Доступність посилання

ТОП новини

Парламент усунув голову Нацбанку, у Президента вважають це незаконним


Київ – Верховна Рада поклала відповідальність за погіршення ситуації у фінансово-кредитній сфері на Президента Віктора Ющенка і скасувала у понеділок власне рішення про призначення Володимира Стельмаха головою Національного банку. Натомість у Секретаріаті Президента вважають це рішення незаконним. Відтак у Верховної Ради та в Секретаріаті Президента є різні тлумачення щодо того, хто тепер очолює НБУ.

Винуватцем фінансово-кредитної кризи у парламенті вважають Голову держави. Верховна Рада поклала на нього відповідальність за різке знецінення грошової одиниці України, численні спекуляції на валютному та іпотечному ринках, невиконання комерційними банками своїх зобов’язань.

Також Верховна Рада скасувала свою ж постанову від грудня 2004 року про призначення Володимира Стельмаха на посаду голови Нацбанку, визнавши роботу НБУ в період фінансової кризи незадовільною. У постанові зазначається, що парламент уже двічі звертався до Президента із пропозицією усунути Стельмаха і вважає його подальше перебування на посаді головного банкіра неприпустимим.

«Відставка гривню не врятує»

Рішення про усунення Стельмаха з посади було ухвалене голосами фракцій БЮТ, Блоку Литвина, Компартії, та більшістю депутатів-нашоукраїнців, що входять до складу коаліції.

Нашоукраїнська меншість таку позицію засудила. «Так вирішувати, наспіх, проблему, щоб одного керівника зняти і поставити підконтрольного Прем’єр-міністру особисто – це не вихід із ситуації, – каже колишній голова фракції НУНС, а нині лідер депутатського об’єднання «За Україну» В’ячеслав Кириленко. – Бо тоді ми стикнемося з тим, що буде включено друкарський верстат, будуть надруковані гроші».

У фракції Партії регіонів переконані, що відставка Стельмаха ситуацію не покращить. «Мені хочеться сподіватися, що все-таки головна мета депутатів – стабілізація банківської та фінансової системи України, – каже депутат-регіонал, міністр економіки тіньового уряду Ірина Акимова. – Цієї проблеми сьогоднішнє засідання не може вирішити. Бо ті проблеми, які накопичилися в Україні в 2008 році і продовжують накопичуватися зараз, на жаль, простою заміною голови Національного банку не вирішуються».

Тигипко не пройшов, Яценюк не піде

Представники коаліції запропонували поновити на посаді голови нацбанку Сергія Тигипка, який подав у відставку наприкінці 2004 року. Проте ця пропозиція не знайшла підтримки необхідної для ухвалення рішення.

Колишній виконувач обов’язків голови НБУ та екс-спікер Арсеній Яценюк вважає, що парламентська більшість обрала деструктивний шлях для вирішення проблеми.

«Тут мета абсолютно зрозуміла – відтягти увагу суспільства від основних проблем. Чітко треба усвідомити, що голову Національного банку, якщо його міняти, то, по-перше треба зрозуміти, на кого його міняти, по-друге, його можна міняти в конституційний спосіб. Нехай Прем’єр сідає з Президентом і домовляється чи по кандидатурі, чи по політиці Нацбанку і уряду. А влаштовувати шоу і втретє відправляти Стельмаха у неконституційну відставку... У мене до Стельмаха претензій у 10 разів більше, ніж у будь-кого. Бо я очолював Нацбанк у 2004 році і знаю, що треба зробити, і я тоді це зробив», – заявив Арсеній Яценюк.

Відповідаючи на запитання журналістів, екс-спікер зауважив, що не розглядає свого повернення у крісло голови НБУ, бо має на меті займатися політикою.

«Прецедент раніше створив сам Президент»

Після закриття сесії представники коаліції заявили, що відтепер Володимир Стельмах усунутий з посади. Натомість заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак назвав рішення Верховної Ради щодо голови Нацбанку незаконним.

Натомість у фракції БЮТ кажуть, що таким чином, скасовуючи постанову про призначення, кадрові питання вирішував Президент Ющенко.

Депутат від фракції БЮТ Святослав Олійник зазначив: «Свого часу саме Президент цю достатньо сумнівну технологію юридичну застосував до судді Конституційного Суду Сюзанни Станик, до Генерального прокурора Олександра Медведька... Ми, в принципі, не погоджуємося, що це правильно. Але у разі системної бездіяльності Президента шлях ,прокладений ним, буде можливим для використання і Верховною Радою».

На думку фінансових експертів, ситуація, коли є кілька думок щодо того, хто очолює Нацбанк, не сприятиме вирішенню проблем з курсом гривні.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG