Доступність посилання

ТОП новини

Тимошенко: Ціна газу для України в 2009-му буде 228,8 долара


Ціна газу на кордоні Росії з Україною в 2009 році становитиме 228,8 долара за тисячу кубометрів, а вартість технологічного газу для України становитиме 153,9 долара за тисячу кубів.

Про це повідомила прем’єр Юлія Тимошенко після зустрічі з єврокомісаром з енергетичних питань Андрісом Пієбалґсом.

«Ми змогли точно розрахувати ціну на природний газ для українських споживачів на 2009 рік. Ціна, що діятиме не поквартально, а на весь рік однаково, починаючи з 1 січня 2009 року, на кордоні становитиме 228,8 доларів за тисячу кубічних метрів», – сказала Тимошенко.

При цьому вона пояснила, що до цієї ціни додатково будуть додані податок на додану вартість, всі накладні витрати з розмитнення газу, а також вартість транспортування газу локальними внутрішніми мережами.

«Це дуже гідна ціна для перехідного періоду на ринкові ціни», – зазначила прем’єр.

Крім того, за її словами, вартість технологічного газу для України цього року становитиме 153,9 доларів, що на 25 доларів нижче, ніж минулого.

«Тому ціна (за транзит газу територією України) у розмірі 1,7 долара є абсолютно обґрунтованою за такої пільгової ціни на технічний газ, і вона є такою, що дозволить українській газотранспортній системі працювати нормально», – сказала Тимошенко.

У Ющенка раніше, вночі, рахували ціну на транзит: з результатом Тимошенко не сходиться

Українська сторона неодноразово заявляла про готовність поступового переходу на європейські формули ціноутворення на обидва параметри: ціни на газ на кордоні Україна – Росія і ставки транзиту газу через територію України.

При формуванні позиції на українсько-російських переговорах про співпрацю у газовій сфері в 2009 і наступних роках українська сторона мала би враховувати досвід інших європейських країн.

Про це йдеться у коментарі Уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського щодо формул розрахунків ціни на газ для України і тарифів для транзиту газу через територію України, повідомляє прес-служба Президента України.

Як відзначає Соколовський, в Європі застосовується єдина методологія розрахунків ціни на газ. Однак для кожної країни застосовуються окремі конкретні формули розрахунків, що містять узгоджені в двосторонньому форматі з російською стороною сталі параметри, насамперед базову ціну на газ, за якою, з врахуванням національних особливостей формування енергетичного балансу, визначається реальна ціна на газ.

За параметрами, які характеризують національні умови формування енергетичного балансу, до України подібна, наприклад, Угорщина, в той час, як, наприклад, Румунія принципово відрізняється, оскільки частка російського газу в румунському балансі природного газу складає лише близько 17%, що за обсягами становить близько 4 млрд. кубометрів на рік.

Угорщина у першому кварталі 2009 року отримуватиме газ за ціною близько 400 доларів США за 1000 куб. м з подальшим поквартальним її зниженням до середньорічної 270 доларів США за 1000 кубометрів Вартість транспортування газу до Угорщини через територію України при ставці транзиту 1,7 долара США за 1000 кубометрів на 100 км складає 22 долари США за 1000 кубометрів. Отже, розрахована за принципом «нет-бек» середньорічна ринкова ціна газу для Угорщини на українсько-російському кордоні складає 248 доларів США за 1000 кубометрів.

При застосуванні вищезазначених умов формування ціни для України і запропонованої російською стороною знижки у 20% від ринкової ціни, середньорічна ціна газу для українських споживачів на українсько-російському кордоні мала би складати 199 доларів США, наголошує Богдан Соколовський.

Натомість, зазначає він, російська сторона пропонує на перший квартал 2009 року встановити для України фактичну ціну 360 доларів США за 1000 кубометрів природного газу, яка вираховується за 20% знижкою від базової ціни 450 доларів США. Отже, для України пропонуються гірша ціна на газ, ніж для інших європейських країн, зокрема Угорщини.

Окрім цього, російська сторона вимагає зберегти у 2009 році транзитну ставку 2008 року – 1,7 долара США за 1000 кубометрів на 100 км, чим порушується принцип паритету щодо приведення до ринкових значень і ціни на газ, і транзитної ставки.

Богдан Соколовський нагадує, що у 2008 році в рамках українсько-російського діалогу щодо співробітництва в газовій сфері на рівні Президентів і прем’єр-міністрів двох держав та керівників уповноважених господарюючих суб’єктів (НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром») були досягнуті домовленості і взяті взаємні письмові зобов’язання про поетапний перехід до ринкових економічно обґрунтованих і взаємоузгоджених двох цінових параметрів: ціни на імпортний природний газ для споживачів України і ставки на транзит газу через територію України.

В європейських країнах, подібних до України за умовами транспортування природного газу, ставка на транзит природного газу в 2008 році складала в середньому 4 долари США за 1000 кубометрів на 100 км. В той час, як в Україні ставка транзиту складала 1,7 долара США.

За словами Богдана Соколовського, враховуючи згадані вище українсько-російські домовленості і письмові взаємні зобов’язання, зокрема, принцип паритету при формуванні ціни на газ для України і ставки на транзит по території нашої держави, при наданні російською стороною 20% знижки від ринкової ціни 248 доларів США, українська сторона зобов’язана надати російській стороні 20-відсоткові знижки на ставку транзиту, тобто 20% від вищенаведеної ринкової ставки транзиту, що складає близько 3,2 долара США за 1000 кубометрів на 100 км.

Очевидно, що Україна як найбільший оптовий покупець російського природного газу (близько 55 млрд. кубометрів на рік) і найпотужніший його транзитер (80% від обсягів усіх поставок до Європи) має підстави розраховувати на значну сталу знижку ціни на газ від ВАТ «Газпром» при економічно обґрунтованій ставці транзиту, що удвічі вища за минулорічну. Це нормальна ринкова практика, наголошує Б. Соколовський.

19 січня НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» підписали договір купівлі-продажу газу на 2009-19 роки.

Російський газ уже в Європі

Президент Європейської комiсiї Жозе Мануель Баррозу заявив, що європейськi спостерiгачi повiдомили про вiдновлення постачань газу до країн Європи.

«Постачання газу триває нормально, i ми можемо повiдомити нашим громадянам, що газ вже в дорозi», – сказав вiн сьогодні в Брюсселi.

Президент Єврокомісії висловив задоволення відновленням поставок, однак наголосив, що ЄС має винести уроки з кризи.

Такими уроками він назвав необхідність солідарних зусиль на енергетичному ринку, посилення енергетичної безпеки, в тому числі шляхом схвалення Радою міністрів ЄС пропозицій Єврокомісії щодо направлення 5 мільярдів євро невитрачених бюджетних коштів на енергетичні проекти.

Крім того, за словами Баррозу, Євросоюз має завершити реформування єдиного енергетичного ринку для посилення його прозорості, а також вжити заходів на випадок можливих енергетичних криз у майбутньому.

Тим часом, у «Нафтогазі України» повідомили, що відновилося постачання росiйського газу до Словаччини.

У компанії пояснили: ця країна першою отримує газ через наявнiсть на заходi України великих сховищ палива, що дозволяє швидко пiдняти тиск пiсля вiдновлення постачань Росією в повному обсязi за всiма напрямами i перевести українську ГТС у штатний режим роботи.

За попереднiми даними, найбiльший час для вiдновлення транзитних постачань знадобиться в напрямку газовимірювальної станції Орлівка на кордонi з Румунiєю для подальшого транспортування газу до Болгарiї та на Балкани.

Водночас «Нафтогаз» гарантує вiдновлення постачань на виходi української ГТС за всiма напрямками протягом 36 годин від моменту вiдновлення постачань на її входi.

Газ пішов і для України


«Ми підтверджуємо, що поставки розпочато за всіма газовимірювальними станціями», – повідомив сьогодні речник «Нафтогазу України» Валентин Землянський.

Постачання росiйського газу до української газотранспортної системи услiд за газовимiрювальною станцiєю Суджа почалося і з iнших напрямків.

Валентин Землянський нагадав, що для доставки газу європейським споживачам на західний кордон України необхідно приблизно 36 годин.

«При цьому компанiя докладе всiх зусиль для того, щоб скоротити цей час i вiдновити постачання якнайшвидше», – сказав речник «Нафтогазу».

Сьогодні вранці «Газпром» подав заявку на постачання в напрямку України 423,8 мільйона кубометрів газу на добу: на експорт до Європи та споживачам України.

Пiсля зриву переговорiв наприкінці минулого року постачання росiйського газу українським споживачам припинили вранцi 1 сiчня, а транзит його до Європи – 6-7 сiчня.

Відновленню поставок передували переговори прем'єрiв у Москвi 17 i 19 сiчня, що завершилися пiдписанням 10-рiчних угод про постачання i транзит мiж «Газпромом» i «Нафтогазом України».

Представник Єврокомісії звинуватив Україну в газовій кризі

Внутрішні незгоди в Україні спричинили газову кризу з Росією, заявляє керівник генерального директорату Європейської комісії з міжнародної співпраці Енеко Ландабуру.

За його словами, Президент Віктор Ющенко «з певних внутрішніх причин» провалив перші домовленості між прем’єрами України й Росії Юлією Тимошенко та Володимиром Путіним, досягнуті в грудні.

Про це Ландабуру сказав, виступаючи перед комітетом закордонних справ Європарламенту.

Він заявив, що ціна, про яку йшлося на переговорах у грудні, становила 235 доларів за тисячу кубометрів. «А ціна, погоджена Тимошенко та Путіним два дні тому є вищою, ніж домовлялися в грудні», – підсумував представник Єврокомісії.

Водночас сьогодні Прем'єр Юлія Тимошенко заявила, що середньорічна ціна на природний газ для України на 2009 рік становитиме 228,8 долара за тисячу кубів.ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG