Доступність посилання

ТОП новини

Конференція зі світової безпеки: піратство, кібертероризм та «брудні бомби»


Брюссель – Щороку терористичні атаки у різних частинах світу забирають тисячі життів. Злочинні групи вдаються до все новіших методів здійснення терористичних атак. Лідери багатьох країн та експерти антитерористичних служб щорічно збираються на Конференцію зі світової безпеки. Цього разу вона проходила в Брюсселі 18–19 лютого. Мета – пошук відповідей на запитання: як боротися з кібертероризмом, як не допустити приходу новобранців до терористичних організацій, як уникнути використання ядерних матеріалів терористами та багато-багато інших. Цього року однією з актуальних проблем виявилося й піратство. Радіо Свобода взяло інтерв’ю у Жана Дюмон де Шассара, представника Брюссельського центру американського Інституту «Схід – Захід», який традиційно є організатором конференцій зі світової безпеки.

– Чим робота цьогорічної Конференції зі світової безпеки відрізнялася від попередніх?

– Упродовж конференції ми розглядаємо різні аспекти світової безпеки. Учасники поділяються на групи з дуже спеціалізованих розділів, пов’язаних із тероризмом. Експерти аналізують проблеми, зокрема ті, що виникли протягом останнього року. Наприклад, одна з головних тем нинішньої 6-ї Конференції зі світової безпеки є піратство. На жаль, щороку ми знаходимо все нові й нові прояви тероризму.

– Винахідливість терористичних груп часто вражає. Не дивно, що й організації, які борються проти їх проявів, змушені також знаходити неординарні підходи...

– Дуже велике занепокоєння викликає той факт, що у дуже недалекому майбутньому ми спостерігатимемо використання ядерної зброї, так би мовити, «домашнього виробництва». Я маю на увазі те, що ми називаємо «брудними бомбами» (dirty bombs). Експерти практично переконані у цьому, а це викликає велику стурбованість. Доведено, що існує нелегальний рух радіоактивних матеріалів. Терористи мають до нього доступ і необхідну техніку, яка може дати їм можливість використати зброю цього виду.

– Темі піратства, яку Ви вже згадували, нині відведене особливе місце. Шукати кращу тактику для досягнення безпеки на морі на Конференцію прибули і представники Сомалі, і адміністрація Служби з торговельних злочинів, і навіть військово-морські офіцери, що беруть участь в операції EU NAVFOR/ATALANTA...

– Піратство – це не нова проблема, хоча саме цього року вона стала предметом багатьох розмов. Мета сесії з піратства, як Ви зазначили, – виробити рекомендації для покращення тактичних дій, направлених проти цього явища. Іншою злободенною темою є кібертероризм, про який говорять все частіше і якому теж була присвячена окрема сесія. Адже доступ до мережі інтернету мають всі, так само, як і можливість зруйнувати цю мережу і, як наслідок, повністю заблокувати цілу країну. Це теж викликає велику зацікавленість терористів. Тому ми теж все більше уваги приділяємо цій проблемі.

– Яким чином держави можуть скористатися висновками Конференції зі світової безпеки?


– Загальних резолюцій Конференція не ухвалює. Кожна окрема сесія закінчується виробленням серії порад і рекомендацій. А вже робота Інституту «Схід – Захід» полягає у донесенні цих рекомендацій до тих, хто має в них потребу. Співпрацюючи з лідерами держав та організацій світового рівня, ми можемо, зрештою, констатувати, що всі ці висновки беруть до уваги, і вони часто допомагають знаходити конкретні рішення.

(Брюссель – Прага – Київ)
XS
SM
MD
LG