Різниця між чинним законом і новим законопроектом починається вже з назви. 14 років тому був ухвалений Закон України «Про статус гірських населених пунктів». Це був час великої інфляції, і держава тоді підтримала гірські регіони. Тепер, у час кризи (хоча дехто зауважує, що новий закон розроблявся ще до неї), Міністерство регіонального розвитку та будівництва на виконання доручення Кабінету Міністрів підготувало проект закону «Про розвиток гірських територій в Україні».
Супротивники останнього зауважують, що це принципово, бо якщо зникне поняття «статус гірських», то і не буде пов’язаних із ним пільг. Наразі ж такий статус, згідно з чинним Законом, мають населені пункти, що розташовані в горах, із недостатньо розвинутою сферою застосування праці та системою соціально-побутового обслуговування, обмеженою транспортною доступністю.
У Карпатах здавна було обмаль землі, люди змушені були їздити по заробітках. Села мали навіть свою спеціалізацію. Приміром, Перегінське Рожнятівського району славилося як селище лісорубів, звідси бригади їздили на лісозаготівлю в Росію. Інші села мали будівельні бригади, їздили продавати яблука чи на сезонні сільськогосподарські роботи. Косівщина займалася виготовленням сувенірів.
У чинному законі також вказано на суворі кліматичні умови, складний рельєф місцевості, висоту понад 400 метрів над рівнем моря.
Зміни заберуть доплати
Чинний закон передбачає доплату пенсіонерам, інвалідам, багатодітним родинам у 20 відсотків при одержанні державних допомог і дотацій, доплати працівникам на підприємствах, в установах незалежно від форм власності, в бюджетних організаціях – 25 відсотків.
Новий законопроект із 2010 року передбачає зниження, а з 2012 року припинення соціальних доплат, а також зменшення надбавок до зарплат – поки що на 5 відсотків. Це і викликає найбільші протести.
Першою проти таких змін виступила Асоціація органів місцевого самоврядування Гуцульщини. Як каже її керівник Дмитро Стефлюк, «цей Закон, який пропонується, по суті спрямований на те, щоб знищити все те, що є в Законі «Про статус гірських населених пунктів», що стосується в першу чергу соціального захисту людей».
Він нагадує головні пропоновані зміни: «Протягом трьох років усі соціальні доплати від держави поступово зменшуються: в першому році 75% буде виплачуватися, в наступному році 50%, ще в наступному 25%, а вже в наступному 0. Це в частині доплат до пенсій, соціальних допомог тощо».
І новий, і старий закони не ідеальні
Проект нового Закону «Про розвиток гірських територій в Україні» розроблений без попереднього обговорення з представниками органів місцевого самоврядування гірських міст і сіл, і це, власне, обурило людей.
Хоча до цього дехто висловлювався про те, що і чинний закон не такий уже й досконалий. Приміром, не всі села, які отримали статус гірських в останні роки, мають надзвичайні гірські умови. У деяких із них масово реєструються підприємці задля пом’якшення оподаткування.
Статус гірських мають села в Івано-Франківській, Чернівецькій, Закарпатській, Львівській областях, розташовані в Карпатах, та ще в Криму. Кажуть, що це більше від мільйона людей. Лише Асоціація «Гуцульщина» об’єднує понад 240 міст, сіл і селищ трьох областей із майже 470 тисячами мешканців.
Люди висловлюють також побоювання, що буде нова норма статусу високогірних територій: не 400 метрів над рівнем моря, а 1200. Але таких високогірних населених пунктів нема ні в Карпатах, ні в Криму.
(Івано-Франківськ – Прага – Київ)
Прикарпатці проти нового «гірського» закону

Івано-Франківськ – Новий проект Закону України «Про розвиток гірських територій в Україні» викликав невдоволення горян, бо, на їхню, думку, погіршить соціальне становище людей. Таку ж позицію займають депутати Івано-Франківської обласної ради. Сьогодні на сесії вони ухвалюватимуть звернення до Президента, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра з проханням залишити чинним нинішній закон.
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
Байден відреагував на заяву Путіна про тактичну ядерну зброю в Білорусі 46293 views
2У ЗСУ повідомили про знищення російського бомбардувальника під Бахмутом 5876 views
3Путін визнав, що санкції Заходу можуть мати «негативний» вплив на Росію 5144 views
4Росія стверджує, що її військові змогли вперше перехопити в Україні боєприпас GLSDB 4857 views
5Влада Китаю намагалася повернути на батьківщину засновника Alibaba Group Джека Ма – Bloomberg 4541 views
6Gulagu.net зупиняє евакуацію з РФ військових. Один з евакуйованих зізнався у причетності до воєнних злочинів 3449 views
7Частина церковників налаштована на провокації – Потураєв про виїзд УПЦ (МП) із Лаври 3400 views
8Москва заявляє про готовність обговорити з МАГАТЕ ситуацію на Запорізькій АЕС 2643 views
9УПЦ (МП): ніякого виселення не може бути, бо «немає юридичних підстав» 2088 views
10Розвідка Британії назвала «одне з ключових досягнень» українських сил біля Бахмута 2087 views
ФОТО ТА ВІДЕО
-
Фотогалереї
29 березня – останній день, коли церковники УПЦ (МП) можуть жити у Києво-Печерській лаврі
29 березня закінчується термін дії договору про оренду Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» із Українською православною церквою Московського патріархату. Священослужителі УПЦ (МП) зобов'язані покинути Лавру до цього дня, включно. Останні тижні вони вивозили з Лаври усе майно.
-
Відео
«Буча-Комбуча», редиска «Азовсталь»: патріотичні гасла і назви у рекламі. Буде заборона?
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що забороняє використовувати патріотичні назви чи слогани у назвах брендів чи у їх рекламі. У якому вигляді можуть прийняти документ депутати і яка думка суспільства – чи прийнятні такі слогани – дивіться у відео.