Доступність посилання

ТОП новини

«Якщо пірати захопили судно, то все залежить від власника, а не від військових» – морський командувач ЄС


Індійський океан - Спецпідрозділ французських ВМС проводить арешт підозрюваних у піратстві сомалійців (архівне фото)

Брюссель – У грудні минулого року Європейський Союз дав початок протипіратській місії під назвою АTALANTA. Захист суден-постачальників гуманітарної допомоги та патрулювання небезпечних водних просторів Аденської протоки – такі основні завдання цієї місії. Проте, як виявилося, дуже складно визначити, які з невеликих човнів належать піратам, а які - звичайним рибалкам. Адже таких човнів поблизу сомалійських берегів є тисячі. Про це представник командування операції, офіцер зв’язку EU NAVFOR/ATALANTA Снові Лінтерн повідомив в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода.

– Як проходять патрулювання об’єднаних військово-морських сил Євросоюзу?

– Поблизу Сомалі постійно перебувають 5 військових кораблів, які головним чином мають дві мети. Перша – це супровід суден із гуманітарною допомогою для Сомалі у рамках Світової продовольчої програми. Таким чином, за два місяці місії величезна кількість сомалійців отримали харчі, що вже доводить ефективність операції. Друга мета набагато ширша, бо включає власне протипіратські операції та захист суден, які транзитом проходять протокою, де якраз і була вчинена найбільша кількість нападів.

– Чи передбачені операцією якісь тактичні дії з переслідування піратів на суші, скажімо, після отримання викупу?


– Зрозуміло, що наші зусилля зосереджені насамперед на тому, щоб не допустити захоплення суден. Коли ж цього не вдалося досягти і судно опиняється в руках піратів, то все залежить від країни, під прапором якої ходить судно, або ж від його власника. Вони мають визначитися, як діяти далі. Загалом, усе залежить від їхнього рішення – за винятком тих випадків, коли все ж наполягають на військовому втручанні, що буває дуже рідко.

– Зараз нарікають, що українське судно «Фаїна», яке тривалий час перебувало в руках піратів, могло б звільнитися набагато раніше, якби не втручання політиків. Що Ви думаєте з цього приводу?


– Я вважаю, що не маю права коментувати це, бо об’єднання Військово-морських сил ЄС, коли (у вересні) захопили «Фаїну», ще не було у сомалійських водних просторах. «Фаїна» опинилася в руках піратів саме тоді, коли (присутні в протоці) патрульні кораблі не були на рейді, бо вони не мали можливості бути там весь час.

– Пошуки якомога ефективнішої протипіратської стратегії тривають, тим часом як самі пірати вдаються до все зухваліших нападів. Які поради Ви даєте тим суднам, які все ж зважуються проходити Аденською протокою?

– Насамперед, дві поради: якщо пропливаєте через цю зону, то, будь-ласка, дотримуйтесь рекомендацій військових. Це важливо і для кращого убезпечення від нападу, і для того, щоб нам було простіше вас захистити. Власник судна має попередити військових заздалегідь. Це тривала місія. Але є негайні завдання, які повинні виконати у самій Сомалі. Стабільна країна зможе сама опікуватися своїми територіальними та водними просторами. Тільки силами військових цього досягти дуже складно.

– До патрулювань вод поблизу Сомалі долучаються чимало інших держав. Там уже працює коаліція за участю США, Росії, Китаю, Індії, а незабаром буде навіть Японія. Налагоджена досить активна військова співпраця. Нещодавно з пропозицією долучитися до цих патрулювань виступили й українські лідери.

– Так, до командування військово-морських сил ЄС звернулися декілька держав, які пропонують свою військову допомогу в реалізації протипіратських операцій. Очевидно, що всі ці пропозиції ми сприймаємо дуже радо. Ми вітаємо будь-яку підтримку від будь-якої держави, яка виявляє бажання виступити під командуванням сил Євросоюзу. Адже це здійснюється для загального добра, замість того, щоб влаштовувати військові операції проти когось.

(Брюссель – Прага – Київ)
XS
SM
MD
LG