Доступність посилання

ТОП новини

Наливайченко більше не виконує обов’язки керівника СБУ. Він головує


Валентин Наливайченко

Київ – СБУ тепер із головою. У п’ятницю Верховна Рада затвердила Валентина Наливайченка на цій посаді. Найбільше голосів за його кандидатуру дав Блок Юлії Тимошенко. Проте четверо бютівців, які проголосували проти кандидатури Наливайченка, відразу запропонували його звільнити.

Через три роки керівництва Службою безпеки України Валентин Наливайченко таки став легітимним головою. За його кандидатуру проголосували 230 народних обранців. І, незважаючи на різку критику, яка раніше на адресу Наливайченка лунала від бютівців, саме Блок Юлії Тимошенко став силою, яка дала найбільше голосів.

Бютівці кажуть, що рішення голосувати «за» ухвалили після подій у «Нафтогазі», коли туди завітали слідчі СБУ у супроводі бійців спеціального підрозділу, щоб вилучити оригінали газових контрактів із Росією, а Служба безпеки була тоді «ніким не контрольована».

За словами заступника керівника фракції Андрія Кожем’якіна, позицією Наливайченка у цьому конфлікті представники БЮТ залишилися задоволені:

«Пан Наливайченко разом із Генеральною прокуратурою включився в процес виконання рішення суду, тобто зупинення будь-яких слідчих дій Служби безпеки. Завдяки його діям відбулося дострокове звільнення пана Шепітька з-під варти», – каже Наливайченко, згадуючи про арештованого було СБУ працівника митниці, який, як там вважають, незаконно розмитнив на користь «Нафтогазу» газ, що був власністю «РосУкрЕнерго».

Нехай Наливайченко, аби не Хорошковський…

Блокові Юлії Тимошенко не лишалося нічого іншого, як підтримати Валентина Наливайченка, зазначає політолог Кость Бондаренко. Якщо б цього не сталося, не виключено, що вже найближчим часом Президент вніс би до парламенту кандидатуру Валерія Хорошковського, і за допомогою Партії регіонів вона була б проголосована

«БЮТ було поставлено перед вибором: або Наливайченко, або Хорошковський. Була б велика ймовірність, що Партія регіонів проголосувала б за Хорошковського як за ментально близьку їй людину, яка має близькі контакти з середовищем Дмитра Фірташа. А Дмитро Фірташ, своєю чергою, має дуже тісні стосунки з найвпливовішою третиною Партії регіонів. Тому БЮТ, зваживши всі «за» і «проти», вирішив, що варто проголосувати за Наливайченка, як за менше зло з їхнього погляду», – вважає політолог.

Перед призначенням Валентина Наливайченка відбулася його зустріч із Юлією Тимошенко. Тож, на думку експертів, очевидно, що між Прем’єром та новообраним головою СБУ є якісь домовленості, а Тимошенко має впевненість, що Наливайченко не займатиме конфронтаційної позиції. Найімовірніше, що йшлося про його невтручання у справи «Нафтогазу».

Проте не виключено, що на призначенні Наливайченка боротьба між Президентом та Прем’єр-міністром щодо посади голови СБУ не завершилася. І Віктор Ющенко, і Юлія Тимошенко намагатимуться схилити його на свій бік.

Бунт на бютівському кораблі чи сигнал регіоналам?

Але кандидатуру Наливайченка підтримав не весь БЮТ. Четверо його представників – Святослав Олійник, Андрій Портнов, Володимир Пилипенко та Валерій Писаренко – проголосували «проти».

А вже увечері вони подали до парламенту постанову «Про звернення Верховної Ради до Президента з приводу звільнення Валентина Наливайченка з посади голови Служби безпеки». За словами Олійника, рішення коаліції і фракції БЮТ про підтримку кандидатури Наливайченка «є помилковим».

Керівництво ж Блоку Юлії Тимошенко їхні дії не підтримує, однак називає «проявом демократії».

«Це прояв класичної демократії у нашій фракції. Я не підтримую дії колег, але я вважаю, що вони мають на це право. Вони публічно заявили свою позицію: спочатку проголосували «проти», тепер хочуть зареєструвати постанову», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода заступник керівника фракції Андрій Кожем’якiн.

На його переконання, ініціатива «бунтівної четвірки» не матиме ніяких наслідків.

Щоправда, на думку оглядачів, зважаючи на дисципліну всередині БЮТ, навряд чи можливо, щоб група депутатів діяла без згоди з керівництвом.

Тож, найімовірніше, такі дії можуть бути сигналом бютівської готовності домовлятися і з Партією регіонів.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG