Доступність посилання

ТОП новини

Невже потепління Лукашенка перетворює Білорусь на «ліберальний рай»?


Прага – Спостерігачі ставлять питання: чи дійсно білоруський президент Олександр Лукашенко взяв курс на лібералізацію життя в країні в обмін на допомогу Заходу у подоланні важкої економічної кризи в Білорусі? І чи минулорічні звільнення політв’язнів, зняття деяких обмежень на вихід опозиційної преси, контакти влади з опозицією та певне пом’якшення економічних свобод – це ознаки справжньої «демократичної весни» у Мінську? Як далеко піде режим Лукашенка таким шляхом?

Скептичні оглядачі стверджують, що президент Олександр Лукашенко лише послабив віжки, щоб незабаром знову перейти до нової хвилі репресій, арештів та обмежень демократії в Білорусі.

Факт розгону демонстрації опозиційного Молодіжного фронту молоді у Мінську на день Святого Валентина свідчить про справжнє обличчя білоруської влади, наголошують лідери білоруської опозиції.

Лідер Молодіжного фронту Білорусі Дмитро Дашкевич відразу після сутички з поліцією в центрі Мінська зазначив: «Те, що ми бачили сьогодні, демонструє ту межу, до якої влада хоче демократизації у нашому суспільстві. Це гарне, мирне святкування було розігнане таким жорстоким способом. І це відбувається саме у час так званого діалогу та лібералізації. Ми можемо собі уявити, що буде робити самозваний диктатор Білорусі після того, як його фінансові і політичні ігри із Заходом закінчаться».

Брутальна розправа поліції у день Святого Валентина відбулася за день до приїзду до Мінська делегації Парламентської асамблеї Ради Європи, яка протягом 16-19 лютого вивчатиме ситуацію щодо просування Білорусі до демократизації.

ЄС: Білорусь має ще багато зробити для демократизації

Зрозуміло, що економічна криза, спад торгівлі з Росією, девальвація рубля, наростання безробіття – все це лякає Лукашенка і він намагається шукати підтримки не лише в Росії, але й на Заході. Але спостерігачі попереджають, що режим у Мінську не піде на повну лібералізацію в країні. Білорусь уже отримала деяке послаблення з боку Заходу щодо в’їзду до цих країн самого Лукашенка і його урядовців.

Нещодавно комісар ЄС із зовнішніх стосунків Беніта Ферреро-Вальднер заявила, що Білорусі ще треба чимало зробити, щоб отримати доступ до програм спільноти, які пропонують країнам-сусідам ЄС. «У даний час Білорусь ще має зробити значно більше, щоб дійсно рухатися по шляху демократизації. Але для інших країн ці пропозиції вже реальні. Лише тоді, коли в Білорусі буде щось реально зроблене – свобода преси, свобода зборів, щоб ми могли бачити, що Білорусь дійсно готова. Але тут ще багато що просто відсутнє», – зазначила Ферреро-Вальднер.

Білоруська опозиція поки що критично оцінює діалог зі владою через консультативні ради. Та й сам президент Лукашенко заявив минулого тижня, що він не має намірів перетворювати ці консультації в «парламентську трибуну», де опозиція може «кричати і висувати брудні ідеї».

Хоча експерти кажуть, що лібералізація в Білорусі відбудеться так чи інакше, бо країна вже ж почала дивитися більше у бік Заходу, аніж у бік Москви.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG