Доступність посилання

ТОП новини

ЄС: проблему газу мають вирішувати насамперед самі Україна і Росія


Прага – Не допустити зриву в постачанні газу до Європи – перший іспит, який вирішує Чеська Республіка у своїй новій якості – голови Європейського Союзу. Обговорюючи можливі варіанти вирішення проблеми, чехи однозначно наполягають на тому, що проблему постачання газу до Європи мають вирішувати насамперед самі Україна і Росія.

У перший день Нового року Чехія і Європейська Комісія оприлюднили заяву, в якій чітко пролунав заклик до України та Росії – «продовжити переговори і швидко дійти рішення, не торкаючись постачання газу до Європи».
Із Праги однозначно пролунало, що інтереси громадян Європейського Союзу, а не українсько-російське протистояння, стоять понад усе. Такої думки дотримується і аналітик впливового празького економічного часопису «Євро» Франтішек Бонц.
«Чеська Республіка намагатиметься домовлятись, але зусилля Європейського Союзу направлені в першу чергу на те, щоб не було порушене постачання газу до Європи. Європейський Союз визнає, що проблема переговорів України з Росією, чи «Газпрому» з Україною щодо сплати боргу, це не той предмет, до якого мав би втручатись ЄС», – каже він.
До Праги на переговори сьогодні прибула делегація з України на чолі з міністром енергетики Юрієм Проданом. Чехія, як головуюча країна в ЄС – перша, яку відвідали українські фахівці на своєму шляху до інших країн Євросоюзу. Зі свого боку чехи мають намір створити спеціальну комісію, яка б зайнялась виключно енергетичною безпекою Європи, забезпечення газом у тому числі. Головна мета роботи такої комісії – безперебійне забезпечення Європи газом, щоб не допустити до порушень, як це було у 2006 році.
«Потрібно відокремити політику від економічних проблем»
І ще один аспект проблеми, який вбачають у Празі як вагомий у структурі українсько-російської газової кризи – це аспект політичний. Празький аналітик Франтішек Бонц вважає, що потрібно відокремити політику від економічних проблем, тільки таким чином можуть як Україна, так і Росія посилити свій політичний авторитет в Європі й світі.
«У час фінансової кризи, коли фінансовий спад штовхає ціни палива все більше вниз і газ не є винятком, в інтересах як України, так і Росії, особливо зараз, не брати ціни за енергоносії заручниками у вирішенні політичного протистояння. Тобто політика мала б бути відокремлена від економіки», – наголошує Франтішек Бонц.
Чехія на чолі Європейського Союзу має перед собою не просте завдання: вирішити проблему постачання газу до Європи без загострення відносин із жодною зі сторін конфлікту. Але, на чому без вагань наголошує новий лідер ЄС: від того, як вийдуть Україна та Росія з газової кризи значною мірою залежить вага їхнього авторитету в Європі. Для України це також нагода дієвого діалогу з ЄС на шляху інтеграції до її структур.
(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG