Доступність посилання

ТОП новини

Гривня відновлює репутацію?


Київ – Монетарна стабілізація чи чергова валютна гра? В українських обмінниках курс гривні продовжує зростати і наближатися до курсу Національного банку. З чим це пов’язано? Якого курсу варто очікувати, і від чого він залежатиме?

Після чергового різдвяного падіння, гривня продовжує відвойовувати позиції. Упродовж останнього тижня в українських обмінниках курс долара впав на одну гривню. Тепер його купують менше, ніж за 8 гривень, а продають на 40 копійок дорожче.
Головна причина зміцнення гривні – це збільшення валютної пропозиції. «Відбулося збалансування ринку, коли на ринок, врешті, вийшли продавці доларів», – каже радник голови правління одного із комерційних банків Олександр Охріменко.
Найбільшими продавцями долара, за словами пана Охріменка, сьогодні є експортери, які наприкінці року валюту не продавали. Тепер же у них з’явилися нові замовлення та нові контракти, тож вони почали виходити зі «сплячки». Також зміцнення гривні пов’язане і з тим, що у січні на валютний ринок не виходив «Нафтогаз».
Дірка у бюджеті може завдати удару по гривні?
На думку експертів, сьогодні можна говорити про стабілізацію гривні. Проте тимчасову. Порушити її може дірка у бюджеті. І якщо Національний банк піде на те, щоби закрити її за рахунок емісії гривні, національну валюту знову чекає падіння, вважає фінансист Ігор Шпак.
«У нас є дуже дивна та контроверсійна стаття Закону «Про державний бюджет на 2009 рік», яка зобов’язує Нацбанк протягом 3 банківських днів викуповувати облігації державної позики по їх номінальній вартості. Це дуже талановито та креативно прописана схема фінансування державного бюджету через емісію», – каже Ігор Шпак.

Валютно-політичний курс

Зрозуміло, що сьогодні валютний курс в Україні формує не тільки ринок, але й політика. І гучні політичні заяви чи різкі рухи можуть спричинити валютні стрибки. Експерти вважають, що за умови політичної стабільності курс долара обертатиметься навколо позначки 7,5 гривень за долар. «І дуже велика ймовірність, що Національний банк просто буде його підтримувати, не буде давати йому падати нижче», – зазначає Олександр Охріменко.
Однак очевидно, що без політичного впливу не обійдеться. У середу Кабінет Міністрів ухвалив звернення до Президента з вимогою внести подання на звільнення керівника Нацбанку, якому Верховна Рада висловила недовіру. А фракція БЮТ почала збір підписів за проведення позачергового засідання парламенту, яке було б присвячене виключно питанням діяльності Нацбанку.
(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG