Доступність посилання

ТОП новини

План порятунку французьких автовиробників: протекціонізм чи законний крок


Брюссель – Францію звинувачують у протекціонізмі. ЇЇ план порятунку вітчизняних автовиробників потрапив під вогонь критики багатьох країн-партнерів по європейській співдружності. На умови, запропоновані французькими лідерами концернам Peugeot-Citroen та Renault, звернула увагу навіть Європейська Комісія, що наразі ретельно вивчає кожен пункт та надсилає до Парижа вимоги додаткових роз’яснень. Радіо Свобода спробувало з’ясувати, що у рятівному плані президента Ніколя Саркозі вважають незаконним з точки зору правил єдиного європейського ринку?

Найсуперечливішим пунктом «саркозівського» плану порятунку автомобілебудівників Франції є умова, яку вони повинні виконати, якщо держава надасть кожному по 3 мільярди євро. Отримавши грошову допомогу, адміністрації заводів Peugeot-Citroen та Renault повинні обіцяти не переносити жодного зі своїх виробництв за межі Франції.

Мета зрозуміла – це збереження робочих місць для своїх громадян. Але план Ніколя Саркозі мав ще певні приховані цілі, й тому на нього посипалася така велика кількість критики з боку європейських колег та Брюсселя.

У плані офіційного Парижа було багато такого, з чим не могли змиритися інші країни Євросоюзу. Адже всі вони є складовими єдиного європейського ринку. Тож, побачивши реакцію Чехії, Німеччини та євроустанов, офіційний Париж поспішив дещо відкоригувати свій початковий проект. Таким чином, з нього вилучили положення, згідно з яким автовиробники мусили б купувати частини для автомобілів у першу чергу саме «домашнього» виробництва. Пан Саркозі також швидко відмовився від ідеї примусового повернення до Франції заводів, що вже були перенесені, або, як тепер часто кажуть, «делокалізовані» до країн Східної Європи.

Прем’єр: «Це не протекціонізм, а гарантія, що заводи не закриють»

Експерти твердять, що протекціоністський план Ніколя Саркозі загалом нічого б не змінив у самій географії виробництва. Заводи, що їх адміністрації Peugeot-Citroen та Renault ще раніше перенесли до Чехії, Словаччини чи Словенії, ніхто не збирався повертати назад до Франції. Проте, план порятунку французьких автоконструкторів призвів би до незакриття заводів на вітчизняній території. Це ж підтвердив прем’єр-міністр Франції Франсуа Фійон, що спеціально приїжджав до Брюсселя, щоб хоч якось реабілітувати Париж в очах Єврокомісії.

«Це не протекціонізм, – виправдовував плани порятунку автомобільної галузі голова французького уряду. – Франція тільки вимагає від своїх автовиробників, щоб протягом періоду кредитування вони не закривали виробництв на вітчизняній території. Французька громадська думка, як у кожній країні Європи, ніколи не погодиться надати 6 мільярдів євро з державних фондів автовиробникам, які одразу ж оголосять про закриття заводів у Франції».

Наразі брюссельські експерти визначають, чи відповідають плани Саркозі законам, за якими живе європейський ринок. Це потребує часу, бо Франція, а нині й Іспанія, яка теж висунула свої ідеї для рятування автовиробників, повинні надати Комісії ЄС додаткові пояснення.

У чому небезпека протекціонізму?

Протекціонізм має два обличчя. З одного боку, це захист вітчизняних інтересів та безпека для своїх громадян-платників податків. З іншого, зовнішнього боку, протекціонізм вважають агресивною політикою стосовно інших країн. Небезпека цього явища у тому, що воно провокує відповідні, схожі заходи з іншого боку кордону. Зрештою, від цього страждає і той, хто започаткував цей процес.

З цього приводу голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив: «Це може повернутися також проти самої Франції. Якщо завтра інша країна, що є поруч, почне вживати заходів, зосереджуючись тільки на своїй національній промисловості, це може також породити проблеми для французьких виробників».

Прецеденти в історії вже були. У 1930-х роках Конгрес США підвищив мито на тисячі ввізних товарів. У відповідь, Європа та Латинська Америка вжили подібні заходи щодо американських продуктів. Результат – падіння на дві третини всієї світової торгівлі, яке тільки поглибило кризу.

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG