Доступність посилання

ТОП новини

Скульптура, позначена вічністю


Славнозвісний «Керносівський ідол»

Київ – Сьогодні в Українському Домі – урочисте відкриття третьої щорічної виставки «Великий скульптурний салон». Окрім витворів модних сучасних скульпторів її цікавинкою стали твори Зураба Церетелі, Пабло Пікассо, а також... давніх скіфів, русичів та половців.

«Керносівський ідол» – дивовижно красива та ідеально збережена скульптура, хоча їй майже п’ять тисяч років. Подібних у світі немає. Археологи знайшли цей шедевр кам’яного віку в селі Керносівка Дніпропетровської області, тож донедавна його могли бачити хіба що відвідувачі місцевого краєзнавчого музею. Але сьогодні «Керносівського ідола», разом з іншими старовинними скульптурами, виставлено в Українському домі у Києві.

В рамках «Великого скульптурного салону-2009», діє експозиція з понад 40 кам’яних творінь скіфів, сарматів, половців та інших прадавніх народів, що населяли український степ. До сьогодні більша частина цих скульптур вкривалася пилом у фондах Дніпропетровського, Донецького музеїв та Інституту Археології НАН України.

Українські вантажники сильніші за скіфських баб

Половецька баба важить подад півтори тонни
Такого ще не було – кажуть, співробітники Українського Дому, які приймали кам’яних «поважних гостей». Кожен експонат, виконаний нашими пращурами з граніту, вапняку чи пісковику, важить десь півтори тонни. А його потрібно було обережно спустити з вантажівки, занести до зали, встановити на спеціальному постаменті та закріпити металевими тросами-розтяжками.

Директор Українського дому, організатор виставки Наталія Заболотна розповіла: «Першим бажанням вантажників було розвернутися й піти додому. Але завдяки терплячості та працьовитості українців, ми врешті здолали навіть скіфських баб! За оцінками фахівців, цього року в нас зібрана найбільша в історії України колекція стародавньої скульптури. Науковці кажуть, що водитимуть на унікальну експозицію студентів-істориків...».

Петро Ющенко: «Україна – прабатьківщина світової скульптури»

Кам'яні витвори викликали чималий інтерес не лише студентів, але й відомих людей України. Першими відвідувачами виставки стали дружина Президента України Катерина Ющенко та його брат, автор проекту «Українці у світі», Петро Ющенко.

Бронзові творіння італійця Джанфранко Меджано
Роботи давніх майстрів, що творили на території України, – це потужне й справжнє мистецтво, яке має вселенське значення, – переконаний пан Ющенко.

«Ці давні, первинні статуї – це космогонія, містика! Душі людей, що творили їх, чудесні. І ці душі досі живуть у нас, бо саме тут була колиска цивілізації. Оці статуї створили народи, які потім розійшлися по всьому світі, від Індокитаю до Галіції в Іспанії. Це свідчення древніх цивілізацій нашої землі», – наголошує Петро Ющенко.

Деякі учасники виставки, зокрема автор проекту «Моя архаїка» Олександр Сухоліт розвивають скульптурні традиції старовини. Його роботи вкриті мохом, пощерблені часом і практично не відрізняються від творінь половців чи русичів. Загалом у «Великому скульптурному салоні-2009» беруть участь 40 сучасних скульпторів різних напрямків і течій.

Мистецький Київ вже переріс Європу

Скульптури авангардистів початку 20-го століття
На кількох тисячах квадратних метрів виставки мирно уживаються скіфські баби, роботи Пабло Пікассо, Зураба Церетелі, Джанфранко Меджано з Італії, львів’янина Володимира Одрехівського, Тараса Пліща з Праги. Тарас – родом з Івано-Франківська, останні 10 років працює в Європі. Порівнюючи цьогорічний Київський скульптурний салон із аналогічними подіями за кордоном, Тарас Пліщ каже, що Україна вже наздогнала та перегнала Європу.

«За рівнем організації доросли вже давно, а за самою творчістю – переросли. Хоча ще на початку 1990-х у нас не було арт-ринку, не було людей, що зацікавлені купувати твори мистецтва. Зараз «Великий скульптурний салон» набирає обертів, і це має глобальне значення для української культури», – переконаний скульптор.

Учасники виставки кажуть, що цьогорічний «Великий скульптурний салон» поєднав найкращі здобутки європейської скульптури за останні чотири тисячі років. Насолоджуватися епохальним мистецтвом можна буде до 15 березня.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG