Доступність посилання

ТОП новини

Колишній чеський прем’єр Земан проти вступу України до НАТО


Мілош Земан (архівне фото)

Прага – Гарячі дебати про те, чи місце Україні і Грузії в НАТО, розгорілися в четвер на міжнародній конференції, присвяченій десятій річниці розширення Північноатлантичного союзу на терени Чехії, Польщі та Угорщини. Підсумувати останнє десятиліття та обговорити нові виклики, які постали перед НАТО, на зібрання до чеського Сенату приїхав генеральний секретар Північноатлантичного союзу Яаап де Гооп Схеффер. У Празі він виступив за подальше розширення НАТО, але ця думка сподобалася не всім.

Генеральний секретар НАТО назвав вступ трьох центральноєвропейських держав до Північноатлантичного союзу історичною подією, яка знаменувала справжній кінець «холодної війни». Яаап де Гооп Схеффер каже, що тоді ці держави не лише самі повернулися до європейської родини, але й стали прикладом для інших.

«Це було переконливе свідчення того, що кожна європейська держава може визначати свою долю за власним вибором. Це був величезний крок уперед до вільної, неподільної і демократичної Європи», – заявив де Гооп Схеффер.

10 років тому президентом Чехії був Вацлав Гавел. Він згадує, що у ті часи не лише багато чехів під впливом комуністичної пропаганди скептично ставилися до НАТО, але і держави Заходу переживали, чи можна довіряти свої таємниці діячам культури, які тоді прийшли до влади в країнах регіону на хвилі демократичних змін.

На конференції в Празі не співали дифірамби НАТО, багато говорили і про нові виклики, які постають перед організацією напередодні 60-літнього ювілею Північноатлантичного союзу.

Вацлав Гавел, наприклад, закликав НАТО чітко визначити свою ідентичність і майбутні кордони. «Такі наднаціональні, розмаїті спільноти (як НАТО) мусять знати, де вони починаються і де закінчуються. Вони мають заздалегідь заявити про свої географічні межі», – заявив колишній президент Чехії.

Саакашвілі бере приклад зі Сталіна?

Якщо Вацлав Гавел, як і переважна більшість чеських лідерів, підтримує вступ України і Грузії до НАТО, то проти цього виступив колишній прем’єр Чехії Мілош Земан (1998–2002). Тепер він рідко з’являється на публіці і відомий своїми епатажними заявами. Але подейкують, що з колишнім лідером чеських соціал-демократів радиться і низка чинних чеських політиків.

Про євроатлантичні перспективи України Мілош Земан сказав: «Чи ви справді хочете мати в НАТО державу, де дві чи три зграї воюють за прибутки з транзитних платежів за газ? Державу, яка не може дотримуватися елементарних домовленостей? Ви справді думаєте, що це б сприяло стабільності нашого, я наголошую, нашого Північноатлантичного альянсу?»

Ще більше дісталося лідерові Грузії. Спершу прямо не називаючи Саакашвілі, Земан поцікавився, чи НАТО хоче бачити у своїх лавах президента, який називає своїми політичними героями Сталіна й Берію, президента, якого ще два роки тому критикували за тиск на опозицію і вільну пресу.

Коли в колишнього чеського прем’єра запитали, звідки у нього дані про симпатії Саакашвілі до Сталіна, то він послався на інтерв’ю дружини президента Грузії газеті «Нью-Йорк Таймз».

Щоправда, такого інтерв’ю насправді не було, а дружина Саакашвілі не американка, як сказав Земан, а нідерландка.

На відміну від України і Грузії, Мілош Земан хотів би бачити в лавах НАТО Ізраїль, який, за його словами, «бореться з тероризмом, не вклоняється Сталінові і Берії і не краде газ».

Під час конференції з виступом колишнього чеського прем’єра рішуче не погодилася колишній президент Латвії Вайра Віке-Фрейберґа. Вона назвала його слова про Саакашвілі нісенітницею.

Стосовно України Вайра Віке-Фрейберґа проти того, щоб кидати тінь на цілу державу за допомогою пропагандистських заяв. На її думку, українці самі першими скажуть, що їм треба ще багато попрацювати для зміцнення демократії і задля злагоди у суспільстві.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG