В рамках «Великого скульптурного салону-2009», діє експозиція з понад 40 кам’яних творінь скіфів, сарматів, половців та інших прадавніх народів, що населяли український степ. До сьогодні більша частина цих скульптур вкривалася пилом у фондах Дніпропетровського, Донецького музеїв та Інституту Археології НАН України.
Українські вантажники сильніші за скіфських баб
Такого ще не було – кажуть, співробітники Українського Дому, які приймали кам’яних «поважних гостей». Кожен експонат, виконаний нашими пращурами з граніту, вапняку чи пісковику, важить десь півтори тонни. А його потрібно було обережно спустити з вантажівки, занести до зали, встановити на спеціальному постаменті та закріпити металевими тросами-розтяжками.
Директор Українського дому, організатор виставки Наталія Заболотна розповіла: «Першим бажанням вантажників було розвернутися й піти додому. Але завдяки терплячості та працьовитості українців, ми врешті здолали навіть скіфських баб! За оцінками фахівців, цього року в нас зібрана найбільша в історії України колекція стародавньої скульптури. Науковці кажуть, що водитимуть на унікальну експозицію студентів-істориків...».
Петро Ющенко: «Україна – прабатьківщина світової скульптури»
Кам'яні витвори викликали чималий інтерес не лише студентів, але й відомих людей України. Першими відвідувачами виставки стали дружина Президента України Катерина Ющенко та його брат, автор проекту «Українці у світі», Петро Ющенко.
Роботи давніх майстрів, що творили на території України, – це потужне й справжнє мистецтво, яке має вселенське значення, – переконаний пан Ющенко.
«Ці давні, первинні статуї – це космогонія, містика! Душі людей, що творили їх, чудесні. І ці душі досі живуть у нас, бо саме тут була колиска цивілізації. Оці статуї створили народи, які потім розійшлися по всьому світі, від Індокитаю до Галіції в Іспанії. Це свідчення древніх цивілізацій нашої землі», – наголошує Петро Ющенко.
Деякі учасники виставки, зокрема автор проекту «Моя архаїка» Олександр Сухоліт розвивають скульптурні традиції старовини. Його роботи вкриті мохом, пощерблені часом і практично не відрізняються від творінь половців чи русичів. Загалом у «Великому скульптурному салоні-2009» беруть участь 40 сучасних скульпторів різних напрямків і течій.
Мистецький Київ вже переріс Європу
На кількох тисячах квадратних метрів виставки мирно уживаються скіфські баби, роботи Пабло Пікассо, Зураба Церетелі, Джанфранко Меджано з Італії, львів’янина Володимира Одрехівського, Тараса Пліща з Праги. Тарас – родом з Івано-Франківська, останні 10 років працює в Європі. Порівнюючи цьогорічний Київський скульптурний салон із аналогічними подіями за кордоном, Тарас Пліщ каже, що Україна вже наздогнала та перегнала Європу.
«За рівнем організації доросли вже давно, а за самою творчістю – переросли. Хоча ще на початку 1990-х у нас не було арт-ринку, не було людей, що зацікавлені купувати твори мистецтва. Зараз «Великий скульптурний салон» набирає обертів, і це має глобальне значення для української культури», – переконаний скульптор.
Учасники виставки кажуть, що цьогорічний «Великий скульптурний салон» поєднав найкращі здобутки європейської скульптури за останні чотири тисячі років. Насолоджуватися епохальним мистецтвом можна буде до 15 березня.
(Київ – Прага)