12 годин після його відкриття на сайті підписалося 20 тисяч осіб, або приблизно 7 відсотків населення країни. У підписаній заяві мовиться: «Ґордон Браун несправедливо застосував антитерористичний закон проти ісландського народу для досягнення своїх короткотермінових політичних цілей».

(Лондон – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG