Доступність посилання

ТОП новини

Медведєв: Москва може накласти санкції на Україну


Російський президент Дмитро Медведєв заявив у середу, що Росія може накласти санкції на Україну в разі несплати Києвом газового боргу.

Заява Медведєва з’явилася відразу ж після попереджень російського газового монополіста «Газпрому» на адресу України з погрозами відключити постачання газу від 1 січня, якщо новий контракт на постачання російського блакитного палива до України не буде укладений до кінця цього року.

Дмитро Медведєв сподівається на погашення Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» перед компанією «РосУкрЕнерго» боргів за газ до кінця 2008 року. Про це сказано в повідомленні прес-служби Президента Росії.

«Я сподіваюся, що все-таки українські політики в цьому сенсі ухвалять необхідні рішення, розплатяться за боргами, і ми в новий рік увійдемо хоча б із цією позицією, очищеною від нашарувань минулого», – сказав Медведєв.

Він зауважив, що проблеми українсько-російських відносин, пов'язані з поставками газу, зумовлені неефективністю зусиль української влади.

«Замість того щоб створювати борги і потім не платити за ними, краще б усі сили направили на те, щоб розплатитися, знайшли б якийсь ефективний спосіб. Ні, намагаються придумувати щось, різні позиції займають. Інколи просто соромно за цим усім дивитися», – заявив Президент Росії.

За його словами, у разі непогашення боргу російська сторона має намір застосувати економічні санкції.

«Гроші мають заплатити до останнього рубля, якщо не хочуть, щоб їхня економіка в остаточному підсумку зіштовхнулася з санкціями і вимогами з боку Російської Федерації. Неможливо так далі продовжувати. Нехай гроші всі заплатять», – сказав Медведєв.

Він також зазначив, що Росія не ставить перед собою мету перекрити подачу газу в Україну, однак має намір використати весь арсенал можливостей впливу на вирішення газових питань за виконання всіх зобов'язань відносно споживачів в інших країнах, зокрема і в Європі.

Раніше, цього ж дня, російський «Газпром» заявив, що НАК «Нафтогаз України» повідомила про неможливість повного погашення до 2009 року заборгованості за поставлений компанією «РосУкрЕнерго» газ.

Раніше Президент Віктор Ющенко заявив про домовленість «Нафтогазу України» і «РосУкрЕнерго» щодо реструктуризації частини боргу за газ.

У грудні «Нафтогаз України» залучив кредит Ощадбанку 6 мільярдів гривень і перерахував «РосУкрЕнерго» 800 мільйонів доларів у рахунок погашення боргу.

Після цього «РосУкрЕнерго» заявила, що борг НАКу становить близько 2 мільярдів доларів з урахуванням поставок у грудні і штрафних санкцій.

********
«Газпром»: Україна не сплатить борги за газ до кінця року

«Нафтогаз України» не зможе заплатити російському «Газпрому» за постачання росiйського газу в листопадi та груднi цього року, заявив представник російської компанії Сергiй Купрiянов.

«За жовтень заплатили, нарештi. За листопад i за грудень – не заплатять. Це сьогоднi стало зрозумiло. Сьогоднi про це нам було заявлено достатньо чітко», – заявив у середу Купріянов.

За його словами, борг української сторони за газ у листопадi становить 805,5 мільйона доларів, у груднi – 862,3 мільйона. А сума штрафів за поставлений газ складає 450 мільйонів доларів.

Наразi переговори голови «Газпрому» Олексiя Мiллера з головою правлiння «Нафтогазу» Олегом Дубиною тривають.

********
Ющенко: Україна гарантує безперервні поставки газу до Європи

Президент України Віктор Ющенко у середу знову запевнив, що Україна гарантує безперервні поставки газу до Європи. Про це він заявив на зустрічі з послами країни «Групи Восьми». Ющенко сказав, що нині у підземні сховища України закачано 30 мільярдів кубометрів газу. Таких обсягів, за його словами, років 10-15 не було. А майже половина цього газу призначена для стабілізації поставок до Європи.

Проте західні оглядачі наголошують, що Київ і Москва рухаються до нового протистояння. Газета «Вашингтон Пост» у середу нагадує, що Росія може перекрити Україні газ, якщо Київ не розрахується з боргами. Росія напередодні закликала європейські держави натиснути на Україну, щоб подбати про безперебійне постачання енергоносіїв до Європи.

Президент Ющенко повідомив, що частину боргу перенесено на початок Нового року. Проте російський «Газпром» спростував цю заяву і здивувався «односторонньою реструктуризацією».

Американське видання наводить думку неназваних експертів, які кажуть, що в разі нестачі газу Україна може скористатися паливом, призначеним для європейських споживачів. Але українські урядовці кажуть, що несанкціонованого відбору не буде.

Навіть якщо Україна повністю поверне борг Росії, то наступного року вартість газу буде вищою, попереджає у середу британська газета «Файненшал Таймс». А це у свою чергу ще більше розкрутить в Україні маховик інфляції. Зростання цін може загальмувати хіба що зменшення попиту, зауважують британські спостерігачі.


ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG