Доступність посилання

ТОП новини

Чи врятує гривню відставка пана Стельмаха?


Василь Горбаль у студії Радіо Свобода

Гість Свободи: Василь Горбаль, народний депутат (ПР)


(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)


Роман Скрипін: Пане Горбаль, якщо у ВР голосуватимуть за відставку Стельмаха, Ви також голосуватиме? І взагалі чи може ВР звільнити голову НБУ?
Василь Горбаль: Особисто я утримаюся від цього голосування попри те, що, переконаний, фракція буде підтримувати це рішення. Це не конституційно в першу чергу, тому я проти того, щоб зміна керівника такого відповідального органу, як НБУ відбувалася у неконституційний спосіб.
Василь Горбаль:
Особисто я утримаюся від цього голосування попри те, що, переконаний, фракція буде підтримувати це рішення з огляду на те, що попереднє рішення голосувалося фракцією, і всі пропозиції набрали аж за 300 голосів, там 370 голосів. Хтось там навіть віщував, що сесія в понеділок може набрати всі 400 голосів.
Позиція викладається в тому, що я бачу, власне, це не конституційно в першу чергу, тому я проти того, щоб зміна керівника такого відповідального органу, як НБУ відбувалася у неконституційний спосіб.
Єдиний вихід, який я бачу з цієї ситуації, то це не затягувати розмову стосовно курсової політики, проблем НБУ.
Якщо стоїть нагальне питання кадрових змін, мені здається, питання має бути вирішене у вузькому колі під час абсолютно конструктивної, зрозумілої розмови між Президентом, Прем’єр-міністром, можливо, Головою ВР для того, щоб поставити крапку в цьому питанні.
Тому що і затягування цього питання, відповідно постійне нагадування про це в інформаційному просторі, воно шкодить і роботі НБУ, відповідно і підлеглим НБУ, тобто банківській системі.
- По поваленню Семенюк-Самсоненко з посади голови ФДМУ Прем’єр Юлія Тимошенко штурмує наступний бастіон, що дозволить контролювати ключові джерела поповнення бюджету, – НБУ.
Вона хоче відставки Стельмаха.
Як свідчить практика, якщо Юлія Володимирівна чогось хоче, вона попри все досягає мети.
Є ще один чинник – президентські вибори.
Контроль над НБУ дозволить, можливо, втілити іншу мрію її – мати курс 6-6,5 гривень за долар.
По-перше, це створює позитивний імідж «берегині гривні», бо «батько» її – Віктор Ющенко – відмовився від свого дітища, нібито.
Ну, і, зрештою, це фінансово знекровить політичних суперників за президентську посаду, точніше доб’є експортно-орієнтовані галузі економіки, які зосереджені якраз в електоральній вотчині Януковича.
Битва на НБУ триває…
Пане Горбаль, з курсом що це? Всіх хвилює. Гривня скаче то туди, то назад. І не прогнозовано взагалі це відбувається. А страждають передусім ті, хто має стосунки з банками. Я маю на увазі позичальників, ті, хто взяв кредити в доларах.
- Дійсно, НБУ декілька разів міняв механізм і процедуру купівлі іноземної валюти. Тобто, це були певні експерименти.
Як і при будь-якому експерименті, при певному нововведенні, звичайно, виходять перші ж вади, які, напевне, там при щоденному моніторингові з учасниками ринка давали б, напевне, певні результати.
На жаль, таких щоденних чи хоча б декілька разів на тиждень зустрічей не було, як планувалося. Була зірвана та домовленість, яка була з комерційними банками стосовно того, що при умові введення мораторію на дострокове зняття депозитів буде відносно стабільна курсова політика.
Все це зумовило зірвання цієї домовленості з представниками банківського сектору, а також привело до нагнітання ситуації, скажемо так, на ринку.
Василь Горбаль: Ми тримаємо досить на такому стабільному курсі. Місяць-два можна прогнозувати дійсно досить стабільний. Можливо, і дійсно весь квартал.
Звичайно, рік почався досить спокійно. Мені приємно за те, що ми тримаємо досить на такому стабільному курсі. Місяць-два можна прогнозувати дійсно досить стабільний. Можливо, і дійсно весь квартал. Відзначаться десь і результати перемов з місією МВФ, яка приступила до своєї роботи, тенденції зміни в нашому зовнішньому торговельному балансі.
Тобто, ті негативні чинники, які були в минулому році, вже в січні, напевне, не є типовими з точки зору того, що курс вплинув і на темпи розвитку імпорту, на темпи розвитку імпорту вплинула і ситуація в банківському секторі, сама економічна криза вплинула на темпи розвитку імпорту. Відповідно дещо оживилися ринки металу. Тобто, все це опосередковано вплинуло на гривню.
Звичайно, відсутня конструктивна співпраця НБУ і уряду, що не найкращим чином впливає. Я тут згодний з головою радників НБУ стосовно необхідності координації дії по виходу на ринок крупних покупців валюти, до яких належить і НАК «Нафтогаз».
Тобто, це було свого часу предметом домовленості з НБУ. Прикро, що такі домовленості не виконуються.
Тобто, факторів, звичайно, багато. Я скажу, що і будь-які політичні заяви також досить часто ведуть до роздмухування чи не роздмухування тих чи інших очікувань.
Я скажу, що серйозну дискусію стосовно курсової політики ми повинні були розпочати ще, можливо, в 2005 році, після першої ревальвації гривні, так як для економіки є неприпустимими будь-які різкі стрибки, тобто як девальвація, так ревальвація.
- Нічого собі неприпустимі стрибки! А от на міжбанку гривня коштувала за 9 – близько 10 гривень. І знову буквально кілька днів - і ми маємо знову 8 ,7-7,9.
- На жаль, серйозну дискусію ми тоді не розпочали. Укріплення навпаки тоді всі вітали, хоча воно було таким же шкідливим для економіки. Потім і друге укріплення.
Напевне, після того відбулося таке усвідомлення того, що стрибки - це вже абсолютно нормально для української гривні, суто ринок формує ціноутворення на українську валюту.
Хоча в мене точка зору та, що ми повинні все-таки тримати гривню на одному курсі, щоб курс гривні був ціновим якорем. Скажемо так, тут ми десь розходимося в позиціях, завжди дискутуємо на цю тему.
Василь Горбаль: Ми повинні все-таки тримати гривню на одному курсі, щоб курс гривні був ціновим якорем.
- Є думка, що криза приверне увагу населення, власне, не лише населення, а всіх гравців на ринку: і тих, хто отримує зарплати, і тих, хто платить зарплату, і кредиторів, і позичальників, що треба користуватися національною валютою, гривнею, не прив’язуватися до долара.
Оскільки економіка насправді є дуже доларизована, орієнтири всі розставлені в доларах, через що люди потерпають. Скажімо, дехто отримує зарплату, яка прив’язана до так званих умовних одиниць.
- Звичайно, що в нас досить високий рівень доларизації економіки не тільки в тому, що ми і в побутовому змісті цього слова… Я скажу, держава за останні роки фактично нічого не робила для зменшення цього, тобто як виведення з побутових розрахунків, і в інших. Тобто, це стимулювання безготівкового обороту гривні і так далі, тобто багато речей, які можна було б робити. Ми зараз, звичайно, до кризи підійшли б більш підготовлено…
- Пошепки говорять про те, що в лютому долар коштуватиме вже 15 гривень, що це можливо…
Роман Скрипін: Пошепки говорять про те, що в лютому долар коштуватиме вже 15 гривень, що це можливо…

Василь Горбаль: Вже жодних підстав робити подібні прогнози немає. Хотілося б надіятися, що це не вплине жодним чином на рішення місії МВФ про виділ для другого траншу…
- Вже жодних підстав робити подібні прогнози немає, тому що я надіюся на те, що попри всі чвари, попри все, а ще тому, що місія МВФ буде брати всі висновки з огляду на ті заяви і на ту інформацію, яку буде давати в першу чергу українська влада. Хотілося б надіятися, що це не вплине жодним чином на рішення місії МВФ про виділ для другого траншу…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)
XS
SM
MD
LG