– Упродовж конференції ми розглядаємо різні аспекти світової безпеки. Учасники поділяються на групи з дуже спеціалізованих розділів, пов’язаних із тероризмом. Експерти аналізують проблеми, зокрема ті, що виникли протягом останнього року. Наприклад, одна з головних тем нинішньої 6-ї Конференції зі світової безпеки є піратство. На жаль, щороку ми знаходимо все нові й нові прояви тероризму.
– Винахідливість терористичних груп часто вражає. Не дивно, що й організації, які борються проти їх проявів, змушені також знаходити неординарні підходи...
– Дуже велике занепокоєння викликає той факт, що у дуже недалекому майбутньому ми спостерігатимемо використання ядерної зброї, так би мовити, «домашнього виробництва». Я маю на увазі те, що ми називаємо «брудними бомбами» (dirty bombs). Експерти практично переконані у цьому, а це викликає велику стурбованість. Доведено, що існує нелегальний рух радіоактивних матеріалів. Терористи мають до нього доступ і необхідну техніку, яка може дати їм можливість використати зброю цього виду.
– Темі піратства, яку Ви вже згадували, нині відведене особливе місце. Шукати кращу тактику для досягнення безпеки на морі на Конференцію прибули і представники Сомалі, і адміністрація Служби з торговельних злочинів, і навіть військово-морські офіцери, що беруть участь в операції EU NAVFOR/ATALANTA...
– Піратство – це не нова проблема, хоча саме цього року вона стала предметом багатьох розмов. Мета сесії з піратства, як Ви зазначили, – виробити рекомендації для покращення тактичних дій, направлених проти цього явища. Іншою злободенною темою є кібертероризм, про який говорять все частіше і якому теж була присвячена окрема сесія. Адже доступ до мережі інтернету мають всі, так само, як і можливість зруйнувати цю мережу і, як наслідок, повністю заблокувати цілу країну. Це теж викликає велику зацікавленість терористів. Тому ми теж все більше уваги приділяємо цій проблемі.
– Яким чином держави можуть скористатися висновками Конференції зі світової безпеки?
– Загальних резолюцій Конференція не ухвалює. Кожна окрема сесія закінчується виробленням серії порад і рекомендацій. А вже робота Інституту «Схід – Захід» полягає у донесенні цих рекомендацій до тих, хто має в них потребу. Співпрацюючи з лідерами держав та організацій світового рівня, ми можемо, зрештою, констатувати, що всі ці висновки беруть до уваги, і вони часто допомагають знаходити конкретні рішення.
(Брюссель – Прага – Київ)