Доступність посилання

ТОП новини

Українських суддів навчать, як працювати


Учасники перших модулів навчальної програми – Голови місцевих судів загальної юрисдикції Харківської області
Учасники перших модулів навчальної програми – Голови місцевих судів загальної юрисдикції Харківської області

Харків – Харківські судді сіли за парти. Упродовж кількох днів європейські експерти читатимуть їм лекції про те, як правильно розподіляти свій час, щоб розгляд справ не тривав роками, та як взагалі удосконалити роботу української судової системи.

«Юристів, як правило, не навчають менеджменту», – каже Брайан Кемпл, експерт проекту «Прозорість та ефективність функціонування судової системи України», що його впроваджує Європейський Союз. Тому головне, зауважує пан Кемпл, навчити голів судів та їх помічників основним навичкам управління, які вони мають застосовувати в своїй роботі.

«Зараз за нашим проектом ми підходимо до судів як до організацій, а не з точки зору того, як вони чинять правосуддя. Як вони організовують свою роботу як організація. Наші навчальні програми будуть направлені на це», – каже Брайан Кемпл.

Загалом, шукатимуть управлінців у 137-ми судах першої інстанції Києва, Львова, Одеси та Харкова. Вони навчатимуться самі і навчатимуть інших розподіляти робочий час так, щоб розгляд справ не тривав роками. Втім, експерти визнають: суди завалені роботою через недосконалість самої судової системи.

Голова Апеляційного суду Харківської області Михайло Бородін звертає увагу на ганебну, з його точки зору, практику, коли суд вищої інстанції замість того, щоб розібратися і поставити крапку, повертає справи на повторний розгляд. Це через побоювання і небажання суддів брати на себе відповідальність, пояснює Михайло Бородін.

«Ви звернули увагу, що в нас в Україні будується чотириланкова судова система? Оті ж господарські суди: суд першої інстанції, Апеляційний, Вищий Господарський і Верховний Суд. І три інстанції мають право скасувати рішення і після цього повернути справи на новий розгляд. І перетворюється на те, що люди в судах – п'ятирічками», – зазначає Михайло Бородін.

Лише в Московському районному суді Харкова в місяць на розгляді 230 справ, в міському суді в Гаазі – 100 справ на суддю на рік, розповідає начальник територіального управління державної судової адміністрації області Ольга Титаренко. Головним у системі тренінгів вона вважає саме лекції з управління часом.

Для подолання корупції треба змінити ставлення до законів

Потрібно ще вирішити фінансові проблеми, додає Михайло Бородін. Голова апеляційного суду каже, що лише на надсилання кореспонденції його установі потрібно 25 тисяч гривень на місяць. А ще б сучасну технічну базу, щоб оформлення, наприклад, розлучення за згодою сторін займало менше 40 хвилин, і достойну зарплату служителям Феміди, щоб виключити можливість корупції.

Втім, і на заході суддів ловлять на хабарництві. Перший заступник голови обласного апеляційного суду Антоніна Колтунова згадує, як під час її візиту до Америки там стався скандал, подібний до інциденту із головою Львівського Адміністративного суду Ігорем Зваричем.

«Це явище характерне для будь-якого суспільства. Адже судді такі ж члени суспільства, як лікарі, вчителі, вчені. І всі ті вади суспільства, які характерні для будь-якого члена суспільства, вони характерні і для суддів», – зауважує Антоніна Колтунова.

Щоб побороти корупцію в судах, експерт Брайан Кемпл пропонує спочатку змінити ставлення до законів та судів як пересічних українців, так і представників влади. А також приділяти особливу увагу підбору кадрів у судах. У цьому і має допомогти навчальна програма Євросоюзу.

(Харків – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG