Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь: Призов до війська – новий засіб боротьби з опозицією


Мінськ – Відразу трьох лідерів білоруських опозиційних молодіжних організацій цими днями під вартою, або навіть у наручниках повезли до призовних пунктів чи безпосередньо до війська. Їхні батьки судяться з військкоматами, правозахисники протестують, а активістів вже переодягають у військову форму.

Учора та сьогодні до військкоматів та військових частин під вартою повезли голову молодіжного крила партії Білоруського народного фронту (БНФ) Франака Вячорку, лідерів незареєстрованої організації «Молодий фронт» Івана Шилу та Зьмітра Хведарука. Вже відомо, що перші два будуть служити в радіотехнічних та ракетних військах... Всі вони мають проблеми зі здоров’ям.
Але, мабуть, головне те, що таким чином їх позбавили права на навчання. Минулого року відмінника Франака Вячорку звільнили з третього курсу мінського університету. Причина – його політична діяльність та участь в акціях протесту дрібних підприємців. Іванові Шилу, якому цього року виповнилося 18 років, не дали закінчити навіть середню школу. Районна адміністрація заборонила школі приймати в нього останній випускний іспит. Через це директор школи звільнилася. Але Іван залишився без атестату і не зміг вступити до вищого учбового закладу. Третій, кого зараз забирають до війська, – опозиційний активіст Зміцер Хведарук. Він навчається на денному відділенні протестантського Богословського коледжу і формально має відтермінування від служби у війську. Але влада стверджує, що цей коледж начебто не має ліцензії...
«Ні – політичному призову!»
Раніше найбільш активні опозиціонери в Білорусі були змушені вдягати не військову форму, а арештантські роби, тобто ставали політв’язнями. Через кримінальне переслідування пройшли десятки молодих опозиціонерів. Але з минулого року влада знайшли новий спосіб їх ізоляції від суспільного життя – у війську. Минулого року під цей прес потрапили близько десятка опозиціонерів. Один із них, колишній відмінник Гомельского університету Зміцер Жалезніченка навіть відмовився складати військову присягу. Але служить і без присяги. Єдине що – йому не дають зброю...
У білоруському суспільстві немає єдності в оцінці нової репресивної кампанії.Одні кажуть, що це порушення прав людини, нова форма ізоляції, що таким чином влада перейшли на більш м’які методи репресій, і це свідчить про справжню якість оголошеної президентам Лукашенком лібералізації...
Інші стверджують, що служба піде опозиціонерам лише на користь. Білоруський Гельсінський комітет пише скарги до прокуратури, опозиційні партії теж протестують. А державні білоруські ЗМІ пишуть, що ці активісти просто хочуть «відкосити» від війська, тобто нелегально уникнути служби.
Молодіжні організації вже розпочали кампанію «Ні – політичному призову!» Акції на підтримку білоруських опозиційних активістів проходять і за кордоном. Зокрема молодіжний союз «Наша Україна» пікетував з цього приводу посольство Білорусі у Києві.
(Мінськ –Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG